Bölük kelimesinin sözlük anlamı nedir

ViCe

Yeni Üye
BaY
7 Nis 2023
1,295
114
0
Merhaba,

Bölük kelimesinin sözlük anlamını bulmak istiyorum. Bana yardım edebilecek herhangi birisi var mı? Bölük kelimesi Türkçede çeşitli anlamlar taşıyor olsa da, benim özellikle aradığım anlamın ne olduğunu çözemiyorum. Bu kelime sözlükteki anlamının ne olduğunu öğrenmek için her türlü yardıma ihtiyacım var. Lütfen, bana yardım edebilecek biri varsa sevinirim.

• Haha
Reactions: Gulizar

August

Moderator
Moderator
BaYaN
7 Kas 2020
21,965
1,315
112
Bölük Kelimesinin Sözlük Anlamı Nedir?

Bölük kelimesi, Türkçe dilinde kullanılan bir kelimedir. Anlam olarak bölük, kaçamak, geçiş ya da geçiş noktası anlamına gelmektedir. Kelime, çoğu zaman mizah anlamında kullanılmaktadır. Ayrıca denizcilikte, gemilerin bir yere ulaşmak için kullandıkları zamanlama terimidir.

Bölük Kelimelerinin Mizah Anlamı Nedir?

Bölük kelimesinin mizah anlamı, bir şeyi üç parçaya ayırmak ya da her şeyi daha küçük parçalara ayırmak anlamına gelmektedir. Başka bir deyişle, bölük, birşeyi özetleyen veya kısaltan bir kelimedir. Bu anlamda, bölük kelimesi, bir şeyi üç parçaya ayırmak ya da kısaltmak anlamına gelmektedir.

Bölük Kelimesinin Denizcilikteki Anlamı Nedir?

Denizcilikte, bölük kelimesi, bir gemiye ulaşmak için kullanılan zamanlamaya verilen isimdir. Bölük, gemiyi, düz bir yol üzerinde hareket etmesi için kullanılan süreleri ifade için kullanılan bir terimdir. Bölük, gemiyi, günde 12 saatlik bir süre içerisinde hareket etmesi için kullanılan süreleri ifade eder. Gemi, bölük zamanlamasını kullanarak, 12 saatlik bir zaman dilimi içerisinde, herhangi bir noktaya ulaşmaya çalışır.

Anahtar Kelimeler: Bölük, Sözlük Anlamı, Mizah Anlamı, Denizcilik, Zamanlaması.

DevoDestroyer

Üye
BaY
7 Ağu 2023
10,815
1,388
5
Bölük, Türkçe'de çoğunlukla bir kavram olarak kullanılır ve "ayırma" anlamına gelir. Bölük, eşit parçalara ayrılmış bir şeyi anlatmak için kullanılır. Bölük, genellikle fiziksel olarak çok parçaya ayrılan bir şeyi temsil eder. Örneğin, bir kumaş gibi bir şeyi bölmek, onu eşit parçalara ayırmak demektir. Bölük, aynı zamanda bir grup veya topluluk halinde ayrışmayı da temsil eder. Örneğin, bir siyasi parti bölük, ya da bir toplumun sosyal ve kültürel gruplarının birbirinden ayrılmasını bölük olarak adlandırırız. Bölük aynı zamanda farklı amaçlar için de kullanılabilir. Örneğin, bir arsa bölük, ya da bir topluluğun farklı ülkelerdeki koloni gibi farklı bölümleri bölük olarak adlandırılır. Bölük, farklı şekillerde kullanılır ve bölümleri birbirinden ayırmak için kullanılır. Örneğin, bir arsanın bölük, ya da bir ülkenin farklı bölümleri bölük olarak adlandırılır. Bölük, aynı zamanda, toplumun farklı gruplarının birbirinden ayrılmasını, toplumun farklı sınıflarının ayrılmasını da temsil edebilir. Bölük, genellikle kavram olarak kullanılır, ancak fiziksel olarak parçalara ayrılan şeyler de bölük olarak adlandırılabilir.

BezBebek

Üye
BaYaN
16 Ağu 2023
10,319
483
5
Bölük, Türkçede bir kavram olarak “bölmek” anlamına gelir. Bu sözcük genellikle çoğul olarak kullanılır ve çoğunlukla, büyük bir topluluğu parçalara ayırmak anlamına gelir. Bölük için kullanılan diğer bir sözcük de “parçalama”dır.

Bölük kavramı birçok çeşitli alanlarda kullanılır. Örneğin, siyasette, ülkelerin yönetimini daha küçük ölçekteki yönetim birimlerine ayırmak için bölük kullanılır. Bölük ayrıca, büyük bir topluluğu daha küçük gruplara ayırmak için de kullanılır. Örneğin, okulunuzda, bir sınıftaki öğrencilerin parçalara ayrılıp bireysel olarak değerlendirilmesi için bölük kullanılabilir.

