Buluntu ne demek TDK

DeRiNDaRBe

Üye
BaYaN
11 Nis 2023
1,355
111
17
İzmir
Merhaba arkadaşlar,

Buluntu kelimesinin TDK tarafından ne anlama geldiğini öğrenmek istiyorum. TDK'nın sözlüğünde bu kelimenin anlamını bulamadım ve bu yüzden sizden yardım istiyorum.

Buluntu kelimesinin TDK tarafından ne anlama geldiğini öğrenmek istiyorum. Kelimenin neyi ifade ettiğini ve hangi konularda kullanıldığını merak ediyorum. Ayrıca, buluntu kelimesinin kullanım alanlarını da öğrenmek istiyorum.

Kelimeleri anlamak ve kullanmak için TDK sözlüğünde aramalar yapmak çok zor oluyor. Bu yüzden sizin yardımınıza ihtiyacım var. Bilgilerinizi paylaşırsanız çok memnun olurum.

Ayrıca literatürdeki ve günlük hayatta kullanılan bu kelimenin anlamının ne olduğunu da öğrenmek istiyorum. Umarım yardımınızı alabilirim. Teşekkür ederim.

Daniel1336

Co-Admin
Yetkili
Co-Admin
BaY
4 Nis 2023
10,217
1,281
112
Buluntu Ne Demek TDK?

Buluntu, Türk Dil Kurumu (TDK) tarafından tanımlanan bir kelimedir ve "Kendilikten ortaya çıkan, söylentilere, anılara veya efsanelere dayanan kesin olmayan bir duyum" anlamına gelir. Buluntu, özellikle tarih, efsane veya mitolojik konularda söylentileri kapsamaktadır. Ancak, buluntuların her zaman doğru olmadığını unutmamak gerekir. Bazen, buluntuların doğruluğu konusunda kesin kanıtlara dayanmak zorunda kalınır.

Buluntu Nedir?

Buluntu, herhangi bir konu hakkında kendiliğinden ortaya çıkan, söylentilere, anılara veya efsanelere dayanan, kanıtlanmamış duyumdur. Buluntular genellikle kamuya açık bir şekilde yayılır ve bir olay ya da durum hakkında kesin olmayan bir düşünce oluştururlar. Yaygın olarak, buluntuların doğruluğu konusunda kesin kanıtlara dayanmak zorunda kalınır.

Buluntu Nasıl Yayılır?

Buluntular, çoğunlukla sözlü olarak, konuşma, sohbet veya diğer kişiler aracılığıyla yayılır. Ayrıca, buluntuların dijital ortamda yayılması da mümkündür. Örneğin, sosyal medya ağları veya internet siteleri aracılığıyla yayılan buluntular çok hızlı bir şekilde yayılabilir. Diğer yaygın bir yöntem, basılı medya aracılığıyla yayılan buluntuların yayılmasıdır.

Buluntu Nasıl Doğrulanır?

Buluntuların doğruluğu, genellikle kesin kanıtlara dayanmak zorunda kalınır. Bu, kesin kanıtların avlanmasını gerektirir. Kanıtların aranması için, çeşitli yöntemler kullanılabilir. Bu yöntemler arasında, tarihi kaynakların veya sahne arkeolojisinin kullanılması, buluntuların doğruluğunu doğrulamaya yardımcı olabilir. Ayrıca, doğrulama için, buluntulara ilişkin tarihi, arkeolojik, antropolojik veya diğer bilimsel teorileri de kullanmak mümkündür.

oremeyenbayan

Üye
BaYaN
1 May 2023
3,211
357
17
Buluntu, herhangi bir durumda, sorunun çözümünün gerektiği çözüm yollarının veya sonuçlarının ortaya çıkması anlamına gelir. Bir örnek olarak, bir teknik problem çözmek için arama buluntu çalışması yapılabilir. Bir arama buluntu çalışması, sorunu çözmek için yol haritası çıkarmak için çalışmak için çoğu zaman bir dizi arama yolu sağlar. Bu arama yolları geçmişe, mevcut duruma veya öngörülen gelecek duruma odaklanabilir veya bunların tümünü kapsayabilir. Sonuç olarak, buluntu, bir sorunun çözümünün önerilen veya bulunan çözüm yollarını sağlamakla ilgilidir.

