Burjuva ne demek edebiyat

Asosyal

Tanınmış Üye
BaYaN
9 Nis 2023
1,336
117
62
Hatay
Merhaba! Burjuva ne demek edebiyat hakkında bilgi sahibi olan biri olarak, bu konuyu öğrenmek istiyorum. Edebiyat alanında çalışan veya burjuva hakkında bilgi sahibi olan biri olarak, bu konu hakkında bana yardım edebilir misiniz? Burjuva ne demek edebiyat hakkında neyi öğrenmek istiyorum? Bir burjuva hakkında neyi öğrenmek istiyorum? Burjuva edebiyatın ne olduğunu ve ortaya çıkışının nasıl olduğunu öğrenmek istiyorum. Ayrıca burjuva edebiyatının tarihsel gelişimi, temel kavramları, temel unsurları ve edebiyatın çeşitli akımları hakkında da bilgi istiyorum. Burjuva edebiyatının modern toplumla nasıl ilişkili olduğunu da öğrenmek istiyorum. Bu konu hakkında yardım edebilir misiniz? Teşekkürler.

HeLLDoRaDo

Moderator
Yetkili
Moderator
BaY
4 Nis 2023
21,962
1,159
112
Burjuva Ne Demek Edebiyat?

Edebiyat, insanlar arasındaki iletişimin ve fikirlerin ifade edilmesi için kullanılan bir sanattır. Edebiyatın, özellikle de 20. yüzyıldan bu yana, toplumsal ve siyasal değişimleri yansıtmasından dolayı önemli bir özelliği vardır. Bu nedenle, bu özellikleri kapsayan ve bunların anlaşılmasını sağlayan çeşitli edebi akımlar vardır. Burjuva edebiyatı bunlardan biri olan bir edebi akımdır.

Burjuva kelimesi Fransızca “orta sınıf” anlamına gelmektedir. Burjuva edebiyatı, orta sınıf insanlarının yaşamlarını ve bu insanların ortaya çıkardıkları toplumsal değişimleri yansıtır. Burjuva edebiyatı, 19. yüzyılda, özellikle de Fransa ve İngiltere'de ortaya çıktı.

Burjuva Edebiyatının Özellikleri

Burjuva edebiyatının özellikleri, insanlarının refahı, maddi durumu ve statüsünü yansıtmaktan ibarettir. Burjuva edebiyatta, orta sınıf insanlarının maddi statüsünü ve yaşamını gösteren konular ve karakterler vardır. Burjuva edebiyatında, bu insanların çevrelerinde yaşadıkları problemler, çatışmalar, başarılar ve başarısızlıklar anlatılır.

Burjuva Edebiyatındaki Temel İsimler

Burjuva edebiyatındaki temel isimler arasında, Charles Dickens, Jane Austen, George Eliot ve Leo Tolstoy'u saymak gerekir. Bu yazarların eserleri, orta sınıf insanlarının yaşamlarını ve değişimlerini, başarılarını ve başarısızlıklarını, duygularını ve düşüncelerini anlatmaktadır.

Burjuva Edebiyatının Sonuçları

Burjuva edebiyatı, orta sınıf insanlarının yaşam tarzlarını ve toplumsal değişimleri anlamaya yardımcı olmuştur. Bu edebi akım, insanların bu değişimleri anlamasına ve bu değişimlere cevap vermesine yardımcı olmuştur. Burjuva edebiyatı, insanların bu değişimleri anlamasının ve bu değişimlerin ortaya çıkardığı konuların ele alınmasının önemini vurgulamıştır.

