Bunyesi ne demek

DiscoKrali

Aktif Üye
BaY
8 Nis 2023
1,296
106
27
Merhaba,

Bunyesi ne demek? sorusunun cevabını arıyorum. Bir sözlükte bunyesi kelimesinin "içinde bulunan, üzerinde taşınan" anlamı verilmektedir. Ancak, bu tanımın ne anlama geldiğini tam olarak anlayamıyorum.

Bir arkadaşım bana bunyesi kelimesinin üzerinde taşıdığımız eşyaları ve üzerimizde taşıdığımız özellikleri ifade ettiğini söyledi. Örneğin, evimizin bunyesi olarak gördüğümüz tüm eşyaları taşıyabiliyoruz. Aynı şekilde, bizim bunyesi olarak gördüğümüz karakter özelliklerimizi ve zihinsel kapasitelerimizi de taşıyoruz.

Yine de, bu tanımın tam olarak ne anlama geldiğini öğrenmek istiyorum. Forumdaki diğer kullanıcılardan bunyesi kelimesinin ne anlama geldiği hakkında yardım almak istiyorum. Lütfen bu konuda bana yardımcı olurmusunuz?

Teşekkürler.

HeLLDoRaDo

Moderator
Yetkili
Moderator
BaY
4 Nis 2023
21,962
1,159
112
Bunyesi Ne Demek?

Bunyesi, bir insanın, ihracatçının, satıcının, müşterinin veya kurumun, ürünlerini veya hizmetlerini diğer ülkeler veya yabancı yerlerdeki pazara sunmak için kullandığı uluslararası ticaret terminolojisi olarak tanımlanır. Bunyeler, ürünleri veya hizmetleri yabancı ülkelerdeki pazarlara sunmak için kullanılan uluslararası ticaret terminolojisidir. Bunyesi, ürün veya hizmetlerin başka ülkelerdeki pazarlara sunulmasının önündeki yasal ve teknik engellemeleri azaltmak için kullanılır. Bunyesi, ürünün veya hizmetin farklı ülkelerdeki pazarların kurallarına ve yasalara uyumlu olmasını sağlamak için kullanılır.

Bunyesinin Faydaları Nelerdir?

Bunyesinin birçok faydası vardır. Bunyeler, ürünün veya hizmetin farklı ülkelerdeki pazarlara sunulmasını kolaylaştırır. Bunyeler, ürünün veya hizmetin yabancı ülkelerde kabul görmek için gerekli teknik ve yasal engellemelere uyum sağlamasını sağlar. Bunyeler, kullanımı kolay ve ucuz bir şekilde ürün veya hizmetleri yabancı ülkelerdeki pazara sunmak için kullanılır. Bunyeler, ürünün veya hizmetin farklı ülkelerdeki pazarlarda kabul görmesini ve alıcıların satın alma isteğini arttırmaya yardımcı olur. Bunyeler, ürünün veya hizmetin farklı ülkelerdeki pazarlarda çok daha kolay tanınmasını ve tanınmasını sağlar.

Bunyesinin Dezavantajları Nelerdir?

Bunyesinin birkaç dezavantajı vardır. Bunyeler, ürün veya hizmetlerin farklı ülkelerdeki pazarlara sunulması için çok fazla maliyet ve çaba gerektirebilir. Bunyeler, ürünün veya hizmetin farklı ülkelerdeki pazarlarda tanınması ve kabul görmesi için zaman alabilir. Bunyeler, ürünün veya hizmetin farklı ülkelerdeki pazarlarda rekabet etmesini zorlaştırabilir. Bunyeler, ürünün veya hizmetin farklı ülkelerdeki pazarlarda kabul görmesini engelleyebilir.

Sonuç

Bunyesi, ürünün veya hizmetin farklı ülkelerdeki pazarlara sunulmasının önündeki yasal ve teknik engellemeleri azaltmak için kullanılan uluslararası ticaret terminolojisidir. Bunyeler, ürün veya hizmetlerin farklı ülkelerdeki pazarlara sunulmasını kolaylaştıran ve çoğu zaman zorlukları azaltan bir araçtır. Bununla birlikte, bunyelerin kullanımı, ürünün veya hizmetin farklı ülkelerdeki pazarlarda kabul görmesi için çok fazla maliyet ve çaba gerektirebilir ve zaman alabilir.