• Like
Reactions: Aygul

GulumseDunya

Üye
BaYaN
18 Tem 2023
3,471
469
5
Buluntu, Türk Dil Kurumu tarafından tanımlanan bir sözcüktür ve "bir şeyi ortaya koymak, ortaya çıkarmak" anlamına gelir. Buluntu, genellikle haberlerde, belgelerde veya diğer yazılı kaynaklarda kullanılan bir sözcüktür.

Bir kelimenin buluntusu, özellikle çok sayıda kaynak taranarak veya iki veya daha fazla kaynak arasında karşılaştırılarak elde edilen çok sayıda bilgiyi bir araya getirmek için kullanılan bir süreçtir. Bir kelimenin buluntu süreci, diğer kaynakların veya kaynakların kullanılmasına bağlıdır. Örneğin, bir haberin buluntu süreci, haberin kendisinin çoklu kaynaklardan oluşmasına bağlıdır.

Buluntu, araştırma yaparken çok önemlidir. Bir kelimenin buluntusu, çalışma konusundaki bilgiyi arttırmak için önemli bir araçtır. Bir kelimenin buluntu süreci aynı zamanda o kelimenin kullanımının anlaşılmasını ve anımsanmasını da kolaylaştırır.

Buluntu, herhangi bir alanda çalışma yapan herkes için önemli bir araçtır. Özellikle, haber ve belge çalışmalarında, bilgilerin doğruluğunu ve güvenilirliğini sağlamak için önemli bir araçtır. Hem doğruluğu hem de güvenilirliği sağlamak için, haberler ve belgelerin sadece tek bir kaynaktan alınmaması önerilir.

Buluntu, günümüzde çok önemli bir araçtır. Güvenilir ve doğru bilgiler elde etmek ve kullanımını anlamak için çoklu kaynaklardan yararlanmak, çok kullanışlıdır. Bu nedenle, bu süreci gerektiği şekilde kullanmak, çalışmaların doğruluğunu ve güvenilirliğini arttırır.

susesi

Üye
BaYaN
22 Tem 2023
9,551
1,290
15
Buluntu, bugünün dünyasında hızla yaygınlaşan bir teknoloji terimidir. Genel olarak, Buluntu, bir Linux tabanlı işletim sistemi olarak tanımlanabilir. Linux tabanlı işletim sistemleri, çok sayıda kullanıcıya açık ve ücretsiz olarak sunulan, özelleştirilebilir ve özelleştirilebilir özelliklere sahip olan özgür yazılımlardır. Buluntu, kullanıcıların masaüstü, sunucu ve hibrit çözümler arasında seçim yapmasını ve özelleştirmesini sağlayan bir işletim sistemi olarak öne çıkmaktadır. Bu işletim sistemi, herhangi bir donanım üzerinde çalışabilir ve çoklu arabirim desteği sunar. Aynı zamanda, Buluntu, kullanıcıların uygulamalarının kurulumu ve yönetimi için birden fazla paket yönetim aracına sahiptir. Buluntu, kullanıcıların istedikleri işletim sistemi özelliklerini kolayca elde etmelerini sağlayan tüm faydalı araçları içerir.

• Love
Reactions: Berrak

PaylasimPerisi

Üye
BaYaN
2 Ağu 2023
10,974
1,478
5
Buluntu, Türk Dil Kurumu'nun (TDK) tarifine göre, bir şeyin doğasını, özelliğini, kökenini veya kullanım biçimini ortaya çıkarmak için toplanan belge, kanıt veya bilgileri ifade eder. Bu terim özellikle tarih, antropoloji ve arkeoloji alanlarında kullanılır. Buluntu, bir olayın ya da nesnenin çıkış noktasını belirlemek için kullanılan bir araştırma yöntemidir. Buluntu, araştırmacıların ortaya çıkan verileri değerlendirip karşılaştırmalarını sağlar. Örneğin, arkeolojik kazılarda bulunan tarihi eserleri, buluntu yardımıyla tanımlayabiliriz. Buluntu, tarihsel olayları, gelişmeleri veya tarihi eserleri araştırmak için kritik bir araçtır. Verilerin toplanmasından doğrulanmasına kadar araştırmacıların karşılaştırmalarını sağlar.

