Burjuva nasıl yazılır TDK

AtarliGenc

Yeni Üye
BaY
8 Nis 2023
1,328
127
2
Merhaba! TDK'de nasıl yazılır Burjuva kelimesini öğrenmek istiyorum. Bu sözcüğün doğru yazımını ve anlamını öğrenmek istiyorum. Anlamının hangi alanda kullanıldığını da öğrenmek istiyorum. Lütfen bu konuda yardım edenler varsa paylaşımlarını bekliyorum. Teşekkürler.

MelodiRüzgar

BuYuKFoRuMLu
9 Ağu 2023
28
0
0
Burjuva Nasıl Yazılır TDK

Burjuva sözcüğü, Türk Dil Kurumu (TDK) tarafından kabul edilen bir sözcük değildir. Ancak TDK tarafından kabul edilmeyen bir sözcük olmasına rağmen, birçok kişi tarafından kullanılmaktadır. Burjuva kelimesi aslı Fransızca’dan gelen “burju” sözcüğünden türetilmiştir. Fransızca’da, “burju” sözcüğü “orta sınıf” anlamında kullanılmaktadır. Türkçede ise, burjuva kelimesi “orta sınıf” anlamında kullanılmaktadır. İngilizce’de ise, “bourgeois” sözcüğü “orta sınıf” anlamında kullanılmaktadır.

Burjuva Kelimesinin Kökeni

Burjuva kelimesi, Fransızca “bourgeois” sözcüğünden türetilmiştir. Fransızca “bourgeois” sözcüğü, 12. yüzyılda orta sınıf insanların yaşadığı kasabalara verilen isimlerden türetilmiştir. Ancak, bu isimlerin sadece orta sınıf insanlarına atıflar yaptığı düşünülmüştür.

Burjuva Kelimesinin Türkçede Kullanımı

Türkçede, burjuva kelimesi “orta sınıf” anlamında kullanılmaktadır. Türk Dil Kurumu tarafından kabul edilmeyen bu sözcük, herhangi bir özel anlam taşımamaktadır. Ortak kullanımlar arasında, orta sınıf olarak nitelendirilen kişilerin davranışlarının çoğu zaman “burjuvazi” olarak adlandırılması bulunmaktadır.

Burjuva Kelimesinin Diğer Dillerde Kullanımı

Burjuva kelimesi, Ingilizce’de “bourgeois” sözcüğü olarak kullanılmaktadır. Ayrıca, İtalyanca, İspanyolca, Felemenkçe, Almanca ve Portekizce gibi birçok dilde de bu sözcük, “orta sınıf” anlamında kullanılmaktadır.

Anahtar Kelimeler: Burjuva, TDK, Fransızca, Türkçe, İngilizce, orta sınıf.