• Like
Reactions: Gulhan

FikirleriM

Moderator
Yetkili
Moderator
BaYaN
10 Tem 2023
6,818
832
82
Bunyesi, bir kişinin hak ve sorumluluklarının belirlendiği bir toplumsal üyelik olarak tanımlanabilir. Bunyesi, toplumsal statü, sınıf, ırk, kültür ve cinsiyet gibi sosyal özellikleri ifade eden bir kavramdır. Bunyesi, toplumsal ayrımların belirli otorite ve kurallar çerçevesinde toplumun içinde düzenlenmesini sağlamak için kullanılır. Bunyesi, toplumun her bireyinin katılımının sağlanmasını da sağlayarak, toplumsal hakların korunmasını ve insanlar arasındaki adaleti sağlamak için kullanılır.

GulumseDunya

Üye
BaYaN
18 Tem 2023
3,471
469
5
Bunyesi, bir kurumun bir üst kurumuyla bağlantısını tanımlamaya yarayan bir terimdir. Bir kurumun bir üst kuruma bağlı olarak çalışmasına veya hizmet vermesine bunyesi denir. Üst kurum, bir kurumun genel işleyişini veya hizmetlerini yönlendiren ve denetleyen güç kaynağıdır. Bunyesi, üst kurumların kurumun işleyişini denetlemesi, hizmetlerinin kalitesini artırması ve kurumun kendisine verilen görevleri yerine getirmesi için kurumun yetkilerini belirlemesi gibi çok önemli bir rol oynar.

Bir kurumun bunyesi, genellikle bir kamu kurumu veya bir özel şirket tarafından belirlenir. Kamu kurumları, genellikle yasal belgeleri kontrol ederek, bir kurumun işleyişini ve hizmetlerini denetlemek için yürürlükte olan yasaları uygulamakla sorumludur. Bir özel şirket ise, genellikle bir kurumun işleyişini, finansal performansını ve hizmetlerini denetlemek için kendi yönetim ve yönetim kurullarına dayanır.

Kurumların bunyesi, aynı zamanda kurumun iç hiyerarşisini de belirlemektedir. Yönetici ve yönetici kadrolarının örgüt içindeki rolleri, genellikle üst kurumun belirlediği bunyesi tarafından belirlenir. Kurumun içindeki çalışanlar, genellikle üst kurum tarafından belirlenen bunyesiye göre hareket ederler.

susesi

Üye
BaYaN
22 Tem 2023
9,551
1,290
15
Bunyesi, bir ülke veya hükümetin siyasi, mali ve sosyal alanlarda görev yapan organlarının belli bir sınır içinde topluca işleyişini ifade eder. Bunyesi, bir ülkede siyasi ve ekonomik kararlara katılımın ve otoritenin, hükümetin görevlerinin ve hizmetlerinin etkili bir şekilde yürütülmesi için önemli bir araçtır. Bunyesinin tüm ülkelerde ve hükümetlerde farklı şekillerde işlemesi mümkündür. Örneğin, bir ülkede Cumhurbaşkanı tarafından seçilen bir parlamento sistemi, diğer ülkede krallık sistemi olabilir. Bunyesi, ülkenin kalkınması için büyük öneme sahiptir. Bunyesinin etkin bir şekilde çalışması, ülkenin sosyal, ekonomik ve siyasi güvenliğinin sağlanmasına yardımcı olur. Bunyesinin etkili bir şekilde çalışmasının, ülkede istikrarın ve kalkınmanın sağlanmasına yardımcı olduğu da unutulmamalıdır.

PaylasimPerisi

Üye
BaYaN
2 Ağu 2023
10,974
1,478
5
Bunyesi, bir kişinin, bir örgüt, bir kurum veya bir kuruluşa üye olması anlamına gelir. Bunyesi, belli bir süre için geçerli olan ve bir örgüt tarafından verilen bir üyelik türüdür. Üyelik, üyelere özel olan avantajlı hizmetler, haklar ve faydalar sağlayabilir. Bunyesi, üyelerin örgütün amacına uygun olarak çalışmasını ve örgütün yönetimini desteklemelerini sağlar. Bunyesi, üyelere örgütün faaliyetlerinden doğrudan veya dolaylı olarak yararlanma hakkı da verir.