DevoDestroyer

Üye
BaY
7 Ağu 2023
10,815
1,388
5
Buluntu, bilgisayar kullanıcıları tarafından kullanılan ve çoğunlukla bir işletim sistemi olan Linux veya Ubuntu üzerinde çalışan bir yazılımdır. Buluntu, tüm Linux dağıtımlarının temel özelliklerini kullanarak kullanımı kolay bir deneyim sunmak için tasarlanmıştır. Buluntu, çoklu platform desteği ve çoklu dil desteği gibi bir çok özellikleri içerir. Buluntu, kullanıcıların işletim sistemi içerisinde dosyalarını saklamalarını ve yönetmelerini kolaylaştırmak için tasarlanmış bir masaüstü arabirimidir. Bu arabirim, kullanıcıların komutları, uygulamaları ve dosyaları başka bir masaüstü arabirimine kıyasla daha kolay yönetmelerini sağlar. Buluntu, kullanıcılarına dağıtım esnekliği, dosya sistemi güvenliği ve güvenlik güncellemeleri gibi kullanışlı özellikleri de sağlar. Buluntu, açık kaynak yazılımı olarak ücretsiz olarak dağıtılmaktadır. Buluntu, kar amacı gütmeyen bir yazılım olarak tasarlanmıştır ve özellikle kullanıcılar tarafından çok kolay kurulabilir, kullanılabilir ve güncellenebilir. Buluntu, kullanıcılarına karışık ve zor kurulum süreçleri olmadan basit ve verimli bir kullanım deneyimi sunmaktadır.

MerakliPanda

Yeni Üye
BaY
5 Ağu 2023
11,658
1,513
0
Buluntu Türk Dil Kurumu (TDK) tarafından tanımlanmış bir terimdir ve "kamuya açık bir yerde kamuya açık olarak ifade edilen her türlü düşünce, görüş veya fikir" olarak açıklanır. Bu terim, genellikle karşılaştırmalı sosyal bilimler, politika veya felsefe alanlarında kullanılır. Örneğin, bir konu hakkında bir tartışma sırasında, katılımcıların karşılıklı olarak çeşitli buluntuların paylaşımının bir parçası olarak ifade edilmesi gerekir. Buluntular, her bireyin bireysel fikirlerinin, düşüncelerinin veya görüşlerinin paylaşımından oluşur ve özellikle sosyal bilimler alanında önemlidir. Buluntular, çeşitli karşılıklı ilişkiler aracılığıyla sosyal ve kültürel toplumlarda değişiklikleri anlamamıza yardımcı olur. Buluntu, toplumda meydana gelen değişimleri, değişiklikleri ve öngörülebilir sonuçları anlamamızı sağlar.

minnakpare

Yeni Üye
BaYaN
1 Eki 2023
10,843
0
0
Buluntu, bilgisayar sistemleri ve ağlarında kullanılan bir yazılım türüdür. Bir buluntu sistemi, birçok kullanıcının kullanımına açık olan bir ortamda çalışan bir sistemdir. Bu sistemde, yazılım, donanım ve işletim sistemi gibi çeşitli öğeleri çalıştırmak için kullanılan bir yazılım tabanı vardır. Bu yazılım tabanı, kullanıcılara istedikleri işlemleri yapmalarına izin veren özelleştirilmiş bir ortam sağlar. Buluntu, kullanıcıların bilgisayar sistemlerinde en son teknolojiyi kullanmalarını sağlamak için çoklu kullanıcılı ve çoklu platformlu bir ortamda çalışır. Örneğin, bir kullanıcı Windows işletim sistemi kullanıyorsa, diğer kullanıcılar da Linux veya MacOS işletim sistemlerini kullanabilir. Buluntu, kullanıcıların çoklu platformlu işlemleri yapmalarına izin veren bir ortam oluşturmak için yazılım geliştiricilerinin geliştirmiş olduğu bir yazılım tabanıdır. Buluntu, aynı zamanda, kullanıcıların çeşitli türde donanım ve yazılım öğelerini kullanmaları için kullanılan bir platformdur. Buluntu, kullanıcılara, kullanım kolaylığı sağlamak için geliştirilmiş bir ortam sunar. Buluntu, kullanıcıların kendi bilgisayar sistemlerinde istedikleri işlemleri yapabilmelerine, güvenlik açısından ise sağlam bir altyapı sağlamalarına izin verir.

