Buluvermek nasıl yazılır TDK

kizingucu

Yeni Üye
BaYaN
8 Nis 2023
1,323
100
0
Merhaba,

TDK'de buluvermek kelimesini yazmak için nasıl yapacağımı bilmiyorum. İnternette bu kelimeyi aradığımda sonuçların hepsi "buluvermek" şeklinde çıkıyor. Kullanılan alfabe Türkçe olup olmadığını anlamak için bir türlü bulamıyorum. Bilgili arkadaşlarımın yardımını bekliyorum. TDK'de buluvermek kelimesini nasıl yazmalıyım? Lütfen bir an önce yardım edin. Teşekkürler.

KanatlıDalgalar

BuYuKFoRuMLu
9 Ağu 2023
27
0
0
Buluvermek Ne Demek?

Buluvermek, “yavaşça, kolayca veya büyük çaba göstermeden, hafifçe” anlamına gelen bir Türkçe kelimedir. TDK (Türk Dil Kurumu) tarafından resmi olarak tanımlanmıştır. Bu durum, buluvermek sözcüğünün birçok farklı dile çevrilmesinin mümkün olmadığını göstermektedir.

Buluvermek Nasıl Yazılır?

Buluvermek, Türkçe'de "bu" harflerinden oluşan "bu-lu-ver-mek" şeklinde yazılır. Bu sözcük, bir fiil olarak kullanılır ve mecazen olarak kullanılabilir.

Buluvermek Ne Anlama Gelir?

Buluvermek, basitçe, “yavaşça, kolayca veya büyük çaba göstermeden, hafifçe” anlamına gelir. Örneğin, bir araba kontrolden geçmek için buluvermek, aracın yolcularını bir kontrole götürmek için yavaşça ve kolayca sürmek anlamına gelir.

Buluvermek Ne Zaman Kullanılır?

Buluvermek, sözde olarak kullanıldığında, bir şeyin yapılmasının kolayca ve dikkatli yapılması gerektiği anlamına gelir. Örneğin, bir araba sürmek için buluvermek, aracın yolcularını dikkatli bir şekilde kontrol etmek anlamına gelir. Ayrıca, bir kişinin konuşurken bir anlam ifade etmek için buluvermek, konuşmanın sakin, dikkatli ve yavaş olmasını gerektirdiği anlamına gelir.