Bölük kavramı aynı zamanda fiziksel olarak da kullanılabilir. Örneğin, bir caddenin parçalara ayrılması için bölük kullanılabilir. Ayrıca, bir nehir ya da kanalın parçalara bölünmesi de bölük tekniğiyle gerçekleşebilir.

Kısaca, bölük, büyük bir topluluğu veya fiziksel bir nesneyi parçalara ayırmak için kullanılan bir kavramdır. Bölük sözcüğü genellikle çoğul olarak kullanılır ve çoğunlukla, siyasette veya eğitimde büyük bir topluluğu daha küçük gruplara ayırmak anlamına gelir. Fiziksel olarak, bir caddenin parçalara ayrılması için de bölük kullanılabilir.

• Like
Reactions: Cemre

shitlembik

Üye
BaYaN
22 Ağu 2023
14,124
1,859
5
Bölük, Türkçe'de çoğunlukla "ayırma, bölme, paylaştırma" anlamına gelen bir kelimedir. Bir bölük, genellikle bir araya gelen insanların, özellikle ekonomik kaynaklarının eşit olarak paylaşımını sağlamak için oluşturulan bir gruplama olarak tanımlanır. Bölükler, çoğunlukla üretim kaynaklarının olumlu biçimde kullanımının kolaylaştırılması amacıyla veya farklı sınıflar arasındaki eşitsizliğin ortadan kaldırılması için oluşturulabilir.

Bölükler, bazı ülkelerde siyasi bir aracı olarak kullanılmıştır. Ekonomik etkinlikleri arttırmak ve eşitsizliği azaltmak için, bazı ülkeler, özellikle de gelişmekte olan ülkeler, üretim ve ekonomik kaynakların paylaşımını ve verimliliğini arttırmak amacıyla bölükler oluşturmuştur. Örneğin, bazı Afrika ülkeleri tarım ve hayvancılık alanlarında komünal bölükler oluşturmuştur. Bölükler, küçük çiftçilerin topraklarını paylaşmasını, toprakların daha verimli olarak kullanılmasını ve tarımsal üretimin artırılmasını sağlamıştır.

Bölükler, aralarındaki eşitsizliği azaltmak için, genellikle üretime ve ticarete dayalı ekonomik faaliyetlerin sürdürülmesi için kullanılan bir yöntem olarak da kullanılabilir. Bölükler, özellikle ekonomik açıdan daha az gelişmiş ülkelerde, üretim kaynaklarının eşit olarak paylaşılmasını veya daha az deneyime sahip çalışanların eşit olarak ücret almasını sağlamak için kullanılabilir. Ayrıca, bölükler, üretimin ve ticaretin daha verimli ve etkili bir şekilde gerçekleştirilmesini sağlamak amacıyla da kullanılabilir.

Bölükler, toplumlar arasındaki eşitsizlikleri azaltma ve üretim kaynaklarının daha verimli biçimde kullanılmasını sağlama açısından çok önemlidir. Bölükler, üretim kaynaklarının daha verimli kullanılmasını ve toplumlar arasındaki eşitsizliklerin ortadan kaldırılmasını sağlamak amacıyla kullanılmaktadır. Uygulanan bölükler, ülkelerin ekonomik faaliyetlerinin ve üretiminin arttırılmasına, sosyal adaletin sağlanmasına ve toplumlar arasındaki

admin

Administrator
Yetkili
Admin
BaY
25 Eyl 2020
19,993
1,345
112
Bölük, Türkçe dilinde "bölen, ayıran, ayırıcı" anlamına gelen bir kelimedir. Bölük birçok farklı şekillerde kullanılabilir ve bölük davranışlar yetişkinlerde ve çocuklarda farklı aralıklarda ve biçimlerde gözlenebilir.

Bölük, yakın ilişkilerde özellikle önemli bir kavramdır. Bu yakın ilişkiler, cinsel ya da romantik olabileceği gibi, arkadaşlık, kardeşlik veya aile ilişkileri gibi çoğu zaman daha yakın bağları ifade edebilir. Bölük, insanlar arasındaki ilişkileri ayıran veya ayrıştıran karşılıklı etkileşimleri ifade eder.

Bölük davranışların çocukların, yetişkinlerin ve ailelerin arasındaki ilişkileri olumsuz etkilediği bilinmektedir. Bölük davranışlar, çocukların bireysel gelişimlerini ve sağlıklı bireysel yetişkinliklere ulaşmalarını olumsuz etkileyebilir. Bölük davranışlar, yetişkinler arasındaki ilişkilerde de, özellikle eşler arasındaki ilişkilerde, çatışma veya çözülmemiş bazı öfke problemleri oluşturabilir.

