Bölük pörçük nasıl yazılır TDK

SokakFeneri

Yeni Üye
BaY
5 Nis 2023
1,299
115
2
Merhaba arkadaşlar,

Türk Dil Kurumu'nun (TDK) bölük pörçük kelime yazımı hakkında bilgi almak istiyorum. Daha önce bu konu hakkında hiçbir bilgim yok. TDK tarafından belirtilen kurallarını ve önerilerinin ne olduğunu öğrenmek istiyorum. Bana yardımcı olursanız çok sevinirim. Lütfen konuyla ilgili önerilerinizi paylaşın. Teşekkürler.

MaviKahraman

BuYuKFoRuMLu
9 Ağu 2023
23
1
0
Bölük Pörçük Yazımının TDK’da Ne Anlama Geldiği

Bölük pörçük, Türk Dil Kurumu tarafından (TDK) tanımlanmış bir yazım biçimidir. Bölük pörçük yazımı, özellikle Türkçe düz yazılı metinlerde sözcükleri, kısaltmaları ve sözcük gruplarını birbirinden ayırmak için kullanılan bir yöntemdir. Bölük pörçük yazımının amacı, okuyucuya düz yazılı metnin anlaşılmasını kolaylaştırmaktır.

TDK’nın Bölük Pörçük Yazım Kuralları

TDK'nın bölük pörçük yazım kuralları aşağıdaki gibidir:

• Sözcükler kısa çizgilerle ayırılır.
• Sözcükler arasında boşluk bırakılır.
• Kısaltmalar, özel isimler ve sözcük grupları kısa çizgiler ile ayırılır.
• Yabancı kelimeler kendi yazımına göre ayırılır.
• Türkçe ve yabancı kelimeler çift tırnak içine alınır.
• Yabancı sözcükler, çift tırnak içine alınmadan bölük pörçük yazımında kullanılmaz.

Bölük Pörçük Yazımının Avantajları ve Dezavantajları

Bölük pörçük yazımı, okuyucunun düz yazılı metni daha kolay anlamasına yardımcı olur. Bu yöntem, özellikle çok uzun sözcüklerin okunmasını kolaylaştırır. Bölük pörçük yazımının bir dezavantajı, yazılı metinlerin okunmasını zorlaştırabiliyor olmasıdır.

Bölük pörçük yazımı, Türkçe düz yazılı metinlerin okunmasını kolaylaştırmak için TDK tarafından geliştirilen bir yöntemdir. TDK tarafından belirlenen kuralların takip edilmesi gerekiyor. Bölük pörçük yazımının avantajları arasında düz yazılı metinlerin okunmasını kolaylaştırması, anlaşılmasını sağlaması ve uzun sözcüklerin okunmasını kolaylaştırması sayılabilir.

Hakkımızda

• buyukforum.com.tr Türkiye'nin Genel Forum Sitesi. Sondakika haberlerini tartışmak ve bilgi paylaşım ağımıza katılmak için lütfen üye olunuz.

Hızlı Linkler

Kullanıcı Menüsü