Böbrek hastası olanlar ne yememeli

Bazooka

Tanınmış Üye
BaY
27 Şub 2022
1,450
144
62
Merhaba herkese! Ben son zamanlarda böbrek hastası olduğumu öğrendim ve ne yemem gerektiği hakkında biraz kafa karışıklığı yaşıyorum. Özellikle kronik böbrek hastalığı olanlar için hangi besinlerin tüketilmesi gerektiği hakkında kesin bir şey söylemek zor. Bu konuda tecrübeli olan herkesin görüşlerini duymak istiyorum. Lütfen, böbrek hastası olanlar için ne yememeli konusunda bilgilerinizi ve deneyimlerinizi bana paylaşın.

HeLLDoRaDo

Moderator
Yetkili
Moderator
BaY
4 Nis 2023
21,885
1,159
112
Böbrek Hastalığı Olanlar Ne Yememeli?

Böbrek hastalarının diyeti önemlidir, çünkü böbreklerin ödem ve toksinlerden arınmada etkin bir rol oynadığı göz önüne alınırsa, günlük beslenmeyi düzenlemek hastaların daha iyi bir yaşam sürmesi için önemli bir yere sahiptir. Birçok böbrek hastaları, diyetlerini özenle yönetmek zorunda kalırlar ve bu diyetlerin bazı yiyecekleri de içermesi gerekebilir. Bununla birlikte, böbrek hastalığı olanların ne yememeleri gerektiği de önemlidir.

Sodyum ve Potasyumu Yüksek Yiyeceklerden Kaçınılmalı

Böbrek hastalığı olanlar, sodyum ve potasyumu yüksek yiyeceklerden kaçınmalıdır. Sodyum, et, balık, yumurta, süt ve süt ürünleri, kurutulmuş meyve, turşu ve hazır yemekler gibi yiyeceklerde bulunur. Potasyum ise, havuç, patates, muz, muzlu meyveler, kuru baklagiller, süt ve süt ürünleri, yumurta ve balık gibi yiyeceklerde bulunur. Böbrek hastaları, sodyum ve potasyumu yüksek yiyecekleri tüketmekten kaçınmalıdır.

Şeker, Yağ ve Tuzdan Kaçınılmalı

Şeker, yağ ve tuzdan da kaçınılmalıdır. Şeker, karbonhidratların parçalanmasının ürünüdür ve böbrek hastalarının, şeker içeren tatlıları, çikolataları ve diğer şekerli gıdaları tüketmemelerine izin verilmez. Yağ, kalp hastalığı, kanser ve diyabet gibi hastalıklara neden olabileceği gibi, böbrek hastalığı olanların da dikkat etmesi gereken unsurlardandır. Tuz da, böbrek hastalarının ödem ve kan basıncını arttırabilir. Böbrek hastaları, tüm gıdalarda tuzu dikkatli kullanmalıdır.

Gözlenmesi Gereken Gıdalar

Böbrek hastaları, sıvı alımını sınırlamalı ve bunun yerine lifli gıdalar tüketmelidir. Ayrıca, protein alımının düşük tutulması ve lif, B ve C vitaminleri, magnezyum ve çinko gibi minerallerin alımının artırılması gerekmektedir. Protein alımı düşük tutulduğunda, böbreklerin toksinleri atmasına yardımcı olur. Lifli gıdalar, kabızlık gibi böbrek hastalığıyla ilişkili sorunları önler. Böbrek hastalarının, haftada iki veya üç kez balık, tavuk veya sebze etinden oluşan hafif bir yemek tüketmeleri tavsiye edilir.

Özet

Böbrek hastalığı olanlar, sodyum ve potasyumu yüksek yiyeceklerden, şeker, yağ ve tuzdan kaçınmalıdır. Aynı zamanda, sıvı alımını sınırlamalı, protein alımını düşük tutmalı ve lifli gıdalar tüketmelidir. Böbrek hastaları, haftada iki veya üç kez hafif bir yemek tüketmelidir.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)