MerakliPanda

Yeni Üye
BaY
5 Ağu 2023
11,658
1,513
0
Bunyesi, bir kişinin ya da kuruluşun belirli bir konuda yetkisinin olup olmadığının anlaşılıp anlaşılmadığının tespiti anlamına gelir. Bunyesinin ne olduğu konusunda çoğu zaman, özellikle hukuk alanında, değişik anlamları vardır. Bunyesi, hak sahibinin ya da haklarının arkasındaki kişinin tanınmasını sağlar ve bu kişinin bu alanda izin, yetki, yetenek ve yetkinliklerini belirleyen unsurdur. Böylece hak sahibinin haklarını kullanması için gerekli olan belgelerin veya diğer evrakların uygun bir şekilde doldurulmasını sağlar. Bunyesi, bir kişinin veya kuruluşun haklarını kullanmasının, diğer kişilerden veya kuruluşlardan öncelik almasının veya özel bir avantaj sağlamasının mümkün olup olmadığını gösterir.

PavyonGacisi

Üye
BaYaN
20 Ağu 2023
12,256
1,568
5
Bunyesi, bir tür işlemci çekirdeği olarak tanımlanır. Bunyesi, birçok farklı işlemci çekirdeğine dayanmaktadır. İşlemci çekirdekleri, bilgisayarlarda işlem gücünün yönetimi ve kontrolü için kullanılan çeşitli donanımlardır. Bunyesi, işlemci çekirdeklerinin çalışmasını optimize etmek için özel olarak tasarlanmıştır. Çoğu işlemci çekirdeği, kişiselleştirilebilir ve özelleştirilebilir özellikleriyle donatılmıştır. Bunyesi, çoklu işlemcili sistemlerde işlemci çekirdeklerinin bağlanmasına ve yönetilmesine yardımcı olur. Bunyesi, çoklu işlemcili sistemlerde işlemci çekirdeklerinin birlikte çalışmasını organize etmek için özel bir arayüz sağlar. Bunyesi, çoklu işlemci platformlarında işlemci çekirdeklerinin her birinin işlem gücünün ve kaynaklarının özelleştirilmesini sağlar. Bunyesi, daha hızlı ve daha verimli çalışan bir bilgisayar sistemi sağlamak için çoklu işlemcili sistemlerde işlemci çekirdeklerinin arasında bağlantılar kurar. Bu sayede, bunyesi, bilgisayar sistemlerinin işlemci çekirdeklerinin daha verimli çalışmasını sağlayarak daha hızlı ve güçlü bir işlemci performansı elde etmeyi mümkün kılar.

minnakpare

Yeni Üye
BaYaN
1 Eki 2023
10,843
0
0
Bunyesi, bir hükümete veya organizasyondaki yönetim görevlerine bağlı olarak, bir kurumu ya da organizasyonu düzenleyen ve koruyan bir kanun olarak tanımlanır. Bunyesi, genellikle bir kurumun amacını, görevlerini, üyelerinin rollerini, üyelerin haklarını, yetkilerini ve sorumluluklarını tanımlar. Bunyesi, özellikle kamu organizasyonları için önemlidir. Kamu organizasyonları, üyelerinin hak ve sorumluluklarının resmi olarak tanımlanmasını gerektirir ve bunyesi, bu hak ve sorumlulukların temelini oluşturur. Bunyesi, kurumun kendisine ve üyelerine sağlanan hakları tanımlar ve ihlal edilmesi durumunda uygulanacak cezaları da içerir. Bunyesi, ayrıca, kurumun nasıl çalışacağını ve üyelerinin İşleyişini düzenlemek için kurallar ve prosedürler tanımlar. Bunyesi, kurumun işlevselliğini korumak ve üyelerinin haklarını koruyarak kurumun faaliyetlerini çerçevesinde yürütmesini sağlar.

balotelsiz

Üye
BaY
28 Eyl 2023
10,062
0
15
Antalya
Bunyesi, bir ülkede yasal olarak tanınan bir kamu kurumu, özel şirket veya örgütün yasal statüsünü tanımlayan bir terimdir. Bunyesi kurumlar, ülkedeki yasaların gereği olarak kamu yararının temelini oluşturur. Bunyesi kurumlar, ülkedeki yasaların ve kuralların uygulanmasını sağlamak, toplumun güvenliğini korumak, hizmetleri sunmak ve halkın haklarını korumak için görevlendirilmiştir. Bunyesi kurumlar, ülkeye ekonomik ve sosyal gelişme katkısı sağlarlar.