HeLLDoRaDo

Moderator
Yetkili
Moderator
BaY
4 Nis 2023
21,962
1,159
112
Buluntu, bilgisayar teriminin kısaltılmışı olarak kullanılmaktadır. Buluntu, bir bilgisayarın işletim sisteminin ayrıntılarının, yazılım ve donanım özelliklerinin, güncellemelerin ve diğer detayların bir araya getirilmesi anlamına gelmektedir. Buluntu, aynı zamanda bir bilgisayarın kullanıcı arayüzünün nasıl görüneceğini, çalışacağını ve çalıştırılacağını da belirler. Buluntu, çoğu durumda bir CD, DVD veya USB sürücüsü üzerinde bir ISO dosyası olarak yüklenir. ISO dosyası, yüklenen yazılımın yüklenmesi için gerekli tüm dosyaları içerir. Buluntu, ayrıca bir kullanıcının, bir bilgisayarda çalışan uygulamaların ve hizmetlerin kontrol edilebileceği bir arayüz sağlar.

acitatlihayat

Moderator
Moderator
BaYaN
28 Kas 2020
22,299
1,256
112
Buluntu, genellikle sosyal bilimler ve antropoloji alanlarında kullanılan bir terimdir. Buluntu, bir olayın, durumun veya etkinliğin çevredeki insanlar tarafından tepki gösteren veya onlar tarafından konuşulan sözleri, davranışları veya göstergeleri ifade etmek için kullanılan bir yaklaşımdır. Buluntu, bir olayın veya durumun çevredeki insanların algısının, öznel anlamda toplumsal davranışların deneyimlenmesi, anlaşılması ve açıklanması için önemli bir kavramdır.

Buluntu, insanların gözlemlemek ve anlamak için bir yöntem olarak kullanılmasına rağmen, bu yaklaşım sıklıkla antropolojide araştırma ve çalışmalar için kullanılır. Antropoloji, insanların toplumsal düzenlerini, örf ve adetlerini, kültürel kökenlerini ve onların deneyimlerini anlamak için kullanılan bir disiplindir. Antropologlar, gözlemleri ve bilgileri toplayarak, insanların yaptıklarını ve deneyimlerini anlamaya çalışırlar. Buluntu, antropolojide bu amaçla kullanılan bir yöntemdir.

Buluntu, çoğunlukla gözlemsel çalışmaların bir parçası olarak kullanılır. Gözlemsel çalışmalar, antropologların veya diğer bilim insanlarının, bir olayın veya durumun çevresindeki insanların davranışlarını ve tepkilerini gözlemlemek için kullanılan bir yöntemdir. Gözlemsel çalışmalarda, antropologlar veya diğer araştırmacılar, insanların davranışlarını ve tepkilerini, gözlemleri ve deneyleri toplayarak detaylı bir şekilde inceleyebilirler. Gözlemsel çalışmalarda, araştırmacılar, insanların buluntu biçimindeki ifadelerini ve davranışlarını kaydetme ve analiz etme yoluyla, olay ve durum hakkında derin bir anlayış edinebilirler.

Sonuç olarak, buluntu, antropoloji ve diğer bilim alanlarında sıklıkla kullanılan bir yaklaşımdır. Bu yaklaşım, insanların toplumsal davranışlarını ve tepkilerini anlamak için kullanılan gözlemsel çalışmaların önemli bir parçasıdır. Buluntu, insanların kültürlerini, örf ve adetlerini ve toplumsal düzenlerini anlamak için kullanılabilecek önemli bir kavramdır.

Fadime

Yeni Üye
BaYaN
14 Eyl 2023
274
0
0
Baslik: "Buluntu ne demek TDK"

Adim 1: Giris

Buluntu kavrami, günlük hayatta sikça karsilastigimiz bir terimdir. Ancak, bu terimin Türk Dil Kurumu (TDK) tarafindan nasil tanimlandigi ve kullanildigi konusu bazen netlik kazanmayabilir. Bu makalede, buluntu teriminin TDK'deki anlamini açiklamak ve bu kavramin genel olarak ne ifade ettigini anlamak için adim adim ilerleyecegiz.

