Borazan nasıl yazılır TDK

kelekci

Tanınmış Üye
BaYaN
6 Kas 2020
1,344
95
47
Merhaba,

Borazan nasıl yazılır TDK tarafından standartlaştırılmış biçimde? Bende bu konu hakkında hiçbir bilgim yok ve yardım almak istiyorum. Sizin de tahminleriniz neler? Konuyla ilgili herhangi bir kaynak veya referans hakkında bilgi paylaşabilir misiniz?

Bilimsel çalışmalar veya tarihsel kayıtlarla ilgili olanların dahil olmasını istiyorum. Ne kadar çok bilgi edinirsem o kadar çok öğrenebilirim. Lütfen bana bu konu hakkında yardım edin. Çok teşekkür ederim.

KırıkKelebek

BuYuKFoRuMLu
9 Ağu 2023
28
0
0
Borazan Nasıl Yazılır TDK Hakkında

Borazan, Türk Dil Kurumu'nun (TDK) yayımladığı Türkçe Sözlük'te özellikle Türk müziğinde kullanılan çalgılar arasında yer alan bir çalgıya verilen isimdir. Borazan, uzun, düz ve ince bir tel üzerine sarılarak oluşturulan ve çoğunlukla ahşap bir gövdeye sahip olan bu çalgının Türk müziğindeki kullanımı oldukça yaygındır.

Borazanın Türk Müziğindeki Kullanımı

Türk müziğinde borazan çoğunlukla solo olarak çalınır. Borazanın akort edilebilen diğer çalgılarla birlikte kullanımı da yaygındır. Borazanın özellikle saz ekibinin sol tarafındaki bir çalgı olarak kullanıldığı görülmektedir.

Borazanın Çalınması

Borazanın çalınması için öncelikle tel üzerindeki dizilimin gözden geçirilmesi gerekir. Orijinal tel dizilimine uygun şekilde tel üzerindeki notalar üzerinde çalışılmalıdır. Bir borazan çalınmadan önce girişimci öğrencilerin öncelikle çalınması gereken önemli notaların çalınmasını öğrenmesi gerekmektedir.

Borazanın Bakımı

Borazanın düzgün bir şekilde kullanılabilmesi için bazı bakım işlemlerinin yapılması gerekir. Borazan ahşap ve metal parçalardan oluştuğu için, yılda en az bir kez bakım yapılmalıdır. Borazanın temizlenmesinde, sıvı temizleyiciler sakıncalı olduğundan, özellikle ahşap parçalar için sadece hafif bir nemli bez kullanılmalıdır.

Anahtar Kelimeler: Borazan, TDK, Türk Müziği, Bakım, Çalınması.