AtarliGenc

Yeni Üye
BaY
8 Nis 2023
1,328
127
2
Bunyesi, fiziksel veya kimyasal bir kimyasal bileşiğin bileşenlerinin oluşturduğu oranı ifade etmek için kullanılan bir terimdir. Bunyesi; bir bileşiğin, aynı cins atomlarının veya moleküllerinin bileşenlerden oluşan oranını ifade eder. Bir bileşiğin bileşim oranını belirlemede en çok kullanılan yöntemlerden biri, atomik kütleleri kullanmaktır. Bu yöntem, atomların kimyasal veya fiziksel özelliklerini belirlemede kullanılır. Örneğin; su molekülü, iki hidrojen atomu ve bir oksijen atomunun bileşimini ifade etmek için, bunyesi 2:1 olarak verilir.

Bunyesi, kimyasal süreçleri anlamak için kullanılan çok önemli bir kavramdır. Kimyasal reaksiyonlar, bileşenlerinin oranını belirleyen kimyasal bileşiğin bileşenlerinin birbirleriyle etkileşimleri sonucu oluşur. Bunyesinin belirlenmesi, kimyasal reaksiyonların nasıl oluştuğunu anlamak için çok önemlidir.

Bunyesinin hesaplanması, kimyasal bileşiğin bileşenlerinin moleküler ağırlıklarını kullanarak yapılır. Bir bileşiğin bileşim oranı, bileşenlerinin moleküler ağırlıklarının toplamına bölünmesi ile bulunur. Örneğin; su molekülünün bunyesi 2:1 olarak verildiğinde, bu, hidrojen atomlarının moleküler ağırlıklarının toplamının oksijen atomunun moleküler ağırlığına bölünmesiyle hesaplanır.

Kimyasal bileşim oranlarının belirlenmesi, çok önemli bir uygulamadır. Kimyasal bileşiğin bileşenlerinin oranının bilinmesi, kimyasal reaksiyonların nasıl oluştuğunu anlamada önemli bir rol oynar. Bunyesi, kimyasal reaksiyonların oluşmasını ve kimyasal bileşiğin bileşenlerinin oranının nasıl belirlendiğini anlamada çok önemlidir.

acitatlihayat

Moderator
Moderator
BaYaN
28 Kas 2020
22,299
1,256
112
Bunyesi, tam olarak "bünyesinde" kelimesinin kısaltılmışı olarak tanımlanabilir. Bünyesinde, çoğunlukla kurumlar, işletmeler, örgütler ve kuruluşlar için kullanılan bir terimdir. Bunyesi, kurumun yapısını ve özelliklerini, içinde barındırdığı temel öğeleri tanımlamak için kullanılır. Örneğin, bir eğitim kurumunun bunyesi, öğretmenler, öğrenciler, üst yönetim, öğretim elemanları ve diğer personel gibi temel öğeleri içerebilir. Genel olarak, bunyesi bir organizasyonun temel öğelerini ve kurumun açıklamasını içerir.

Bunyesi, eğitim kurumlarının bünyesinin nasıl olacağını belirlemek için önemli bir etkendir. Örneğin, öğretmenlerin niteliği ve sayısı, öğrencilerin sayısı, eğitim kurumunun özellikleri ve öğretimin yönetimi bunyesi tarafından belirlenir. Nitekim, eğitim kurumlarının öğretim kalitesini ve başarısını etkileyen en önemli faktörlerden biri bunyesidir. Bunyesinin iyi ve düzenli bir şekilde kurulması, eğitim kurumunun talebe göre değişebilen ve gelişebilen bir eğitim kurumu olmasını sağlar.

Bunyesi, aynı zamanda eğitim kurumunun kaynaklarının da düzenli olarak dağıtımını sağlar. Örneğin, eğitim kurumunun öğretmenleri ve öğrencileri için gerekli kaynakların doğru miktarlarda ve zamanında sağlanması bunyesi tarafından belirlenir. Bunyesi, ayrıca eğitim kurumunun karar verme sürecini ve yürütme sürecini de düzenler. Bununla birlikte, bunyesi, eğitim kurumlarının öğrenme ortamlarının ve öğrenci özelliklerinin düzenlenmesi, öğretim süreçlerinin yönetilmesi ve görev dağılımının yapılması için de kullanılır.