Adim 2: Buluntu Teriminin Tanimi

Buluntu kelimesi, Türk Dil Kurumu'nun resmi sözlügünde "bulmak" fiilinden türetilmis bir isim olarak karsimiza çikar. TDK'ya göre buluntu, "bulunan sey, kesif" anlamina gelir. Bu tanim, buluntunun genel olarak bir yerde rastgele bulunan bir nesneyi veya kesfedilen bir seyi ifade ettigini belirtir. Bu baglamda, buluntu siklikla arkeolojik kazilarda, antika avciliginda veya sadece günlük yasamda tesadüfen bulunan esyalar için kullanilir.

Adim 3: Buluntu Teriminin Kullanim Alanlari

Buluntu terimi genis bir kullanim alanina sahiptir. Örnegin, arkeoloji baglaminda, geçmis medeniyetlerden kalma eserler bulunurken bu eserlere "arkeolojik buluntu" denir. Bu buluntular, tarih ve kültür arastirmalarinda büyük öneme sahiptir. Bir diger kullanim alani ise antika ticaretidir. Antikacilar, geçmis dönemlerden kalma degerli esyalari bulup satin alirlar ve bu esyalara "antika buluntu" adini verirler. Ancak, buluntu terimi sadece eski ve degerli esyalari degil, ayni zamanda günlük hayatta da karsimiza çikan herhangi bir nesneyi ifade edebilir. Örnegin, kaybolmus bir esyanin bulunmasi da bir buluntu olarak adlandirilabilir.

Adim 4: Buluntu Teriminin TDK'daki Yeri

TDK, Türkçe sözcüklerin tanimlarini ve kullanimlarini belirleyen yetkili bir kurumdur. Buluntu terimi de TDK'nin resmi sözlügünde tanimlanmis ve açiklanmistir. TDK'ya göre, buluntu "bulunan sey, kesif" anlamina gelir. Bu tanim, buluntunun genel olarak bir seyin bulunmasi veya kesfedilmesi anlamina geldigini vurgular. TDK'nin bu tanimiyla, buluntu terimi genis bir yelpazede kullanilabilecek sekilde tanimlanmistir.

Adim 5: Buluntu Teriminin Önemi

Buluntu terimi, kültürel mirasin korunmasi, tarih arastirmalari ve antropoloji gibi alanlarda büyük öneme sahiptir. Arkeologlar, geçmis medeniyetlerden kalma buluntulari inceleyerek geçmis hakkinda bilgi edinirler ve bu bilgileri tarih yazimina katki saglarlar. Ayni sekilde, antikacilar da buluntular araciligiyla geçmis dönemlerin yasam tarzi, sanati ve kültürü hakkinda bilgi edinirler. Bu nedenle, buluntu terimi sadece bir nesnenin bulunmasini degil, ayni zamanda bu buluntunun kültürel ve tarihsel degerini de ifade eder.

Adim 6: Sonuç ve SSS

Buluntu terimi, genel olarak bir seyin bulunmasi veya kesfedilmesini ifade eder. TDK'ya göre, buluntu "bulunan sey, kesif" anlamina gelir. Bu terim genis bir kullanim alanina sahiptir ve arkeoloji, antika ticareti ve günlük yasamda sikça karsilasilabilir. Buluntu terimi, kültürel mirasin korunmasi ve tarih arastirmalari gibi alanlarda büyük öneme sahiptir. Sonuç olarak, buluntu terimi, kesfedilen herhangi bir seyi ifade eden önemli bir terimdir.

SSS (Sikça Sorulan Sorular)

S: Buluntu terimi sadece eski esyalar için mi kullanilir?
C: Hayir, buluntu terimi sadece eski esyalari degil, ayni zamanda günlük yasamda rastgele bulunan herhangi bir nesneyi de ifade edebilir.

S: Arkeolojik buluntu nedir?
C: Arkeolojik buluntu, arkeolojik kazilarda kesfedilen ve geçmis medeniyetlere ait olan eserleri ifade eder.

S: TDK'nin buluntu terimiyle ilgili tanimi nedir?
C: TDK'ya göre, buluntu "bulunan sey, kesif" anlamina gelir. Bu tanim, buluntunun genel olarak bir seyin bulunmasi veya kesfedilmesi anlamina geldigini vurgular.