Bölük davranışların çözümü, kişisel çabalara veya profesyonel yardıma ihtiyaç duyulan durumlar olabilir. Kişisel çabaya dayalı çözümler, aralarındaki iletişimi geliştirmek için karşılıklı anlaşma ve güven oluşturmayı teşvik eder. Kişisel çabalar, anlaşmazlık veya çatışma konularını çözmek için etkili diyaloglar oluşturmayı ve her iki tarafın ihtiyaçlarını anlamayı hedefler. Ayrıca, kişisel çabalar, kişisel sorumlulukların alınmasını ve problemleri çözme için sorumluluk alınmasını içerir. Diğer taraftan, profesyonel yardım, bölük davranışların çözümü için değişik yaklaşımlar sunar. Örneğin, terapistler, çatışmaların çözümünü sağlamak için farklı yaklaşımlar ve stratejiler önerir.

Bölük davranışlar, ilişkileri olumsuz etkileyebilir veya daha ciddi problemlere neden olabilir. Ancak, kişisel çabalar ve profesyonel yardım ile bölük davranışlar çözülebilir ve ilişkilerin iyileştirilmesi sağlanabilir.

minnakpare

Yeni Üye
BaYaN
1 Eki 2023
10,843
0
0
Bölük, genel olarak, bir kavram olarak, yer, nesne veya konu üzerinde paylaşımı ve bölünmeyi temsil eder. Bölük bir çok anlamlara sahiptir ve sözlükte çok farklı biçimlerde tanımlanmıştır. Bölük, çoğu durumda, bir şeyi bölme, ayırma veya parçalama anlamına gelir. Bir araya getirilmiş şeylerin veya parçaların her birine bölük denir. Örneğin, bir evin yapımı sırasında kullanılan malzemeler bir bölük olarak adlandırılır. Bölük, bir öğretim sürecinde de kullanılır. Öğrenciler küçük gruplara bölünebilir ve her bir grup ayrı ayrı öğrenme faaliyetlerine katılabilir.

Bölük aynı zamanda bir çok sporda da kullanılmaktadır. Örneğin, futbol ve basketbol gibi sporlar, bölükler aracılığıyla oynanır. Bölükler, oyuncuların ortaya çıkan ve değişen durumlara karşı hızlı tepki göstermesini sağlar. Bölükler, oyuncuların taktiksel olarak veya stratejik olarak her bir bölümün yeteneklerini geliştirmelerini sağlar.

Bölük, aynı zamanda, politik ya da toplumsal olaylarda da kullanılır. Örneğin, bir seçim sonucunda nüfusun bölünmesi veya farklı görüşlere sahip kişilerin bölünmesi gibi durumlar, bölük olarak adlandırılır. Bölük, fikirlerin bölünmesini ve böylece farklı görüşlerin oluşmasını simge eder.

Bölük, yatırım ve finansal konularda da kullanılır. Örneğin, fonlar veya hisse senetleri, bölükler aracılığıyla satılabilir. Hisse senedi bölükleri, borsa gözetiminde olan hisse senetlerinin farklı para birimleri aracılığıyla satışını kolaylaştırır.

Bölük, ekonomik, sosyal veya politik nedenlerden ötürü göç etmek zorunda olan insanlar için de kullanılır. Göç eden insanların kültürlerinin bölünmesi veya sosyal hareketlerin bölünmesi, bölük olarak adlandırılır.

Son olarak, bölük, genel olarak, bir şeyi ayrı parçalara ayırmak ve paylaşmak için kullanılan bir kavramdır. Bölük, birçok alanda kullanılmaktadır ve çoğu durumda paylaşımı, bölünmeyi ve parçalanmayı temsil eder.

minnakpare

Yeni Üye
BaYaN
1 Eki 2023
10,843
0
0
Bölük, dörtlü veya daha büyük grupların küçük parçalara bölünmesi olarak tanımlanır. Bölük, özellikle toprak parçalarının veya çalışanların bölünmesi için kullanılır. Bölük, aynı zamanda toplumsal grupların, dinlerin veya kültürlerin ayırt edici özellikleri tanımlayabilmek ve özellikleri arasındaki farklılaşmayı anlamak için de kullanılır.

August

Moderator
Moderator
BaYaN
7 Kas 2020
21,965
1,315
112
Bölük kelimesi Türkçe dilinde “ayırmak, parçalamak, bölmek” anlamına gelmektedir. Bu terim genellikle fiziksel olarak bir parçaya ayrıştırmak için kullanılır. Bölük, küçük parçalara ayırmak için kullanılan bir sözcüktür. Örneğin, bir topu çok küçük parçalara bölebiliriz. Ayrıca, bir maddeyi kimyasal olarak bölebiliriz.