FikirleriM

Moderator
Yetkili
Moderator
BaYaN
10 Tem 2023
6,818
832
82
Burjuva, 19. yüzyılda İngiltere'de ortaya çıkan bir toplumsal sınıf olarak tanımlanır. Burjuva, özellikle insanların kapitalist ekonomi ve siyasi sistemleri içinde çok sayıda özgürlükleri kullanarak etkinliklerini sürdürmesiyle öne çıkan özgür bireylerden oluşan, orta sınıfın üst kesimi olarak tanımlanır. Burjuvazi, kapitalist bir ekonomi ile işçi sınıfının ücretli çalışması arasındaki sosyoekonomik farklılıkları temsil eder. Burjuvalar, çoğunlukla yeni teknolojiyi kullanarak alanlarındaki üstünlüklerini sürdürürler. Burjuvazi, insanların kurumsal ve sosyal ilişkiler, siyasi güç, ekonomik refah ve kültürel etki arasındaki dengeyi sağlamak için önemli bir toplumsal güç olarak kabul edilir.

GulumseDunya

Üye
BaYaN
18 Tem 2023
3,471
469
5
Burjuva; üretim araçlarının kapitalistleşmesiyle ortaya çıkan, üretim sürecini kontrol eden ve toplumun gelir ve gücünün önemli bir kısmını elinde bulunduran sınıftır. Burjuvazi, toplumun üretim kaynaklarının bir miktarına sahip olmakla birlikte, mülkiyeti kontrol etmek, kapitalist üretim sisteminde üretim sürecini düzenlemek ve üretimin ürünlerinin fiyatlarını belirlemek gibi bir dizi görev üstlenmektedir.

Burjuvazi, üretim ve hakimiyet üzerinde çoğu zaman belirleyici bir güç olarak görülür. Burjuvazi, diğer sınıflardan özellikle de işçi sınıfından farklı olarak, toplumun üretim kaynaklarının ve üretimin ürünlerinin bir kısmını elinde bulundurur. Burjuvazi, üretim ve dağıtım arasındaki farkın farkındadır ve bu durumu kendi menfaatleri doğrultusunda kullanmaktadır.

Burjuvazi, toplumsal hareketlerin, özellikle de politik hareketlerin önemli bir güç olarak görülür. Burjuvazi, çoğu zaman ülkenin politik ve ekonomik hareketlerini kontrol eder. Burjuvazi, kapitalizm ve burjuva ekonomik temeller üzerine kurulmuş olarak toplumdaki üretim ve hakimiyet gücünün sınıfıdır. Burjuvazi, üretimin ürünlerinin fiyatını belirler ve üretim sürecinin düzenlenmesi gibi önemli roller üstlenir.

susesi

Üye
BaYaN
22 Tem 2023
9,551
1,290
15
Burjuva; tarihsel olarak, kapitalist üretim biçimleri ve küresel piyasa koşullarının ortaya çıkmasıyla birlikte, üretim araçlarının sahibi olan ve üretimde anahtar bir rol oynayan orta sınıfın ortaya çıkmasıyla gelen bir sınıf kavramıdır. Burjuvazi, serbest piyasanın üretimini, tüketimini ve para aracılığıyla değer üretimini inşa etmiş ve aynı zamanda işçi sınıfının ekonomik çıkarlarını korumaya yönelik siyasal hareketlerin öfkesini kırmıştır. Burjuvazi, işçi sınıfına karşı baskıcı bir güç olarak görülse de, aynı zamanda demokrasinin temelini oluşturan zenginlik ve sosyal fırsatların da gelişmesine katkıda bulunmuştur.

