Bosna Hersek Osmanlının elinden ne zaman çıktı

JovenopheSophi

Yeni Üye
BaYaN
5 Nis 2023
1,290
112
0
Antalya
Merhaba,

Bosna Hersek'in Osmanlının elinden ne zaman çıktığı hakkında bilgi almak istiyorum. Bosna Hersek'te Osmanlının egemenliğinden ne zaman çıktığını araştırıyorum. Osmanlının Bosna Hersek'teki siyasi ve ekonomik etkisinden ne zaman kurtulduğunu bilmek istiyorum. Daha önce araştırmalar yapmış olanların yardımını istiyorum. Ayrıca, Osmanlının Bosna Hersek'teki siyasi ve ekonomik etkilerinin özetini öğrenmek istiyorum.

Şimdiden teşekkürler.

August

Moderator
Moderator
BaYaN
7 Kas 2020
21,956
1,315
112
Bosna Hersek Osmanlının elinden ne zaman çıktı?

Bosna Hersek, Güney Avrupa'da bir ülke olan eski Yugoslavya parçasıdır. Tarih boyunca, bu topraklar birçok farklı devletin egemenliğinde kaldı. En son, Bosna Hersek Yugoslavya Federasyonu'nun bir parçası olarak özgürlüğe kavuştu. Fakat, bu ülkenin Osmanlı egemenliğinden ne zaman çıktığını bilmek önemlidir.

Osmanlının Bosna Hersek'e egemenliği ve çıkışı

Osmanlının Bosna Hersek'e egemenliği, 1463 yılında başladı. Osmanlılar, bu toprakları Bosna Kralı Stjepan Tomaşević'den kontrol altına aldı. Osmanlılar, bu toprakları kendilerine bağlı bir eyalet olarak kabul ettiler ve bu süreçte Bosna'yı zorla islamlaştırdılar. Osmanlı egemenliği bu bölgede yaklaşık 400 yıl devam etti.

19. yüzyılda, Bosna Hersek'i kontrol etmek için çeşitli Avrupa devletleri arasında çatışma başladı. 1878 yılında, Berlinski Anlaşması ile Bosna Hersek, Avusturya-Macaristan İmparatorluğu'na bağlandı. 1912-1918 arasında ise Yugoslavya ile bağlantısı kuruldu. 1918'de, Yugoslavya Federasyonu kuruldu ve Bosna Hersek bu federasyonda yer aldı. 1945'te ise Yugoslavya Federasyonu yeniden düzenlendi ve Bosna Hersek, bu yeni federasyonun bir parçası oldu. 1992'de ise Bosna Hersek'in bağımsızlığını ilan etti ve bu bağımsızlık son olarak 1995'te tanındı.

Sonuç

Bosna Hersek, Osmanlı egemenliğinden 1878'de Avusturya-Macaristan İmparatorluğu'na bağlanması ile çıktı. Osmanlılar bu toprakları 400 yıl boyunca kontrol ettiler ve bu süreçte Bosna'yı islamlaştırdılar. 1992'de Bosna Hersek'in bağımsızlığını ilan edilmesiyle, bu topraklar Osmanlı egemenliğinden tamamen çıktı.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)

Hakkımızda

• buyukforum.com.tr Türkiye'nin Genel Forum Sitesi. Sondakika haberlerini tartışmak ve bilgi paylaşım ağımıza katılmak için lütfen üye olunuz.

Hızlı Linkler

Kullanıcı Menüsü