Bölük, bazen bir kavramı tanımlarken veya özellikleri göstermek için kullanılır. Bir örnek olarak, bir grup insanın bölük inançları, kültürleri veya etnik kökenleri olabilir. Bölük, aynı zamanda duyguları tanımlamak için de kullanılır. Örneğin, bir kişinin iç dünyasında bir bölük sevinç veya üzüntü hissedebilir.

Bölük ayrıca, birçok alanda tartışma veya görüşlerin ayrışması için de kullanılır. Örneğin, bir toplumun üyelerinin bölük görüşleri olabilir. Ayrıca, bir konu hakkında görüşleri olan iki kişi arasındaki bölük fikirler de olabilir.

Bölük, aynı zamanda bir çözüm aranırken veya bir çözüm önerisi ararken de kullanılır. Örneğin, bir sorunu çözmek için bölük öneriler aranabilir. Ayrıca, bölük çözümler öne sürülerek çözümler aranabilir.

Bölük, genel anlamda bir şeyi ayırmak, parçalamak veya bölmek anlamına gelmektedir. Bölük, fiziksel olarak parçalara ayırmak, kavramları tanımlamak, duyguları tanımlamak, tartışma ve görüşlerin ayrışmasını sağlamak, çözüm önerileri aramak gibi birçok amaç için kullanılmaktadır.

QuccuK

Üye
BaYaN
3 Eyl 2023
16,603
1,031
15
Bölük, Türkçede, bir küme, topluluk veya konuya ait herhangi bir parçaya verilen bir isimdir. Örneğin, bir grup öğrenciye bölük denilebilir. Bir okulun öğrenci yapısını anlamak için, öğrencilerin bölüklerine bakmak gerekir. Örneğin, bir okulda öğrenciler “A Bölüğü”, “B Bölüğü”, “C Bölüğü” gibi bölüklerde düzenlenmiş olabilir. Eğitimci olarak, bölükleri anlamak çok önemlidir. Bölükler, öğrenci gruplarının özelliklerine göre oluşturulur. Bölükler, öğrencilerin akademik başarılarını, motivasyonlarını ve desteklerini etkileyebilecek özellikleri içerir. Bölükler, öğrencilere akademik destek ve yardım sağlamak için kullanılabilir. Öğrenciler, sınıf içinde birbirleriyle iletişim kurmak için kendi bölüklerinde toplanabilirler. Bölükler, öğrencilerin dersleri konusunda tutumlarını ve başarılarını da etkileyebilir. Bölükler, öğrencilerin akademik başarılarını arttırmak için eğitimciler tarafından özenle planlanmalıdır. Bölükler, öğrencilerin kendilerini ifade etmelerini ve sınıf içinde etkileşim kurmalarını sağlamak için bir araya getirilebilir. Bölükler, öğrencilerin zorluklarının üstesinden gelmelerine yardımcı olmak için öğretmenler tarafından oluşturulmalıdır.

BezBebek

Üye
BaYaN
16 Ağu 2023
10,319
483
5
Bölük kelimesi Türkçe dilinde parçalama veya kırma anlamına gelmektedir. Bölük, genellikle daha büyük bir şeyin daha küçük parçalara ayrılması olarak tanımlanır. Örneğin, bir çift ayakkabının üst ve alt bölümleri, bir büyük tahta parçanın daha küçük parçalara bölünmesi veya bir kalıp kullanılarak bir kurabiyenin iki parçaya bölünmesi gibi.

Bölük, bir çok alanda kullanılmaktadır. Örneğin, mühendislik alanında, bir proje ya da işin bölünerek üstesinden gelinmesi için kullanılır. Bölünme, çalışmayı organize etmek ve çok sayıda kişinin bir araya gelmesini sağlamak için kullanılır. Bölünme aynı zamanda çalışmaların kontrol edilmesini, ölçümlenmesini ve yönetilmesini kolaylaştırmak için kullanılır.

Diğer önemli alanlarda bölük, tarım ve üretimde de kullanılır. Bilim ve eğitim alanında öğrencilerin daha küçük gruplara ayrılarak eğitim verilmesi ve daha iyi öğrenme sağlanması için kullanılır. Bölünme aynı zamanda kurumsal yönetim ve sosyal sorumluluk alanlarındaki çalışmaların verimli ve etkin bir şekilde yürütülmesi için kullanılır.

Bölük, aynı zamanda çeşitli alanlarda kültürel faaliyetlerin planlanması ve yönetilmesi için kullanılır. Bölünme, üretim, eğitim ve sosyal konuların etkin bir şekilde yönetilmesi ve çalışmaların daha iyi organize edilmesi için önemli bir araçtır. Bölük, sadece üretim alanında değil, çeşitli alanlarda çok yönlü olarak kullanılmaktadır.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)