DevoDestroyer

Üye
BaY
7 Ağu 2023
10,815
1,388
5
Burjuva, Fransızca'da "bourgeois" kelimesinden türetilmiş olan bir kavramdır. Burjuvazi, orta sınıfın toplamı olarak tanımlanır ve çoğunlukla, siyasi ve ekonomik çıkarlarını korumak amacıyla eğitim ve kültür aracılığıyla üst sınıfların üstesinden gelen bir etkiye sahiptir. Burjuva, genellikle çoğu zaman ekonomik çıkarlarına odaklanan, toplumsal sınıfın arasında iktisadi ve kültürel çatışmaların aracı olan özgür bireyler olarak tanımlanır. Burjuva, ekonomik çıkarlarını önceleyen, zengin ve üst sınıf arasında aşırı kazanç arayışı ile özgürlüklerini korumak için çabalayan bir toplumsal sınıftır. İki sınıf arasındaki bu ayrım, "özgür bireyler" olarak tanımlanan burjuva ve "aristokratlar" olarak tanımlanan üst sınıf arasındaki yaşayan bir çatışmaya işaret eder. Burjuva, özgürlükleri ile üst sınıftan daha fazla hak almaya çalışırken, aynı zamanda üst sınıfın kültürel önceliklerini de desteklemektedir. Bu, çoğu zaman kültür, eğitim ve sanat aracılığıyla gerçekleştirilir. Burjuva, kültürel çatışmaların aracı olarak kendi çıkarlarını önceleyen özgür bireyler olarak kabul edilir.

PaylasimPerisi

Üye
BaYaN
2 Ağu 2023
10,974
1,478
5
Burjuva, 19. yüzyılda Fransa'da ortaya çıkan, ekonomik, sosyal ve politik anlamda ortalama insanları ifade eder. Burjuva, ortalama, çoğu zaman mülk sahibi olan, çoğu zaman profesyonel olan insanları tanımlar. Burjuva, özel mülkiyetin, serbest piyasa ekonomisinin, liberal görüşlerin ve kapitalist sistemin destekçileridir. Burjuva, genellikle daha fazla parasal gücü elinde bulundurur ve bu nedenle siyasi sistemin içinde önemli bir rol oynarlar. Burjuva aynı zamanda kültürel olarak da çok etkili olmuştur ve 19. yüzyılda ortaya çıkan edebiyat ve sanat akımlarını etkilemiştir.

MerakliPanda

Yeni Üye
BaY
5 Ağu 2023
11,658
1,513
0
Burjuva, kapitalist toplumların orta sınıfını ifade eder. Burjuva toplumların üyeleri, çoğunlukla işletmeci, tüccar, avukat, doktor, müzisyen ve diğer çalışanlar olarak kabul edilir. Burjuva toplumsal sınıf, genellikle zenginliğe ve iktidara sahip olan insanlardan oluşur. Burjuva insanlar, çoğu zaman özgürlüklerini ve özgür iradelerini kullanarak, görüşlerini ve fikirlerini ifade edebilirler. Burjuva, toplumdaki özgürlükleri ve çeşitliliği destekler ve bunu, toplumun refahını arttırmak için kullanır. Bu kavram, özellikle 19. yüzyılda, özgürlükçü düşüncelerin ve fikirlerin yayılmasında önemli bir rol oynadı.

balotelsiz

Üye
BaY
28 Eyl 2023
10,062
0
15
Antalya
Burjuva, Fransızca'dan türetilen bir terimdir ve kısaca söylendiğinde 'orta sınıf' anlamına gelir. Burjuva, Avrupa'daki sosyal sınıflamaların alt ve üst sınıfları arasındaki orta sınıfı ifade eder. Orta sınıf, genellikle gelirinin yüksekliği, özel eğitim almış olması ve çoğu zaman sahip olduğu üstün kültüre dayalı olarak tanımlanır. Burjuva, özellikle 19. yüzyılda kapitalist bir ekonominin gelişmesi ile birlikte, özel sermaye ile sahip oldukları üstün pozisyonlarının, özel mülkiyet haklarının ve üstün sosyal statülerinin bir temsilcisi olarak ortaya çıkmıştır. Burjuva, sıklıkla kamusal alanlarda haklarını savunan ve özgürlüklerini arayan kişileri ve grupları ifade eder. Burjuva, genellikle kapitalist ekonomik sistemi destekler ve çoğu zaman işçi sınıfına karşıdır. Burjuva, aynı zamanda, özgürlüğün ve özgürlüklerin önemli bir hak olduğunu savunur ve bu hakların korunmasının gerekliliğini vurgular.

