Boylu boslu nasıl yazılır TDK

CeSaN

Tanınmış Üye
BaY
2 Nis 2023
1,391
140
62
Merhaba,

Boylu boslu nasıl yazılır TDK? konusunda yardım almak istiyorum. İngilizcede "tall and short" ifadesinin Türk Dil Kurumu (TDK) sözlüğünde doğru şekilde nasıl yazılacağını öğrenmek istiyorum. Bu ifadeyi kullanırken yanlış bir şekilde yazmamak için güvenilir bir kaynak arıyorum. Bana bu konuda yardımcı olabilecek herkesten çok teşekkür ederim.

RengarenkSes

BuYuKFoRuMLu
9 Ağu 2023
26
2
0
Boylu Boslu Nasıl Yazılır TDK?

Türk Dil Kurumu (TDK) tarafından yayınlanan Türkçe Sözlük ve Gramer Kitabı, boylu bosluyun "özne ve nesnenin aynı cümlede olması ve özneyi öne alması" şeklinde tanımlanmıştır. Boylu boslu, yazımın kurallarına göre özneyi öne alarak yazılır. Örneğin, “Ahmet okuyor.” cümlesinin boylu boslu halinin ”Okuyor Ahmet.” olarak yazılması gerekir.

Boylu boslu, Türkçede kullanılan başka bir yazım tekniğidir. Bir cümlenin boylu boslu halinde yazılması, özneyi öne alması ve cümlenin diğer unsurlarını özneye göre sıralaması anlamına gelir. Bu teknik aynı zamanda konuşmalarda özneyi vurgulamaya ve konuşmacının kendini konuşmasının kalitesini arttırmak için kullanılır.

Boylu boslu, cümledeki özneyi öne alıp diğer unsurları özneye göre dizmek için kullanılan bir yazım tekniğidir. Bu teknik, cümlenin kalitesini arttırmak ve konuşmacının kendini vurgulamak için kullanılır. TDK tarafından yayınlanan Türkçe Sözlük ve Gramer Kitabında, boylu boslu ”özne ve nesnenin aynı cümlede olması ve özneyi öne alması” olarak tanımlanmıştır.

Boylu Boslu Nasıl Uygulanır?

Bir cümlenin boylu boslu halinde yazılması, özneyi öne almak ve diğer unsurları özneye göre dizmek anlamına gelir. Örneğin, “Ahmet okuyor.” cümlesinin boylu boslu halinin ”Okuyor Ahmet.” olarak yazılması gerekir.

Boylu boslu genellikle edatların ve özne ve nesne arasındaki ilişkiyi vurgulamak için kullanılır. Örneğin, “Ahmet çalışıyor.” cümlesinin boylu boslu halinin ”Çalışıyor Ahmet.” olarak yazılması gerekir.

Boylu boslu, Türkçede kullanılan bir yazım tekniğidir. Bu teknik, cümlenin kalitesini arttırmak ve konuşmacının kendini vurgulamak için kullanılır. TDK tarafından yayınlanan Türkçe Sözlük ve Gramer Kitabında, boylu boslu ”özne ve nesnenin aynı cümlede olması ve özneyi öne alması” olarak tanımlanmıştır.

Sonuç

Türkçe Sözlük ve Gramer Kitabı tarafından tanımlanan boylu boslu, özneyi öne alarak yazılması gerekir. Boylu boslu, konuşmalarda özneyi vurgulamaya ve cümlenin kalitesini arttırmak için kullanılan bir yazım tekniğidir. Bu teknik, cümlenin özneyi öne alarak yazılması ve diğer unsurları özneye göre dizilmesi anlamına gelir.

Hakkımızda

• buyukforum.com.tr Türkiye'nin Genel Forum Sitesi. Sondakika haberlerini tartışmak ve bilgi paylaşım ağımıza katılmak için lütfen üye olunuz.

Hızlı Linkler

Kullanıcı Menüsü