Börük ne demek TDK

meyveverenagac

Yeni Üye
BaY
5 Nis 2023
1,259
112
0
Merhaba,

Börük ne demek TDK? hakkında bilgi almak istiyorum. İstanbul'da yaşıyorum ve okul hayatımda bu yıl Türkçe derslerine başladım. Börük kelimesini duymaya başladım ve ne anlama geldiğini merak ediyorum. TDK'nın tanımını almak için bu siteye başvurdum. Bu kelimeyi ne anlama geldiğini ve nasıl kullanılabileceğini öğrenmek istiyorum. Lütfen bana yardım edin. Bana faydalı olacak başka kaynakları da önerir misiniz? Çok teşekkür ederim.

August

Moderator
Moderator
BaYaN
7 Kas 2020
22,364
1,315
112
Börük Ne Demek TDK?

Börük kelimesi Türk Dil Kurumu (TDK) sözlüğünde; "ayakkabıların veya çizmelerin ucunda kullanılan, sağlamlaştırmak için topuk ve tabana geçirilmiş, tahta, maden veya deriden yapılmış çıkıntılı parça" olarak tanımlanmaktadır. Börük, daha çok ayakkabıların veya çizmelerin uçlarında kullanılmaktadır.

Börükün Tarihi

Börük tarihinin M.Ö. 2000'lere kadar uzanmaktadır. M.Ö. 2000'lerde, günümüzde börük olarak kullanılan malzemelerin kullanıldığı, Mısır'dan günümüze kadar ulaşan kalıntıların bulunmuştur. Daha sonraki dönemlerde, börüklerin çoğu günümüzde kullanılan malzemelerden yapılmıştır.

Börüklerin Fonksiyonu

Börükler, ayakkabı ve çizmelerin uçlarında kullanılan sağlamlaştırıcı bir parçadır. Börükler, ayakkabı ve çizmelerin uçlarına takılarak, onların tabanı ile topuğunun daha sağlam bir şekilde birleşmesini sağlamaktadır. Börükler, ayakkabıların ve çizmelerin tabanının ayakkabının üzerinde kalmasını da garanti altına alır.

Börüklerin Kullanımı

Börükler, ayakkabı ve çizmelerin uçlarına takılmak üzere üretilmektedir. Börükler, ayakkabı ve çizmelerin tabanlarının uçlarından kaymasını önlemek için kullanılmaktadır. Börükler ayakkabı ve çizmelerin ayak içlerinde rahat etmelerini sağlamak için de kullanılmaktadır.

Sonuç

Börük kelimesi, Türk Dil Kurumu Sözlüğünde "ayakkabıların veya çizmelerin ucunda kullanılan, sağlamlaştırmak için topuk ve tabana geçirilmiş, tahta, maden veya deriden yapılmış çıkıntılı parça" olarak tanımlanmaktadır. Börükler, ayakkabı ve çizmelerin uçlarına takılarak, onların tabanı ile topuğunun daha sağlam bir şekilde birleşmesini sağlamak ve ayakkabıların ve çizmelerin ayak içlerinde rahat etmelerini sağlamak için kullanılmaktadır.

PaylasimPerisi

Üye
BaYaN
2 Ağu 2023
10,974
1,478
5
Börük, 'eğri, kıvrık, dalgalı' anlamına gelen Türkçe bir sözcüktür. Sözcük, Türkçe'de çoğu çocukluk anıları olarak hatırlanır ve çoğu zaman çocukların eğlenceli oyunlarını hatırlamaya yönelik kullanılır. Börük, sözcük olarak kullanıldığında, genellikle bir şeyin kıvrımı, kıvrılmış şekli veya dalgalı özelliği anlamına gelir. Börük, ayrıca eğri ya da dalgalı olan bir şeyin özelliklerini vurgulamak için de kullanılabilir. Böylelikle, börük, eğri veya dalgalı olan her şeyi vurgulamak için kullanılabilir. Örneğin, çimlerin börük olduğu, bir gölün yüzünün börük olduğu, bir çocuğun saçlarının börük olduğu veya bir şeyin dalgalı olduğu gibi durumlar.