DigitalPortakal

Üye
BaYaN
10 Eyl 2023
14,410
398
5
Bunyesi, genellikle organizasyonlarda paylaşımların, sorumlulukların ve hakların gözetim altında tutulması için kullanılan bir yönetim biçimidir. Bunyesi, kuruluşların organizasyonunu, çalışanlarını ve hizmetlerini düzenlemek için kurumsal bir yapıya sahip olmasını ister. Kurumsal yapıda, işbirliği, paylaşım ve sorumlulukların düzenlenmesi sağlanır. Kurumsal yapı, özellikle büyük ve karmaşık kurumsal yapılar için çok önemlidir. Bunyesi, kurumsal yapıyı, çalışanların sorumluluklarını, haklarını ve işbirliğini düzenlemek için kullanılan bir yönetim biçimidir. Kurumsal yapı düzenlenirken, çalışanların yetenekleri de düşünülür ve kurumsal görev dağılımı yapılır. Kurumsal yapı, her organizasyonun özelleşmesi, iyileşmesi ve gelişmesi için temel unsurlardan birisidir.

Muazzez

Yeni Üye
BaYaN
14 Eyl 2023
291
0
0
Baslik: "Bunyesi ne demek?"

Gündelik yasamda sikça duyulan ancak belirsiz kalan terimlerden biri olan "bunyesi", aslinda oldukça önemli bir kavramdir. Bu yazida, "bunyesi"nin ne anlama geldigini, nasil kullanildigini ve günlük hayatta nasil karsimiza çiktigini açiklamaya çalisacagim.

Öncelikle, "bunyesi" teriminin kökenine bakalim. Türkçe'de sikça kullanilan bir terim olan "bunyesi", genellikle bir seyin yapisini, temelini veya içerigini ifade etmek için kullanilir. Bir nesnenin ya da bir kavramin "bunyesi", onun yapi taslari veya olusum süreciyle ilgili bilgileri içerebilir. Örnegin, bir kimyanin "bunyesi", içinde bulunan elementlerin orani ve baglanma sekliyle ilgilidir.

Bu terim, genellikle teknik veya uzmanlik gerektiren konularda kullanilsa da günlük dilde de sikça karsimiza çikar. Örnegin, bir yemek tarifinde "yemegin lezzetini artiran malzemelerin bunyesi" ifadesi kullanilabilir. Burada, yemegin tadini belirleyen temel bilesenlerin yapisal özellikleri anlatilmaktadir.

"Bunyesi" terimi ayni zamanda bir seyin dogasini veya özünü de ifade edebilir. Bir toplulugun "bunyesi", o toplulugun kültürel ve sosyal yapilariyla ilgilidir. Bir organizasyonun "bunyesi" ise, onun kurumsal yapisi, isleyisi ve degerleriyle ilgilidir.

Günlük hayatta "bunyesi" terimini kullanirken dikkat edilmesi gereken noktalar da vardir. Öncelikle, terimin dogru baglamda ve uygun bir sekilde kullanilmasi önemlidir. Aksi takdirde, iletisimde yanlis anlasilmalara veya karmasaya yol açabilir. Ayrica, terimi kullanirken anlamini net bir sekilde ifade etmek de önemlidir, böylece karsi tarafin dogru anlamasi saglanabilir.

Sonuç olarak, "bunyesi" terimi, bir seyin yapisini, temelini veya dogasini ifade eden önemli bir kavramdir. Günlük dilde ve uzmanlik gerektiren alanlarda sikça kullanilir. Dogru baglamda ve net bir sekilde kullanildiginda, iletisimi zenginlestiren ve anlami derinlestiren bir terimdir.

Sonuç ve SSS:

"Bunyesi" terimi, bir seyin yapisini, temelini veya dogasini ifade eden önemli bir kavramdir. Türkçe'de sikça kullanilan bu terim, genellikle teknik veya uzmanlik gerektiren konularda kullanilsa da günlük dilde de sikça karsimiza çikar. Terimi kullanirken dikkat edilmesi gereken noktalar arasinda dogru baglamda ve uygun bir sekilde kullanilmasi, anlamini net bir sekilde ifade etmek ve iletisimi zenginlestirmek yer alir.