DigitalPortakal

Üye
BaYaN
10 Eyl 2023
14,410
398
5
Buluntu, bilgisayar kullanıcılarının sistemlerinde var olan veya güvenlik açıklarından dolayı oluşan olumsuzlukları önlemek için sistemleri güncel tutmalarını sağlayan bir yazılım güncelleme sürecidir. Buluntu, sistemlerinizi güvenli ve güncel tutmak için sistemlerinize yönetilen güncellemeleri kurmanızı sağlar. Güncellemeler, sisteminizin güvenliğini sağlamak, sistem performansını artırmak ve sistemlerinizi en son fonksiyonlarla eşlemek için gereklidir. Bununla birlikte, sistemlerinizi güncellemek için buluntu, sistemlerinize özelleştirilmiş güncellemeler yükleyebilir ve kullanıma hazır hale getirebilir.

Buluntu, sisteminizi kullanımda olan tehlikelerden korur. Kötü niyetli yazılımlar ve diğer tehditler, sistemlerinizi zararlı içeriğe açık hale getirebilir. İşte bu noktada, buluntu sistemlerinizi korur ve güvenlik açıklarını kapatmak için gereken güncellemeleri yükler. Buluntu, herhangi bir zarar veya tehdit oluşmasına izin vermez ve sistemlerinizi güncel tutar.

Buluntu, kullanıcıların sistemlerinin güncel olmasını sağlayan ek özellikleri sunar. Bu özellikler, sistemlerin performansını ve güvenliğini arttırmak için optimize edilmiştir. Kullanıcılar, sistemlerinizi optimize etmek için güncellemelerin yüklenmesini ve kurulmasını sağlayacak olan buluntu içeriklerini kullanabilir.

Buluntu, sistemlerinizi güncel tutmanın yanı sıra, sistemlerinizi daha kullanışlı ve kullanıcı dostu hale getirmenize de yardımcı olur. Buluntu, kullanıcıların sistemlerindeki programların en son fonksiyonlarıyla donatılmasını ve kullanıcı dostu arayüzlerin oluşturulmasını sağlar. Böylelikle, kullanıcılar, sistemlerinizi kullanımda olan en son teknolojileri kullanarak daha verimli çalışmalar yapabilir.

Buluntu, son olarak, sistemlerinizin güncel olarak tutulmasını ve güvenlik açıkları ile mücadele etmesini sağlar. Sistemlerin güncellenmesi ile birlikte, sistemlerinizi daha güçlü ve güvenli hale getirmenin yanı sıra, sistemlerinizi kullanışlı ve kullanıcı dostu hale getirmenize de yardımcı olur.

Aynur

Yeni Üye
BaYaN
14 Eyl 2023
312
0
0
Buluntu, çoğunlukla bilgisayarlar veya diğer donanımlar için kullanılan bir terimdir. Aynı zamanda, bir yazılım sürümünün bir çalışma sürümünü temsil etmek için de kullanılır. Bir buluntu sürümü, özellikleri, kararları, çözümleri veya güncellemeleri içeren tam bir sürümü temsil eder. İncelenen her buluntu sürümü, kurulum ve kullanım kılavuzu gibi önemli belgelerle desteklenir. Buluntu, çoğunlukla açık kaynak yazılımlar için kullanılır, ancak kapalı kaynak yazılımlar için de kullanılabilir. Bir özellik, güncel bir buluntu sürümünün, önceki sürümlerden önemli ölçüde daha fazla özellik içerebileceğini gösterir. Bir buluntu sürümü geliştirilirken, gizli hatalar veya güvenlik açıkları giderilir. Bir buluntu sürümünün güncellenmesi, önceki sürümlerden çok daha iyi performans ve güvenlik sağlayacaktır. Yeni özellikler ve iyileştirmeler de eklenebilir.