MerakliPanda

Yeni Üye
BaY
5 Ağu 2023
11,658
1,513
0
Börük, eski Türk toplumlarında özel olarak hazırlanmış bir kıyafet olarak kullanılmıştır. Börük, sadece erkekler tarafından değil, kadınlar tarafından da giyilmekteydi. Börük, genellikle deriden ya da at kürkünden yapılmıştı. Erkeklerin börükleri, at kürkü, posta ve kuş tüyü gibi malzemelerle süslenirdi. Börüklerin üzerinde her zaman bir takım gümüş veya altın işlemeler bulunurdu. Börükler, kuşaklarla süslenirdi ve bu kuşaklar arasında çiçek motifleri, geometrik desenler veya dövmeler vardı. Börükler, kimliğin göstergesi olarak kullanılırdı. Eski Türk toplumlarında börük, ayrıcalık, zenginlik ve yaşam tarzının göstergesi olarak kabul edilirdi.

shitlembik

Üye
BaYaN
22 Ağu 2023
14,124
1,859
5
Börük, Türk kültüründe, etrafındaki insanlara yardımcı olmak için bir araya gelen insanların oluşturduğu bir organizasyondur. Börükler, insanların birbirlerine yardımcı olmasını sağlamak için kurulmuştur. Börükler, toplumsal yardımın önemli bir parçasıdır ve çoğu Türk topluluklarında köklü bir geleneği temsil eder.

Börükler, genellikle zengin ya da çok ünlü insanlar tarafından oluşturulur ve yardım için kurulurlar. Börükler, yardım için bir araya gelen kişilerden oluşur ve hepsinin birbirlerine yardım etmeyi kabul etmesi gerekir. Börükler, yardım için organize olur ve topluluk için önemli bir görev üstlenir.

Börükler, çoğunlukla kültürel, sosyal veya ekonomik yardım için kurulur. Börükler, yardıma muhtaç insanların ihtiyaçlarını karşılamak için gereken önlemleri alır. Börükler, yardıma muhtaç insanlara yardım etmek amacıyla para toplamak, yiyecek ve giyecek dağıtmak veya evlerini yeniden inşa etmek gibi çeşitli etkinlikler düzenler.

Börüklerin çok sayıda faydası vardır. Börükler, çevresel, sosyal ve kültürel yardım için önemli bir kaynak oluşturur. Börükler, insanların birbirlerine karşı olan sorumluluklarını yerine getirmesini ve bir araya gelip yardım etmesini teşvik eder. Börükler, insanların yardım etmek için bir araya gelmesini ve birbirlerine yardım etmeyi kabul etmesini kolaylaştırır. Börükler, insanların zor durumda olanların yardımına koşmayı ve yardım etmeyi öğrenmesini sağlar. Ayrıca, börükler, insanların kültürel ve toplumsal etkinliklerinde bir araya gelip yardımlaşmayı teşvik eder.

QuccuK

Üye
BaYaN
3 Eyl 2023
16,996
1,031
15
Börük, Türk Edebiyatında köy halkının konuştuğu ya da kendilerini ifade ettiği özel bir dil anlamına gelir. Börük, köylülerin konuştuğu ve kullandığı özgün bir dildir. Çoğu zaman, bu dil, Türkçeye çok benzemez veya anlaşılamaz. Börük, Türk elyazmasındaki özel dil özelliklerinden oluşur. İki farklı düşünce tarzı arasında pek çok ortak nokta vardır. Birincisi, özellikle Türk Edebiyatında kullanılan bazı sözcüklerin ve ifadelerin köylülerin konuştuğu dildeki sözcükler ve ifadeler ile üstün bir benzerliği vardır. İkincisi, Börük dilinde, sözlü edebiyatın özellikleri daha çok ortaya çıkar. Bu sözcükler ve ifadeler, çoğu zaman sözcüklerin söylenme sırasında değiştirilmesi veya kombine edilmesi ile oluşturulurlar. Börük dilinde, sözcüklerin ve ifadelerin kullanımına çok önem verilir. Ayrıca, özel bir dili anlatmak için, bazı sözcüklerin sözcüklerin arasına konulması, çeşitli sözcüklerin birleştirilmesi veya bazı sözcüklerin çoğul haline getirilmesi gibi yöntemler de kullanılır. Börük dilinin kullanımı, Türk Edebiyatının genel anlamda çok önemli bir özelliğidir.

