Boşboğaz nasıl yazılır TDK

pembikeller

Tanınmış Üye
BaYaN
1 May 2023
1,342
108
47
Merhaba, boşboğaz kelimesini TDK'da nasıl yazmam gerektiğini öğrenmek istiyorum. Boşboğaz kelimesini daha önce gördüğüm kadarıyla 'boşbogaz' olarak yazıyordum, ancak bunun TDK'da doğru şekilde yazılışının ne olduğunu bilmiyorum. Bu sorunun cevabını bilen var mı? Lütfen beni bilgilendirin. Bu arada, boşboğaz kelimesinin ne anlama geldiğini de çok merak ediyorum. Teşekkürler.

DenizHüznü

BuYuKFoRuMLu
9 Ağu 2023
25
0
0
Boşboğaz Nedir?

Boşboğaz, dil bilgisi ve dil kullanımı açısından sözcüklere ve cümlelere kolayca eklenen, ancak aslında anlamsız sözcük ve cümlelerdir. Boşboğaz sözcükleri genellikle anlamsız, soru veya cevap olarak kullanılmaktadır. Boşboğaz sözcüklerinin kullanımı, çoğu kez konuşma veya yazılı anlatıda etkileşimin kolaylaşması amacıyla yapılır. Boşboğaz sözcükleri, özellikle Türkçe'de, son zamanlarda oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır.

Boşboğaz Nasıl Yazılır TDK?

TDK'ye göre, boşboğaz sözcükleri, cümle içinde birbirinden ayrı olarak yazılmalıdır. Boşboğaz sözcükleri, sözcüklerin sonunda noktalama işaretlerinden önce bir boşluk bırakılarak yazılır. Bazı boşboğaz sözcükleri, içinde ya da sonunda noktalama işareti içerebilir. Örnek olarak, "Ah", "Oh", "Uff" gibi sözcükler noktalama işareti içerebilir. Ayrıca boşboğaz sözcükleri, cümle içinde başka sözcüklerle birleştirilebilir. Örnek olarak, "Ahh, ne güzel!" gibi.

Boşboğaz Sözcükleri

Boşboğaz sözcükleri, Türkçe'de oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır. Bunlar arasında en çok kullanılanlar şunlardır: "Ah", "Oh", "Uff", "Hı", "Hoo", "Eyy", "Aman", "Oha", "Yuh", "Böö", "Hoş", "Gül", "Hey", "Evet", "Hayır", "Bitti", "Yok".

Sonuç

Türk Dil Kurumu tarafından kabul edilen düzen, boşboğaz sözcüklerinin cümle içinde tek başlarına yazılmasını ve noktalama işaretlerinden önce bir boşluk bırakılmasını gerektirir. Boşboğaz sözcükleri, Türkçe'de oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır.

Anahtar Kelimeler: Boşboğaz, TDK, yazılış, sözcükler.