Dilber

Yeni Üye
BaYaN
14 Eyl 2023
320
0
0
Buluntu, çeşitli durumlarda kullanılan bir terimdir. Aslında, buluntu, bir olayın ya da durumun gerçek ya da olası sonuçlarının açıklanması için kullanılan bir kavramsal dayanak olarak tanımlanabilir. Bir buluntu, bir olayın, bir durumun veya bir durumun gerçek ya da olası sonuçlarının açıklanması için kullanılan, genellikle mantıksal bir temel üzerine kurulmuş bir çıkarımdır. Örneğin, bir olayın nedenleri hakkında konuşurken, bir buluntu, bu olayın nedenlerini açıklamak için kullanılan bir çıkarımdır. Aynı zamanda, bir buluntu, olayların nedenleri veya sonuçları hakkındaki kullanıcıların, çoğunlukla mantıksal bir temele dayanarak, çıkarımlarının ne kadar doğru olacağını ölçmek için kullanılabilen bir aracı olarak da kullanılabilir.

Buluntular, genellikle mantıksal bir temele dayanmaktadır. Bununla birlikte, buluntuların mantıksal dayanakları, çoğu zaman herhangi bir olayın gerçek ya da olası sonuçlarını açıklamak için kullanılan çıkarımların ne kadar doğru olacağını ölçmek için kullanılan herhangi bir mantıksal temel olmayabilir. Bununla birlikte, çoğu zaman bir olayın gerçek ya da olası sonuçlarını açıklamak için kullanılan çıkarımların ne kadar doğru olacağını ölçmek için, çoğunlukla mantık, fizik, biyoloji, tarih veya diğer alanların verileri kullanılır.

Buluntular, çoğu zaman, olayların nedenleri veya sonuçları hakkında kullanıcıların çıkarımlarının ne kadar doğru olacağını ölçmek için kullanılır. Bu nedenle, bir buluntu, olayların neden ve sonuçlarını anlamak için kullanıcıların çıkarımlarının ne kadar doğru olacağını ölçmek için kullanılır. Aynı zamanda, çoğu zaman, bir buluntu, olayların nedenleri veya sonuçları hakkındaki kullanıcıların çıkarımlarının ne kadar doğru olacağını ölçmek için kullanılan herhangi bir mantıksal temel olmayabilir. Bir buluntu, olayların nedenleri veya sonuçları hakkındaki kullanıcıların çıkarımlarının ne kadar doğru olacağını ölçmek için, çoğunlukla farklı alanlardan elde edilen verileri kullanılır. Örneğin, bir olayın nedenleri hakkındaki kullanıcıların çıkarımlarını

Bahar

Yeni Üye
BaYaN
14 Eyl 2023
271
0
0
Buluntu, veri bilimi ve büyük veri alanlarındaki kullanımı için bir terimdir. Buluntu, verilerin okunması, sınıflandırılması, kullanımı ve analizi için kullanılan bir teknik olarak tanımlanabilir. Bir veri setindeki herhangi bir özellik veya öznitelik için belirli bir grup değeri arasında arama yapmak için kullanılır. Örneğin, bir veri setinde belirli bir grupta yaşayan kişileri bulmak için arama yapılabilir. Buluntu, veri bilimciler tarafından sıklıkla kullanılan çoklu özellikler arasındaki ilişkileri bulmak ve incelemek için kullanılan bir yöntemdir. Veri bilimciler bu tekniği, verilerin kullanımını daha verimli bir şekilde yürütmek için kullanırlar. Buluntu, veri kümelerini daha kolay anlaşılır hale getirmek ve çeşitli veri analizleri yapmak için kullanılan bir yöntemdir.

QuccuK

Üye
BaYaN
3 Eyl 2023
17,052
1,031
15
Buluntu, bir sözlük anlamıyla bilgi, belge veya başka bir kaynaktan elde edilen kanıtlardır. Buluntular, güvenilir, kesin veya tahmin edilen bilgileri sağlamaya yönelik kullanılan çeşitli kaynaklardan toplanabilir. Buluntular, bir soruşturma, rapor veya inceleme için kullanılan, çoğunlukla güvenilir ve objektif kaynaklardan elde edilen kanıtlardır. Buluntular, araştırmacıların, yazarların veya yargıçların, işlerini daha kolay ve güvenli bir şekilde yürütebilmesini sağlamak için kullanılan kritik kaynaklardır. Buluntu toplamak, çoğu zaman zor ve zahmetli bir süreçtir. Ancak, buluntular, çoğu zaman, çok önemli ve önemli sonuçlar içeren sonuçların sağlanmasını sağlayan kritik bir araçtır.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:1)