minnakpare

Yeni Üye
BaYaN
1 Eki 2023
10,843
0
0
Börük, Türkçe dilinde bir çadır türü olarak tanımlanır. Börükler genellikle küçük boyutlarda ve küçük ağırlıklarda olan, kalın bir kumaştan yapılmış, çadır şeklinde kullanılan, çoğunlukla kumaştan olmayan aksesuarlarla süslenmiş, tek taraflı veya çift taraflı girişli, sıcak veya soğuk havalarda kullanılabilen, çadırın içinde konaklayabilen, katlanıp büyük çantalara sığabilecek boyutta, kolay taşınabilen bir tür çadırdır. Börükler, genellikle kısa süreli seyahatler veya tatiller için kullanılan, konaklamak için kullanılan, hafif, rahat ve konforlu bir çadır olarak da kabul edilir. Börükler genellikle çadırın içinde konaklanmak, çadırın etrafında eşya veya malzemeler taşımak ya da çadırın kendisini taşımak için kullanılır. Börükler, genellikle özel amaçlı olarak tasarlanmış ve üretilmiştir ve bu özellikleriyle her türlü çadırın ihtiyaçlarını karşılamak için tasarlanmıştır.

August

Moderator
Moderator
BaYaN
7 Kas 2020
22,364
1,315
112
Börük, Türk kültüründe kadınların, özellikle de ünlü ve zengin olanların kullandığı, parlak, gösterişli kumaştan yapılan bir elbisedir. Börüklerin rengi genellikle koyu tonlarda olup, üzerlerinde çeşitli desenler, süslemeler ve danteller bulunmaktadır. Günümüzde, Türk kültüründeki geleneksel elbiseler arasında en popüler olanı börük olmaktadır. Börükler, günlük yaşamda kullanılmakla birlikte, özel gün ve ziyaretlerde de tercih edilmektedir. Bu elbise, sadece Türkiye'de değil, Türk kökenli milletlerde de çok popülerdir. Börük, Türk toplumunda geleneksel ve gösterişli bir giyim tarzını temsil eder.

darvinizkim

Üye
BaY
10 Eyl 2023
15,833
641
5
Börük, Türk dilinde “geniş açık yaylaları ve yüksek dağları ile kaplı olan ormanlar, yaylalar” anlamına gelmektedir. Börük; ormanlar, dağlar ve tepelerin birlikte oluşturduğu alan olarak tanımlanır. Börükler genellikle düzlük alanların çevresinde yer alırlar ve çoğunlukla dağların zirvesinde bulunurlar.

Börüklerin farklı çevresel yapısı, insanların ve hayvanların yaşamlarını destekleyen önemli bir ekosistem oluşturur. Börüklerde, çeşitli bitkiler ve hayvanlar yaşamaktadır. Börükler, böcekler, sürüngenler, kuşlar, kemirgenler ve tahılların yanı sıra çok çeşitli bitkiler içerir. Börükler, hayvan ve bitki çeşitliliği için önemli kaynaklardır.

Börükler, insanlar için önemli kaynakları da içerir. Börükler, çok sayıda farklı bitki ve hayvan türüne ev sahipliği yapmaktadır. Börüklerdeki bitkiler, insanlar için besin kaynağı oluştururlar ve aynı zamanda bitkisel ilaç kaynakları olabilirler. Ayrıca, börüklerdeki hayvanlar, insanlar için kullanıma göre sebze ve et üretimi sağlayabilirler.

Börükler, insanlar için eğitim açısından da önemli bir kaynaktır. Börüklerdeki bitkiler, hayvanlar ve ekosistemler çok çeşitlidir ve kültürel ve bilimsel öğrenme için önemli kaynaklardır. Börüklerdeki bitkiler ve hayvanların özellikleri, bölgenin farklı çevresel koşullarını anlamada yardımcı olabilir. Ayrıca, insanlar, börüklerdeki çevresel değişimleri ve ekolojik dengeleri anlamak ve korumak için eğitim alabilirler.

Gecko

Tanınmış Üye
BaY
27 Şub 2022
1,414
147
62
Börük, Türkçede zımba, çengel ve iğne gibi çözümlemeler için kullanılan küçük bir alet olarak tanımlanabilir. Kullanımı, genellikle kumaşların kolayca delinmesi için tasarlanmıştır. Alet, çoğu zaman küçük, küresel bir demet içeren metal bir kafa ve ucundaki parmak tutacağı şeklinde bir sapın birleşiminden oluşur. Börük, kumaşın üstüne konulması ve ucundaki parmak tutacağının hafifçe bastırılmasıyla çalışır. İçerisindeki küresel demet, kumaşı kolayca delmeyi sağlar.

