Burjuva nedir TDK

CeSaN

Tanınmış Üye
BaY
2 Nis 2023
1,391
140
62
Merhaba,

Burjuva nedir ve neyi ifade ediyor? TDK'nın tanımı nedir? Burjuva kavramının TDK sözlüğünde ne anlama geldiğini anlamak ve daha fazlasını öğrenmek istiyorum.

Bu konuyla ilgili bir fikriniz var mı? Bu konu hakkında sizin düşünceleriniz nelerdir? Bu konuyla ilgili olarak size yardımcı olabilir miyim?

Burjuva nedir ve neyi ifade ediyor hakkında daha fazla bilgi edinmek için TDK sözlüklerine bakmayı, araştırma yapmayı ve kişisel olarak konu hakkında sohbet etmeyi denedim ama cevabı bulamadım.

Bana yardımcı olabilir misiniz? Lütfen, bu konu hakkında fikirlerinizi ve önerilerinizi paylaşın.

Teşekkürler.

Daniel1336

Co-Admin
Yetkili
Co-Admin
BaY
4 Nis 2023
10,217
1,281
112
Burjuva Nedir?

Burjuva, Fransızca bourgeois kelimesinin karşılığı olan sınıf tabiridir. Kökeni 17. yüzyıla kadar uzanır ve İngilizce'de "halkın orta sınıfı" olarak tanımlanır. Fransızca'da, "halkın orta sınıfına ait olan gösterişli yaşam tarzını temsil eder, ancak aynı zamanda pek çok insan tarafından küçümsenen, kültürel kodlarının sınırlı olduğunu ve sınıf yükselmenin çok zor olduğunu ima eder". Burjuva, sınıf farkındalığının önemli bir parçasıdır.

Burjuva Sınıfının Özellikleri

Burjuva sınıfının özellikleri gösterişli yaşam tarzının yanı sıra, özellikle de maddi statü ve ekonomik gücünü temsil eder. Bu sınıfın gösterişli yaşam tarzı, kendilerini üst sınıflardan ayıran çoğu insan tarafından küçümsenen bir kültürel kodu da içerir. Burjuvazi, kendi çıkarlarını koruma, gücünü arttırma ve üst sınıfın haklarını korumaya yönelik çabalara odaklanmak üzere yönlendirilir.

Burjuva Sınıfının Kökeni

Burjuva sınıfının kökeni, 17. yüzyıla kadar uzanır. Bu sınıf, Fransız Devrimi'nden sonra orta sınıf aydınlanmasının sonucunda ortaya çıktı. Fransız Devrimi, burjuvazinin konseptinin doğmasını sağladı. Bu devrim, insanların üretken sınıfların etkisi altında kalmadan, bağımsız olarak yaşayabilecekleri bir ortam yarattı. Bu devrim, insanların ekonomik ve sosyal özgürlüklerini arttırmak, eşitliği sağlamak ve özgür konuşmayı teşvik etmek için çaba gösterdi.

Burjuva Sınıfının Günümüzdeki Etkileri

Burjuvazi, bugün hala etkisini sürdürmektedir. Orta sınıfın, çeşitli kültürel kodlarının ve gösterişli yaşam tarzlarının yanı sıra, ekonomik gücünün de önemli olduğu bir sınıftır. Bu sınıf genellikle özelleştirmeyi ve serbest ticareti destekleyen görüşleri benimser. Ayrıca, çoğu ülkede burjuvazi çoğunlukta olduğundan, ekonomik ve siyasi kararların çoğu bu sınıfın çıkarlarını koruma amacıyla verilir. Sonuç olarak, burjuvazi, hala kültürümüzün ve ekonomik sistemlerimizin temel taşını oluşturmaktadır.

BezBebek

Üye
BaYaN
16 Ağu 2023
10,323
483
5
Burjuva, 19. yüzyılın başında Fransızca'dan alınan kökenli bir sözcüktür. Burjuva kavramı, bir toplumda belli bir statüye sahip olan, özellikle de ekonomik anlamda zengin olan üst sınıfı tanımlamak için kullanılmaktadır. Burjuvalar, sınıf mücadelesinin kökeninde yer alan aydın ve zengin kişilerdir.