acitatlihayat

Moderator
Moderator
BaYaN
28 Kas 2020
22,299
1,256
112
Burjuva, 19. yüzyılda ortaya çıkan ve o zamana dek var olan toplumsal sınıfının mirasını taşıyan, çoğunlukla aydın ve zengin insanların oluşturduğu bir sınıfa denir. Burjuva sınıfı, üretim araçlarının özel mülkiyetinden yararlanarak, üretimden elde ettikleri kârlarını artırmayı ve üretkenliği arttırmayı amaçlayan, sermaye sınıfının ayrılmaz bir parçasıdır. Burjuvazi, özellikle Batı toplumlarının modern ve kapitalist yapısının temelini oluşturmaktadır. Burjuva sınıfı, kültürel, ekonomik ve siyasi alandaki çeşitli rolleri oynar.

ProtonGiant

Tanınmış Üye
BaY
14 Ara 2020
1,411
115
62
Burjuva, 19. yüzyılda Fransa'da ortaya çıkan ve kapitalizmin yaygınlaşmasıyla birlikte dünyaya yayılan sınıf arası kavramıdır. Burjuva, yaşam tarzı, toplumsal yapısı, ekonomik gücü ve kültürel değerleri ile ayrıcalıklı bir sınıf olarak tanımlanır. Burjuva, 19. yüzyılda Fransa'da ortaya çıktığında, üst sınıfın mülkiyeti elinde bulunduran ve köklü ailelerin siyasi güçlerini kullanarak kapitalist ekonomi için gerekli koşulları sağlayan insanlardı. Burjuva, geleneksel toplumlardan farklı olarak, üretim ve tüketimdeki ekonomik büyümeyi ön plana çıkarmıştır.

Burjuvazi, kapitalist bir toplumda üretim faaliyetlerinin organize edilmesinde önemli bir rol oynamıştır. Burjuvazi, üretim alanlarının geliştirilmesi, üretim ve tüketimin arttırılması, ücretlerin artması ve ücretli işçilerin iş güvencesinin sağlanması gibi alanlarda önemli rol oynamıştır. Burjuvazi, aynı zamanda, üretim araçlarının iyileştirilmesi ve üretim maliyetlerinin düşürülmesi için gerekli olan teknolojik gelişmeyi de desteklemiştir. Burjuvazi, üretim ve tüketimin geliştirilmesinin yanı sıra, toplumsal yapıyı ve kültürel değerleri de etkilemiştir.

Burjuvazi, 20. yüzyılın başlarından beri kapitalist toplumların öncülüğünü yapmıştır. Burjuvazi, sosyal ve ekonomik değişimleri hızlandırmak için yeni teknolojilerin geliştirilmesini, üretim ve tüketimin arttırılmasını, üretim araçlarının modernize edilmesini ve ücretli işçilerin çalışma koşullarının iyileştirilmesini de desteklemiştir. Burjuvazi, sosyal ve kültürel alanlarda da etkili olmuştur. Burjuva değerleri, ahlak, din, sanat ve tarih gibi alanlarda önemli rol oynamıştır. Bu değerler, burjuvaziye özgü farklı bir kültür ve yaşam tarzının oluşmasını sağlamıştır. Burjuva, 20. yüzyılda kapitalizmin en önemli sınıfı olmuştur.

Reyhan

Yeni Üye
BaYaN
14 Eyl 2023
297
0
0
Baslik: "Burjuva ne demek edebiyat"

Giris:
Burjuva kavrami, edebiyatta ve genel olarak toplumsal düsünce yapisinda önemli bir yere sahiptir. Bu makalede, "burjuva"nin edebiyattaki anlamini ve bu kavramin nasil islendigini ele alacagiz. Burjuva, sadece bir sosyal sinifi ifade etmekle kalmaz, ayni zamanda bir dönemin kültürel ve toplumsal degerlerini de yansitir. Edebiyatta bu kavram, farkli yazarlar tarafindan çesitli sekillerde ele alinmis ve yorumlanmistir. Bu yazida, burjuva kavraminin edebiyattaki yansimalarini inceleyecegiz.

