Bizans Roma mı Yunan mı

ViCe

Yeni Üye
BaY
7 Nis 2023
1,295
114
0
Merhaba,

Ben yeni bir konu hakkında bilgi edinmek istiyorum. Bizans Roma mı Yunan mı? sorusuna cevap arıyorum. Ben konu hakkında ne kadar bilgi sahibi olursam o kadar iyi olur.

Bizans hakkında ne biliyorum, Bizans İmparatorluğu, 4. yüzyıl ortalarında İstanbul'da kurulmuş eski bir İmparatorluktu. Bizans İmparatorluğu, Batı Roma İmparatorluğu'nun yıkılmasından sonra kurulmuştur. Bizans İmparatorluğu, Anadolu ve Balkanlar'ın kontrolü altındaki bir İmparatorluktu. Bizans İmparatorluğu, Avrupa ve Ortadoğu arasında kültürel ve dini bir köprü görevi görmüştür.

Konu ile ilgili olarak, Bizans İmparatorluğu'nun Yunan kökenli olduğunu biliyorum. Bizans İmparatorluğu, Roma İmparatorluğu'nun kurucularından olan Büyük Bizans İmparatoru Konstantin tarafından kurulmuştur. Bizans İmparatorluğu'nun kurucusu, Yunan kökenli bir İmparatorluk olan Büyük Bizans İmparatoru Konstantin'tir. Bizans İmparatorluğu, Yunan kökenli bir İmparatorluk olarak görülür.

Bununla ilgili olarak merak ettiğim şey şu: Bizans İmparatorluğu, Roma İmparatorluğu'nun devamı mı, yoksa Yunan kökenli mi? Bizans İmparatorluğu, Roma İmparatorluğu'nun devamı mı olduğu, yoksa Yunan kökenli bir İmparatorluk mı olduğu konusunda yardım istiyorum.

Şimdiden teşekkür ederim.

• Love
Reactions: Guzin

admin

Administrator
Yetkili
Admin
BaY
25 Eyl 2020
19,994
1,347
112
Bizans Roma ve Yunan Arasındaki Farklar

Bizans İmparatorluğu ve Yunanistan arasındaki temel farklara bakarak Bizans Roma mı Yunan mı sorusunun cevabına gelinebilir. Bizans İmparatorluğu, Roma İmparatorluğu'nun 395 yılında Doğu ve Batı bölünmesinin ardından ortaya çıkan bir devlet olup, bölgenin kültürü, dini ve politikasının temelini oluşturdu. Bizans İmparatorluğu, Doğu Roma İmparatorluğu'nun mirasçısı olarak ortaya çıktı ve 843 yılına kadar, Doğu Hıristiyanlığının merkezi olarak hizmet verdi. Buna karşılık, Yunanistan, 1828'de Avrupa'da bağımsız bir devlet olarak kurulmuştur ve modern Yunan kültürünün temelini oluşturmuştur.

Politika ve Kültür Arasındaki Farklar
Bizans İmparatorluğu, Hıristiyanlık'la bütünleşmiş bir imparatorluktu ve bu nedenle Doğu Hıristiyanlığının önde gelen temsilcileri arasındaki gücün merkezi olmuştur. Hıristiyanlık, Bizans İmparatorluğu'nun resmi dini olmuştur ve tüm kamu görevlileri, imparatorluktaki mevcut hükümet sistemine uyma yükümlülüğüne sahipti. Diğer taraftan, Yunanistan, Avrupa'daki bağımsız devletler arasındaki yerini almıştır ve politikaları, Avrupa devletlerinin genel olarak benimsediği modeller üzerine kurulmuştur.

Kültürel olarak, Bizans İmparatorluğu, Doğu Roma İmparatorluğu'na dayanan çok çeşitli etkileri benimsemiştir. Bizans İmparatorluğu, Doğu Roma İmparatorluğu'nun mirasının üzerine inşa edilen bir devlet olduğu için, Bizans kültürünün temelini oluşturan kültür, Doğu Roma İmparatorluğu'nundur. Buna karşılık, Yunanistan, modern Yunan kültürünün temelini oluşturan kültürünün, M.Ö. Yunan kültürü olduğunu söyleyebiliriz.

Sonuç
Bizans Roma mı Yunan mı sorusunun cevabına gelince, Bizans İmparatorluğu Roma İmparatorluğu'nun 395 yılında Doğu ve Batı bölünmesinin ardından ortaya çıkan bir devlet iken, Yunanistan ise 1828'de Avrupa'da bağımsız bir devlet olarak kurulmuştur. Buna ek olarak, Bizans İmparatorluğu'nun resmi dini Hıristiyanlık olarak kabul edilirken, Yunanistan modern Yunan kültürünün temelini oluşturan M.Ö. Yunan kültürüdür.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)