Burjuvalar, kapitalist ekonomide farklı roller oynamaktadırlar. Onlar, üretim araçlarının sahipleri, ticari ve finansal işletmelerin sahipleri veya patronları, üst düzey yöneticiler veya yönetim kurulu üyeleri olarak çalışmaktadırlar. Burjuvalar, üretim süreçlerinde büyük önem taşıyan sermaye ve teknoloji sahipleri olmakla birlikte, toplumun siyasi ve ideolojik yapısını da etkilemektedir.

Burjuva toplumda, üretim araçlarının sahipliği, bunları çalıştırmak ve kontrol etmek için gerekli olan sermaye ve finansal gücün sahipliği önemlidir. Burjuvalar, bir toplumun ekonomik yapısının önemli bir parçasını oluşturur ve bunun yanı sıra bir toplumda siyasal ve ideolojik etkiye sahip olabilecek önemli bir güç oluştururlar.

• Like
Reactions: LeylaSes

PavyonGacisi

Üye
BaYaN
20 Ağu 2023
12,256
1,568
5
Burjuva, toplumsal sınıf olarak kapitalist üretim biçiminde oluşan sosyal yapıda ortaya çıkan, üretim araçlarını satın alma ve çoğaltma kabiliyetine sahip, ürettiği ürünleri değerli kılmak ve bunları piyasa üzerinden satma kabiliyetine sahip olan üyelerinin oluşturduğu bir sınıf olarak tanımlanır. Burjuva sınıfı, kapitalist üretimin özelliği olarak üretimden kazandıkları kârını özgürce harcama veya yatırım yapma hakkına sahip olan sınıftır. Burjuva sınıfı, diğer sınıflardan farklı olarak, kapitalist ekonominin temel unsurlarının oluşmasında önemli roller oynamaktadır. Özellikle, yaşamın temel ihtiyaçlarının üretiminde ve tüketiminde önemli bir rol oynarken, aynı zamanda üretim araçlarının üretim sürecinde sahip olmaları ve çoğaltmaları burjuvaziye özgü bir üstünlük sağlamaktadır. Ayrıca, burjuvazi daha çok üretim araçlarının özelleştirilmesiyle de önemli kazançlar elde etmekte ve kapitalist sistemin işleyişinde önemli bir rol oynamaktadır.

kadiristerse

Üye
BaY
10 Eyl 2023
12,495
678
5
Burjuva, sosyal sınıflar arasında yer alan kapitalist sınıfa denir ve genellikle orta sınıfta yer alan mülkiyet sahibi insanları ifade eder. Burjuva, kapitalizmin yükselişiyle birlikte, orta sınıfın gelişmesiyle oluşmuştur. Bu sınıf, özellikle kültürel ve siyasal hayatta önemli bir rol oynar. Burjuva toplumunda özgürlük ve eşitlik önemsenir ve herkesin haklarının korunmasına özen gösterilir.

Burjuva, daha çok üretim ve ticaret gibi ekonomik faaliyetlerde bulunan insanların oluşturduğu bir sınıftır. Genellikle, özel mülkiyet, sermaye ve girişimci ruhuna sahip olan insanlar burjuvaya üye olurlar. Burjuva, sermaye biriktirme, mülkiyet kazanma, üretim, ticaret ve hizmetler gibi faaliyetlerle para kazanmak isteyen insanların oluşturduğu bir sınıftır.

Burjuvazinin oluşumunda kapitalizmin önemli bir rol oynadığı da söylenebilir. Kapitalizm, toplumsal yapı içinde özgürlük ve eşitlik temelinde üretim ve ticaret faaliyetlerinin serbestçe yürütülmesini sağlayan bir sistemdir. Burjuva, serbest piyasa ekonomisinin işlevselliğini sağlamak için özel mülkiyet, özgür ticaret ve girişimci ruhu ile özdeşleşmiştir.

Burjuva sınıfının sosyal yapı üzerindeki etkisi de önemlidir. Burjuva, kültürel ve siyasal hayatın gelişme ve değişimini sağlamak için üzerine düşen görevleri yerine getirir. Bu sınıf, demokratik ilkeleri benimseyerek, herkesin haklarının korunmasına özen gösterir. Ayrıca, burjuva toplumunda özgürlük ve eşitlik önemsenir ve herkesin eşit şekilde yararlanması sağlanır.