Burjuva Kavraminin Tarihi Kökenleri:
Burjuva terimi, Fransiz Devrimi döneminde ortaya çikmistir ve baslangiçta sadece ticaret ve is dünyasindaki zengin sinifi ifade etmek için kullanilmistir. Ancak zamanla, bu terim daha genis bir anlam kazanmis ve orta sinifin tümü için kullanilmaya baslanmistir. Edebiyatta, burjuva kavrami genellikle orta sinifin yasam tarzini, degerlerini ve tutumlarini elestirmek için kullanilmistir. Romantizm döneminde özellikle, burjuva toplumunun yapisini sorgulayan eserlere sikça rastlanir.

Burjuva Temsilleri Edebiyatta:
Edebiyatta, burjuva genellikle bireyin içsel çatismalarini ve toplumsal uyum arayislarini ele alan karakterler araciligiyla temsil edilir. Özellikle 19. yüzyil romanlarinda, burjuva karakterlerin hayatlarindaki bosluklar, anlam arayislari ve manevi çikmazlar sikça islenir. Örnegin, Gustave Flaubert'in "Madame Bovary" adli eserinde, bas karakter Emma Bovary'nin sikintilari ve iç çatismalari, burjuva toplumunun yozlasmisligini ve anlamsizligini yansitir.

Burjuva Elestirisi ve Toplumsal Degisim:
Edebiyatta burjuva, genellikle toplumsal degisimin motoru veya engeli olarak da ele alinabilir. Bazi yazarlar, burjuvaziyi toplumsal statükoyu koruyan güç olarak gösterirken, digerleri onlari degisimin ve ilerlemenin önündeki engel olarak betimler. Özellikle realizm ve natüralizm akimlarinda, burjuva toplumunun çürümüslügü ve ahlaki çöküntüsü sikça elestirilir. Bu elestiriler, genellikle toplumsal adaletsizliklere ve sinif farkliliklarina dikkat çeker.

Burjuva ve Ironi:
Burjuva kavrami, edebiyatta siklikla ironik bir sekilde ele alinir. Burjuva karakterler, genellikle kendi yasamlarinin anlamsizligini fark etmekte zorlanir ve bu durum ironik bir sekilde okuyucuya sunulur. Örnegin, Jane Austen'in "Pride and Prejudice" adli eserinde, burjuva sinifinin yapayligi ve yüzeyselligi ironik bir dille elestirilir. Bu tür ironik anlatimlar, burjuva toplumunun sahte degerlerini ve tutumlarini vurgulamak için kullanilir.

Sonuç ve SSS:
Bu makalede, "burjuva"nin edebiyattaki anlamini inceledik. Burjuva, genellikle orta sinifin yasam tarzini, tutumlarini ve degerlerini elestirmek için kullanilan bir kavramdir. Edebiyatta burjuva temsilleri genellikle içsel çatismalari ve toplumsal uyum arayislarini ele alan karakterler araciligiyla ortaya konur. Ayrica, burjuva toplumunun çürümüslügü ve ahlaki çöküntüsü siklikla elestirilir. Sonuç olarak, burjuva kavrami edebiyatta genis bir kullanim alanina sahiptir ve toplumsal degisim, ironi ve elestiri gibi farkli temalari islemek için kullanilir.

