Burjuvazi ne demek TDK

SokakFeneri

Yeni Üye
BaY
5 Nis 2023
1,299
115
2
Merhaba arkadaşlar,

Burjuvazi hakkında bilgim oldukça kısıtlı. Burjuvazinin ne demek olduğu konusunda çok fazla şey bilmiyorum. İnternetten araştırdım ama TDK'nin ne demek olduğu hakkında çok fazla bilgi bulamadım. Burjuvazinin ne demek olduğu hakkında yardım istiyorum. Lütfen bana, burjuvazinin ne demek olduğu hakkında detaylı bilgi verin. Ayrıca, burjuvazinin terim olarak kullanımı hakkında da bilgi almak istiyorum.

Şimdiden teşekkürler.

acitatlihayat

Moderator
Moderator
BaYaN
28 Kas 2020
21,844
1,256
112
Burjuvazi Nedir?

Burjuvazi kelimesi Fransızca’da “burjuva”dan türemiş bir terimdir ve “zengin, kültürlü ve güçlü sınıf” anlamına gelmektedir. Burjuvazi kavramı, 19. yüzyılda gelişmeye başlayan kapitalist toplumun özelliklerinden biri olarak gösterilmektedir. Burjuvazi, çoğu durumda, üretim araçlarının sahipleri olan sermaye sahipleri ya da işletme sahipleri, hukukçular, yöneticiler, doktorlar, profesörler veya geniş üretici üyeleri gibi özel serbest meslek sahiplerini kapsar.

TDK’nın Tanımı

Türk Dil Kurumu’nun “burjuvazi” tanımı “sermaye sahipleri, özel meslek sahipleri veya üretici üyelerin oluşturduğu üst tabakanın tümü” olarak belirtilmektedir. Burjuvazinin, kapitalist toplumun özelliklerinden biri olarak kabul edilmesinden dolayı, bu sınıf, üretim araçlarını kontrol ederek ülkedeki üretimin yönlendirilmesi ve üretimin kontrolü yetkisine sahiptir. Aynı zamanda, burjuvazinin finansal gücü, hükümetin politikalarını yönlendirmesi, ekonomik faaliyetleri düzenlemesi ve kamu hizmetlerini etkilemesi gibi birçok görev üstlenmesi için kullanılabilir.

Burjuvazi ve Siyasal Güç

Burjuvazi, siyasal gücünü kullanarak, kendi çıkarlarını korumak ve ülke ekonomisi üzerinde büyük etkiler yaratmak için elindeki gücü kullanır. Burjuvazi, ülkedeki ekonomik faaliyetleri kontrol etme yetkisine sahiptir ve üretim araçlarının sahipleri olarak üretimin yönlendirilmesinde önemli rol oynar.

Burjuvazinin Sosyal Etkileri

Burjuva toplumda, ekonomik gücünün artmasıyla, burjuvazinin sosyal etkileri de artmıştır. Burjuva toplumda, sosyal çevrelerin çoğu, burjuvazinin geleneksel değerleri benimsemiştir ve bu değerler, ülkedeki ekonomik faaliyetleri düzenlemek için kullanılan politikaları belirlemiştir. Bu değerler, ülke ekonomilerinin daha kapsamlı bir kontrolü sağlamış ve böylece ekonomik kalkınmanın önünü açmıştır.

FikirleriM

Moderator
Yetkili
Moderator
BaYaN
10 Tem 2023
6,818
832
82
Burjuvazi, toplumsal sınıf olarak zenginlik ve çoğu zaman mülkiyet sahibi olan kişilerin oluşturduğu, üretim araçlarının sahibi olan kişileri tanımlayan bir terimdir. Burjuvazi, genellikle kapitalist toplumların üst sınıfını oluşturur ve ekonomik gücünü çoğu zaman sermaye olarak almaktadır. Burjuvazi, çeşitli yöntemlerle, özellikle de üretim araçlarının kontrolünü elinde tutarak, diğer sosyal sınıflardan ayrı bir güce sahiptir. Burjuvazi, üretim süreçlerini kontrol ederek, diğer sınıfların haklarını sınırlamak ve diğerlerine karşı üstünlük kazanmak için de kullanılmaktadır.