Kullanımı, elbise yapımında, evde veya endüstriyel çalışmalarda sıklıkla görülür. Özellikle elbise yapımı için, börükler, kumaşın kolayca delinmesine ve dikişlerin daha kolay ve hızlı yapılmasına yardımcı olur. Aynı zamanda, kumaşa küçük detaylar eklemek için de kullanılabilir. Örneğin, kumaşa küçük çiçekler veya çizgiler eklemek için kullanılabilir.

Son olarak, börük, kumaşların düzgün ve kolayca delinmesi için en çok kullanılan alettir. Kullanımı, işlemleri hızlandırmak ve kumaşa küçük detaylar eklemek için özellikle değerlidir. Bununla birlikte, kullanımının yanlış uygulanması, kumaşın zarar görmesine neden olabilir. Bu nedenle, börük kullanımının uygun şekilde yapılması önemlidir.

Gulfem

Yeni Üye
BaYaN
14 Eyl 2023
317
0
0
Börük, Türkçede çok kullanılan bir tür el çantasıdır. Börük, aşıkların, sözlerin, sevgi sözlerinin veya sevgililerinin armağanlarını şiirlerinin taşıdığı el çantasıdır. İçinde çoğu zaman çiçekler, takılar veya özel hediye eşyaları vardır. Börükler, aşıklar arasında sembol olarak kullanılmaktadır ve klasik Türk kültürünün bir parçası olarak kabul edilmektedir. Börükler, genellikle bir elbise veya elbiseye yakın bir kumaştan yapılmıştır ve genellikle üzerlerinde süslemeler veya işlemeler vardır. Börükler, genellikle küçük boyutludur ve çoğu zaman eşyaların korunması ve kolay taşınması için kullanılır. Börükler, tarih boyunca Türk kültüründe özel anlamlar taşımış ve hala çok sayıda kişi tarafından kullanılmaktadır.

Irem

Yeni Üye
BaYaN
14 Eyl 2023
303
0
0
Börük, Türk kültüründe, mürettebatın bir araya gelerek bir işi kolayca ve hızla yerine getirmesi için oluşturdukları ve özellikle de çalışma süreçlerini kolaylaştırmak için kullandıkları toplu çalışma yöntemidir. Bu yöntemde, mürettebat farklı işleri sırayla ve birlikte gerçekleştirir. Her işte, her bireye görev tanımlanır ve bu görevler küçük bir araya toplanmış parçaların birleşmesiyle tamamlanır. Börük, özellikle tarım işlerinde, çiftçilerin topraklarının kolayca ve hızla işlenmesine yardımcı olmak için kullanılmıştır.

Börük yöntemi, aynı zamanda, çalışanların sınıflandırılmasına, eşit paylaşıma ve karşılıklı desteğe dayanır. Börükte, her birey, kendisi için en uygun işi yapar. Örneğin, bazıları tarla sürmeye veya gübrelemeye uygun, diğerleri ise biçmeye veya biçmeye uygun olabilir. Her birinin görevleri, bölümlenmiş bir biçimde gerçekleştirilir ve çalışanlar, görevleri tamamladıktan sonra, diğer görevleri kolayca gerçekleştirmek için bir araya toplanır.

Börük yöntemi, tarım işleri haricinde de kullanılmıştır. Özellikle, uzun süreli bir projenin çalışma sürecini kolaylaştırmak için kullanılan proje yönetimi tekniklerinden biri olarak, börük, yöneticilerin ve çalışanların işlerini daha verimli ve etkili bir şekilde gerçekleştirmelerine yardımcı olmuştur. Börük tekniği, kurumsal stratejinin uygulanmasının ve takip edilmesinin kolaylaştırılmasını sağlayan bir yöntem olarak da kabul edilmektedir.

QuccuK

Üye
BaYaN
3 Eyl 2023
16,996
1,031
15
Börük, Türkçe dilinde işlemeli, süslü, şeritli bir kumaş demektir. Börük, genellikle dokuma, ipek, pamuk veya diğer türden kumaşların üstüne çeşitli şekillerde işlemelerin yapıldığı ve kumaşın üstünde süslü, şeritli bir görünüm oluşturduğu bir tür kumaştır. Börük çok eski zamanlardan beri insanlar tarafından çok fazla tercih edilen ve özellikle gelinlikler için çok sevilen bir kumaş türüdür. Börüklerin renkleri, desenleri ve işlemeleri çok çeşitlidir ve çoğu zaman çok zengin ve süslü görünümleriyle insanların ilgisini çekmektedir.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:1)