SSS:

Burjuva kavrami edebiyatta nasil ele alinir?
Burjuva genellikle orta sinifin yasam tarzini, degerlerini ve tutumlarini elestirmek için kullanilir. Edebiyatta burjuva temsilleri genellikle içsel çatismalari ve toplumsal uyum arayislarini ele alan karakterler araciligiyla ortaya konur.
Hangi edebi akimlarda burjuva elestirisi sikça görülür?
Realizm ve natüralizm akimlarinda burjuva toplumunun çürümüslügü ve ahlaki çöküntüsü sikça elestirilir.
Burjuva temsilleri genellikle hangi tür anlatimla sunulur?
Burjuva temsilleri genellikle ironik bir dille sunulur. Burjuva karakterlerin yasamlarinin anlamsizligi ve yapayligi ironik bir sekilde elestirilir.

BezBebek

Üye
BaYaN
16 Ağu 2023
10,772
483
5
Burjuvazi, 19. yüzyıldan bu yana sosyal, ekonomik ve kültürel açıdan önemli ölçüde etki etmiş olan ve çoğunlukla üst sınıf olarak adlandırılan bir sınıfı ifade etmektedir. Burjuvazi, daha çok serbest ticaret güçleri olan kapitalistler, işverenler, mülk sahipleri ve işletmecilerden oluşur. Burjuvazinin kültürel etkisi, siyasi güçleri ile de yakından ilişkilidir. Örneğin, 19. yüzyılın sonlarında ve 20. yüzyılın başlarında İngiltere'de burjuvazi, özellikle üniversite sistemini domine eden sınıf olarak belirdi.

Burjuvazi, özel eğitime ve kültüre önem veren bir sınıftır. Genellikle, burjuvazi çocuklarını üstün eğitim kurumlarına gönderir. Burjuvazinin bir diğer özelliği ise, çocuklarına kültürel ve sanatsal eğitim veren özel eğitim kurumlarını desteklemeleridir. Burjuvazi, kültürel etkinliklere katılmayı ve toplum içinde kültürel etkinliklerde öne çıkmayı önemli kılar. Örneğin, albenisi, sanat, müzik tiyatro ve dans gibi sanat formlarını desteklemeleri, burjuvazi kültürünün önemli bir parçasıdır.

Burjuvazinin sosyal etkileri de vardır. Burjuvazi, toplum içinde önemli bir sınıf olarak kabul edilir ve toplumda söz sahibi olurlar. Özellikle, 19. yüzyılda burjuvazinin siyasi gücünü desteklemek için çeşitli siyasi partiler kurulmuştur. Burjuvazi, aynı zamanda toplumun sosyal gelişimine katkıda bulunmuştur. Örneğin, 19. yüzyılda burjuvazi, bazı insan haklarının korunması için önemli mücadelelere girmiştir. Böylece, burjuvazi, toplumun sosyal gelişimine önemli katkılar sağlamıştır.

Burjuvazinin toplumsal etkileri, eğitim alanında da görülür. Burjuvazi, kendi çocuklarının üstün eğitim kurumlarına gönderir ve çocuklarının eğitim alanında başarılı olmasını ister. Burjuvazi, çocuklarının kültürel ve sanatsal eğitim kurumlarını destekler. Böylece, burjuvazi, toplumda eğitime önem veren bir sınıf olarak belirmiştir.

Burjuvazinin toplumsal etkileri, ekonomik açıdan da görülür. Burjuvazi, toplumda ekonomik gelişimin önemli bir parçasıdır ve kapitalist bir sınıf olar

Sevda

Yeni Üye
BaYaN
15 Eyl 2023
304
0
0
Burjuva, 19. yüzyılda ortaya çıkan, özellikle ekonomik ve siyasal sistemleriyle ünlü bir kültür hareketidir. Burjuva kültürü, Avrupa'da özellikle Fransa'da öne çıkan bir kültürdür. Burjuva kültürünün özü, insanların özgürlüklerini ve haklarını savunmak, bireysel özgürlükleri artırmak ve sosyal düzeni geliştirmek üzere güçlendirilmiştir. Klasik burjuva kültürünün temel ilkeleri arasında, insan haklarına saygı, insanların kendi kararlarını vermesi, aile ve toplum üzerindeki etkisinin sınırlandırılması, serbest piyasa ekonomisi ve özgür düşünce gibi konular vardır. Burjuva kültürü, çağdaş liberal demokrasilerin temelini oluşturur.