Anahtar Kelimeler: bunyesi, yapisi, temeli, dogasi, Türkçe, terim, günlük dil, iletisim

Nisa

Yeni Üye
BaYaN
14 Eyl 2023
310
0
0
Bunyesi, bir kişinin bağlı olduğu bir kuruma ya da örgüte atıfta bulunmak için kullanılan bir terimdir. Bir bunyesi, bir kişinin hangi kurumun ya da örgütün üyesi olduğunu ifade eder. Bunyeler, çoğu zaman üyelikleri, meslekleri, üniversiteleri, okulları, staj yapılan yerleri, örneğin çalıştıkları şirketleri, siyasi partileri, dinleri ve diğer örgütlenmeleri temsil edebilir. Bunyeler, insanların kim olduklarının ve nereden geldiklerinin özeti olarak düşünülebilir. Bunyesi, insanların kimliklerini, özelliklerini ve çevrelerini tanımlayabilmesine yardımcı olur. Bunyesi, toplumsal statü ve onur kazanmak için de kullanılabilir.

Bacardi

Co-Admin
Co-Admin
BaY
23 Mar 2024
1,781
0
0
"Bunyesi" terimi genellikle bir şeyin yapısını, bileşimini veya temel özelliklerini ifade etmek için kullanılır. Örneğin, bir binanın veya bir aracın "bunyesi" dediğimizde, o şeyin hangi malzemelerden yapıldığı, nasıl bir yapıya sahip olduğu ve hangi bileşenlerden oluştuğu hakkında konuşuyoruz demektir. Bu terim genellikle teknik ve mühendislik alanlarında kullanılır, ancak günlük dilde de karşımıza çıkabilir. Örneğin, birisinin sağlık durumu hakkında konuşurken, vücudunun "bunyesi" dediğimizde, genel sağlık durumu ve fiziksel yapı hakkında konuşuyoruz demektir. "Bunyesi" terimi, bir nesnenin veya birinin temel özelliklerini belirtmek için kullanışlı bir terimdir. Eğer daha fazla açıklama veya başka bir sorunuz varsa, sormaktan çekinmeyin!

Yaprak

Yeni Üye
BaYaN
15 Eyl 2023
276
0
0
Bunyesi, bir kişinin veya bir kurumun sahip olduğu bir üye olma durumu olarak tanımlanır. Bir üyelik çoğunlukla bir şirket, grubun veya bir topluluğun parçası olarak tanımlanır. Bir üyeye sahip olmak, kişinin veya kurumun, topluluğun değerlerini benimsemesini ve bunları paylaşmasını gerektirir. Üyelik aynı zamanda bir anlaşmaya girmek veya bir topluluğun kurallarını ve kurallarını kabul etmek anlamına da gelir. Diğer üyelerin adaletli bir şekilde korunmasının garanti edilmesi için bunyesi önemlidir.

Bir forum sitesinde, bunyeler çoğunlukla üyelerin siteye katılımını ve paylaşılan bilgilerin korunmasını sağlamak için kullanılır. Forum üyelerinin katılımını desteklemek ve forumun amacını sağlamak için, üyelerin bunyesi kabul etmesi gerekir. Bunyesi, üyelerin kimlik doğrulamasının yapılmasını, kullanıcı adı ve şifre girmelerini ve üyelerin siteyi kullanırken kabul etmeleri gereken kuralları içerir. Bunyeler, üyelerin birbirlerine saygı göstermesini ve herkesin haklarını koruyarak forumu güvenli ve etkin bir şekilde kullanmasını sağlar.

Meltem

Yeni Üye
BaYaN
14 Eyl 2023
291
0
0
Bunyesi, bir sözcük olarak bir çok anlamı olan bir terimdir. Genellikle, özellikle de siyasi ve toplumsal alanlarda kullanılan bu kelime, aynı zamanda hukuki bir terim olarak da kullanılabilmektedir. Bunyesi, bir grup insan veya örgütün, belirli bir konuda söz sahibi olma hakkını kazanmasına verilen isimdir. Bir örnek olarak, bir siyasi partinin seçimlerde kazanması durumunda, bunyesi kazandığını söyleyebiliriz. Bunyesi, örneğin, bir şirketin hissedar olması ya da parlamentoya seçilme hakkı gibi çok çeşitli durumlarda da kullanılmaktadır. Bunyesi, aynı zamanda, bir grup insanın bir araya gelmesiyle ortaya çıkan bir hak olarak da tanımlanabilir. Örneğin, insanların, demokratik haklarını kullanma, güvenlik veya adalet gibi konularda söz sahibi olma hakkı kazanması bunyesi olarak adlandırılabilir. Bunyesi kavramı, çoğu zaman ülkelerin siyasi, ekonomik ve hukuki yapısı içerisindeki hakların tanınmasını ve bu hakların korunmasını sağlamak için kullanılmaktadır.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)