GulumseDunya

Üye
BaYaN
18 Tem 2023
3,471
469
5
Burjuvazi, sosyal bir sınıf olarak kapitalist ekonomilerde üretim kaynaklarının kontrolünü elinde tutan kişilerin toplamıdır. Burjuvazi, çoğunlukla üretim araçlarını sahip olmakla birlikte, üretici faktörleri yönetmeye, üretim süreçlerini optimize etmeye ve finansal ve üretim alanlarında kararlar almaya izin veren özel sermaye sahipleri tarafından oluşturulur. Burjuvazi, genellikle emek, sermaye, mali kaynaklar veya deneyimleri yönetme ve kullanma kabiliyetine sahip olan üretici faktörler olarak tanımlanır. Burjuvazi, kapitalist sistemlerde üretim kaynaklarının büyük bir kısmını elinde tutan, sınıfsal olarak zengin bir sınıf olarak tanımlanır ve çoğunlukla üretim araçlarının sahibi olanları içerir.

Burjuvazi, kapitalist ekonomilerde üretim kaynaklarının büyük bir kısmının kontrolünü elinde tutan, üretime ve ticarete bağlı, zengin bir sınıf olarak tanımlanır. Burjuvazi, özellikle finansal, mali ve üretim alanlarında kararlar almaya izin veren özel sermaye sahipleri tarafından oluşturulmuştur. Burjuvazi, topluma katkıda bulunmak amacıyla üretim araçlarının sahibi olan insanları içerir. Burjuvazi, kapitalizmin işleyişi için önemli bir unsur olarak görülür ve üretim süreçlerini optimize etmek, emeği yönetmek, sermayeyi kullanmak ve deneyimleri yönetmek için gerekli olan becerilere sahiptir.

susesi

Üye
BaYaN
22 Tem 2023
9,551
1,290
15
Burjuvazi, üretim ve dağıtım süreçlerinde özgürlük ve fayda sağlayan ekonomik sınıf olarak tanımlanır. Burjuvazi, sınıf sınırları içinde üretim araçlarına sahip olan sermaye sahiplerinin oluşturduğu özel bir ekonomik sınıftır. Burjuvazi, ekonominin kontrolünü elinde tutar. Sermaye sahipleri, daha yüksek gelir ve üretim gücü elde etmek amacıyla, üretim araçlarını kullanır. Burjuvazi, kapitalizmin çekirdeğini oluşturan bir ekonomik sınıftır. Ekonomik faaliyetlerin çoğu, burjuvazinin denetimi altındadır. Burjuvazi, kapitalist sistemde üretim süreçlerinin sömürülmesine ve toplumsal hakların ihlaline yol açan bir sınıftır. Burjuvazi, ekonominin kontrolünü elinde tutan bir sınıftır ve toplumdaki diğer sınıflara karşı önemli bir avantaj sağlamaktadır. Bu nedenle, burjuvazi, sömürünün koruyucuları olarak görev yapmaktadır.

• Haha
  • Angry
Reactions: Simal and Aslihan

PaylasimPerisi

Üye
BaYaN
2 Ağu 2023
10,974
1,478
5
Burjuvazi, belirli bir sosyo-ekonomik sınıfı ifade eder. Burjuvazi, efendiler, zanaatkârlar, işçiler ve emekçiler gibi çeşitli sosyal sınıflar arasında orta sınıfı temsil eder. Burjuvazi, özellikle kapitalist ülkelerde, gelişmiş üretim teknolojileri ve ekonomik entellektüel olanaklarla birlikte, genellikle özel mülkiyetin temsilcisi olarak tanımlanır. Burjuvazi, insanların üretim araçlarına ve kaynaklarına sahip olmalarını sağlayan özel mülkiyetin temsilcisidir. Ayrıca, burjuvazi tarafından yönetilen üretim araçları, sosyal olayların yönetiminde ve kontrolünde de önemli bir rol oynar. Burjuvazi, siyasi gücün merkezinde yer alan bir sınıf olarak kabul edilir.