LasTRomaNce

Moderator
Moderator
BaYaN
23 Mar 2024
1,782
0
0
Burjuva terimi, genellikle kapitalist toplumun orta sınıfını ifade eder. Edebiyatta ise, burjuva genellikle zenginlik, sosyal statü ve maddi değerlerle ilişkilendirilir. Burjuva karakterler genellikle toplumun üst tabakasından gelir ve onların yaşam tarzı, tutumları ve değerleri genellikle eleştirilir veya alay edilir. Bu karakterler, edebi eserlerde sıklıkla işlenir ve toplumsal sınıf dinamiklerinin anlaşılmasına katkıda bulunurlar.

Guzide

Yeni Üye
BaYaN
14 Eyl 2023
294
0
0
Burjuva, modern Türkiye'de üretim, tüketim ve sermayeye dayalı sosyal sınıf olarak kullanılan bir terimdir. Burjuva, Türkçe'deki "zengin, üst sınıf" anlamındaki 'burjuvazi' kelimesinden türemiştir. Burjuvazi, işletme ve iş imkânları ile sermaye birikiminden oluşan bir sınıfa aittir. Toplumun üst sınıfı olarak, burjuva, büyük ölçüde üretim ve ticaret faaliyetlerinden gelir elde eder. Burjuva ayrıca, üretimin ve ticaretin çeşitli kurallarının yönetiminden de yararlanır.

Burjuva, çoğunlukla kapitalist üretim tarzını destekler. Bu tarz, kapitalistlerin özelleştirme ve üretimin kontrolünü sağlamalarına olanak tanır. Kapitalistler, üretim sürecinde kaynakların dağılımını çoğunlukla kendi lehlerine şekillendirerek karlarını artırırlar. Aynı şekilde, burjuva da kendi çıkarlarına uygun olarak üretimin kontrolünü elde eder.

Burjuvazi, çoğunlukla bireysel çıkarlar ile hareket eder. Burjuva, yalnızca kendi çıkarlarını gözeterek hareket ederken, aynı zamanda toplumun genel çıkarlarını da gözetmektedir. Toplumun genel çıkarlarını korumak amacıyla, burjuva, ülkedeki ekonomik dengeleri korumaya ve geliştirmeye çalışır. Burjuva, aynı zamanda kamu hizmetlerinin, adaletin ve eşitliğin gelişmesine de katkıda bulunur.

Hulya

Yeni Üye
BaYaN
14 Eyl 2023
293
0
0
Burjuva, 19. ve 20. yüzyıllarda gelişen kapitalist toplumların orta sınıfını tanımlamak için kullanılan bir kavramdır. Burjuvazinin oluşması, toprak sahiplerinin, toplumun üretim araçlarının özelleştirilmesi ve artan sermayenin kontrol edilmesiyle gerçekleşmiştir. Burjuvazi, toplumsal üretim araçlarına sahip olmayan, ancak üretim faaliyetlerinden üretimden elde edilen kârı kontrol eden, dolayısıyla, üretim ve para ile başarılarını arttıran ve gelirlerini arttıran insanları temsil eder. Burjuvazi, toplumda iktisadi, siyasi ve kültürel güç sahibi olmuştur. Burjuvazi, kapitalizmin belli bir sınıfının öncelikleri doğrultusunda toplumu yönetmesi için güç oluşturmuştur. Burjuvazi, toplumsal sorunlarına çözümler üreterek, toplumun refahını arttırmıştır. Burjuvazi, kültür ve sanat alanında da önemli katkılarda bulunmuştur.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)