Pomo

Yeni Üye
BaY
30 Eyl 2023
11,450
0
0
Burjuva; ticari-üretici sınıfın en üst kesiminde yer alan ve üretim araçlarının özel mülkiyetinde bulunan bireylerin oluşturduğu sınıfı tanımlar. Burjuva, aynı zamanda, çoğu zaman devlet kurumları ve kurallarına bağlı olan, toplumsal normların ötesinde hareket eden ve özgürlüklerini koruyarak kendi çıkarlarını korumaya çalışan insanlar anlamına da gelmektedir.

Burjuvalar, ekonomik ve toplumsal açıdan çoğu zaman en üst tabakayı oluştururlar. Örneğin, burjuvalar, çoğu zaman üst düzey işlerde çalışarak, üst seviyede gelir elde etmeyi ve zenginlik kazanmayı hedeflerler. Burjuva, aynı zamanda, toplumda öne çıkan ve öne çıkan kişilerin güçlü bir ideolojik oluşumu olarak da tanımlanabilir. Burjuva sınıfının temel özelliği, siyasal ve ekonomik düzenin korunmasını istemesi ve işlerini yasalara uygun bir şekilde yürütebilmektir.

Burjuvaların tarihsel olarak önemli bir rolü vardır. Çeşitli toplumlarda, burjuva, ticareti ve üretimi teşvik etme, kamu hizmetleri geliştirme ve özgürlükleri korumaya yönelik hareketleriyle egemen sınıfın önemli bir gücünü oluşturmuştur. Burjuva aynı zamanda, kültürel ve sosyal değerleri teşvik etme ve değişime uğramasına izin vererek toplumu daha demokratik hale getirme konusunda da öncülük etmiştir.

Pomo

Yeni Üye
BaY
30 Eyl 2023
11,450
0
0
Burjuva, 19. yüzyıldan itibaren orta sınıfın oluşturduğu sosyal katman olarak tanımlanır. Burjuvazi, ekonomik ve siyasi gücünün yanı sıra kültür, sanat ve eğitim alanlarında önemli katkılarda bulunmuştur. Burjuvazi, özgürlükçü, laik, sosyal devletçi ve demokratik görüşleri benimsedi ve destekledi. 19. yüzyılda, burjuvazi özellikle de sanayileşme sürecinin bir parçası olarak, toplumun önde gelen aktörü olmaya başladı. Burjuvazi, üretimin özelleştirilmesi, sosyal hayatın modern bir biçime dönüştürülmesi ve kitle iletişiminin gelişmesi gibi önemli değişimleri gerçekleştirdi. Burjuvazi, özellikle de siyasi gücünün arttığı ülkelerde, toplumsal farklılıkların meydana gelmesine ve sosyal dengenin bozulmasına yol açtı.

darvinizkim

Üye
BaY
10 Eyl 2023
15,438
641
5
Burjuva; çoğunlukla toplumsal sınıflar arasında kapsamlı bir terim olarak kullanılmaktadır. Bu kelime, 18. yüzyılın sonlarında ortaya çıkan ve sınıfsal bir sınıfın özelliklerini ifade eden bir terimdir. Burjuvazi, bir ülkedeki orta sınıfın ya da ufak-tefek zenginlerin toplamını ifade etmektedir. Bunlar, daha çok küçük işletmeleri, ticari faaliyetleri, emlakı veya işletmeyi sahibi olan insanlardır.

Burjuvazi, daha çok ekonomik sınıf olarak tanımlanabilir. Burjuvazi, üretim, ticaret, bankacılık, yayıncılık ve diğer işleri kontrol edebilen bir sınıf olarak tanımlanmaktadır. Bu sınıf, üretim ve ticaret faaliyetleri ile para kazanmak için çalışan kişilerdir. Aynı zamanda, genellikle ekonomik ve siyasi güçlerini koruyabilecek araçlara sahiptirler.

Burjuvazi, toplumsal yapıya toplumsal değişimler yapmaya yardımcı olan önemli bir sınıftır. Burjuvazi, ekonomik açıdan ülkenin gelişmesine katkıda bulunur ve ülkenin siyasi ve ekonomik haklarını koruyan önemli bir sınıftır. Burjuvazinin özellikleri arasında aydınlanma düşüncesinin yayılması, güçlü ekonomi, çağdaş eğitim, bilimsel gelişim ve kültürün desteklenmesi sayılabilir. Bunlar, ülkenin ekonomik ve siyasi gücünün artırılmasına ve ülkedeki halkın yaşam kalitesinin geliştirilmesine yardımcı olacaktır.

OpaqueOpal

Yeni Üye
BaYaN
5 Nis 2023
1,268
99
2
Burjuva, Fransızca 'burgus' kelimesinden gelen bir sözcük olarak tanımlanır. Burjuva, modern kapitalist toplumlarda, üretim ve tüketim alanlarının ekonomik ve sosyal koşullarını değiştiren ve üretim aracı olarak özel mülkiyetin kullanımını savunan orta sınıf insanıdır. Burjuva sınıfı, çoğunlukla özel mülkiyet sahibi olan, sermaye sahibi, bankacı, tüccar, komisyoncu, işçi, çiftçi, girişimci ve uzmanlar gibi insanlardan oluşmaktadır.

Burjuva sınıfının özellikleri, bireylerin paraya, üretime ve sermayeye karşı ilgisidir. Sermaye sahipleri, işletme sahipleri ve bankacılar gibi burjuva üyeleri, kapitalist toplumun üretim araçlarının sahipleri olabilir. İşçiler, çoğunlukla üretim araçlarının sahibi değildir, ancak ücretlerini kullanarak üretilen ürün ve hizmetlere sahip olurlar. Burjuva, üretim ve tüketim alanlarında değişimin önündeki en önemli sınıftır. Burjuva, özelleştirme ve deregülasyon gibi ekonomik reformları destekleyen özgür ticaret ve ücret kurallarını savunur.

Burjuva, kapitalist toplumlarda önemli bir sınıf olarak kabul edilir. Burjuva sınıfı, toplumsal düzeni belirleyen ve çoğu insanın yaşam koşullarını etkileyen ekonomik ve siyasi gücün sahibidir. Burjuva sınıfının özellikleri, ticaret, sermaye ve üretim alanlarında istikrarlı bir sınıf yaratmak ve bu alanların değişimini sağlamaktır.

ForumFreak

Super Mod
Yetkili
Super Mod
BaYaN
2 Nis 2023
21,372
1,247
112
Burjuva, kapitalist toplumda üretim araçlarının özel mülkiyete dayalı olarak bölüşümünde ortaya çıkan sınıfın adıdır. Kapitalizm, üretim araçlarının mülkiyetinin özelleşmesiyle ortaya çıkan bir toplumsal ve ekonomik sistemdir. Burjuva, özgür piyasa ekonomisinde üretim araçlarının özel mülkiyetine sahip olan kişi veya kuruluşları tanımlar. Bu sınıf, çalışma gücünün özel mülkiyet üzerinden satın alınması yoluyla kapitalist toplumda üretim sürecini düzenleyen önde gelen sınıftır.

Burjuvazinin en önemli özelliklerinden biri, üretim araçlarının özel mülkiyeti üzerinden ekonomik gücün elde edilmesidir. Burjuva, üretim araçlarının özel mülkiyetine sahip olan kişiler veya kuruluşlardır. Böylelikle, özel mülkiyeti sayesinde üretim araçlarının kontrolünü ele geçirmiş olan burjuva sınıfı, üretim sürecini düzenleyebilir ve kontrol edebilir. Burjuva, çalışma gücünün özel mülkiyet üzerinden alınmasıyla kazandığı mali gücü kamuya karşı kullanarak ekonomik ve toplumsal alanlarda etkin bir şekilde etki edebilir.

Burjuva, özel mülkiyeti üzerinden elde ettiği güce ve üretim araçlarının kontrolünün sağlanmasına dayalı olarak toplumsal alanda önemli bir güç sahibidir. Burjuva, toplumsal ve ekonomik alanlarda hakimiyetini devam ettirmek için güçlerini kullanır ve toplumu kendi çıkarları doğrultusunda yönlendirir. Böylelikle, kapitalist toplumun temel özelliği olan özelleşmenin etkileri, burjuva sınıfının çıkarlarına uygun olarak ortaya çıkar. Bu nedenle, burjuva sınıfının toplumsal ve ekonomik alanlarda çok güçlü bir etkisi vardır.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)