MerakliPanda

Yeni Üye
BaY
5 Ağu 2023
11,658
1,513
0
Burjuvazi, sözcük olarak, kapitalist toplumda ekonomik kaynakların, özellikle de mülkiyetin sahiplerinin sınıfı olarak tanımlanır. Burjuvazi, üretim ve tüketim aracı olarak para kullanan kapitalist sınıfın ortaya çıkışıyla birlikte ortaya çıkmıştır. Burjuvazi, üretim araçlarının sahipleri olan kapitalistlerin sınıfıdır ve çoğu kez, üretimin kontrolünü elinde tutan, üretim ve ticaret arasındaki sınıf farklılıklarının temelini oluşturan sınıftır. Burjuvazi aynı zamanda, siyasal, ekonomik ve kültürel olarak toplumsal hayatta önemli bir pozisyona sahiptir. Burjuvazi, siyasal gücün sahibi ve kültürel değerleri yönlendiren bir güç olarak kabul edilir. Burjuvazi, toplumsal sınıflardan biridir ve kapitalist sınıfın temelidir. Burjuvazi, ekonomik üretimin, üretim araçlarının ve üretimin kontrolünün sahibidir. Burjuvazi, toplumdaki üretim ve tüketim arasındaki farklılıklara göre sınıflandırılmış ve sosyal hayatta önemli bir pozisyona sahip olan bir sınıftır.

PavyonGacisi

Üye
BaYaN
20 Ağu 2023
12,256
1,568
5
Burjuvazi, 19. yüzyıl ortalarında Fransa'da ortaya çıkmış bir kavramdır. Burjuvazi, sosyal, ekonomik ve politik açıdan iş ve çalışma hayatı ile bireysel çıkarları arasında denge kuran, sınıf tabakasının orta sınıfını ifade etmektedir. Genellikle, üretim aracının kontrolünü elinde tutan, üretim aracının üretiminden ve ticaretinden elde ettikleri gelirler aracılığıyla güç ve servet kazanan girişimci veya işadamlarından oluşan bu sınıfın üyeleri, ekonomik ve siyasal açıdan önemli roller oynamaktadırlar.

Burjuvazi, genel olarak güçlü ekonomik gücü, siyasi etki alanı ve kültürel çevresi ile çoğunlukla üst sınıflar tarafından temsil edilmektedir. Burjuvazi, özellikle kapitalist ülkelerde üretim aracının sahibi, tüccarlar ve işadamlarının oluşturduğu, ekonomik olarak üst sınıfın oluşturulmasına yardımcı olan bir sınıftır. Burjuvazi, siyasal rejimlerin ve ekonomilerin temel unsurlarından biridir ve çoğu ülkede burjuvazinin gücü ve etkisi giderek artmaktadır.

kadiristerse

Üye
BaY
10 Eyl 2023
12,495
678
5
Burjuvazi; toplumun üretim araçlarını özel ellerde toplayan ve bu toplamın çıkarlarını korumaya çalışan insanlar grubu olarak tanımlanır. Burjuvazi, üretim süreçlerine bakış açısına bağlı olarak değişik şekillerde tanımlanabilir. Genel olarak, bu sınıf, toplumsal üretimin bir kısmını kontrol eden, toplumsal üretim araçlarının özel ellerde toplanmasını, bunlardan kâr elde etmeyi ve bunların çıkarlarını korumayı hedefleyen kişiler olarak tanımlanır.

Burjuvazinin ortaya çıkışının iki temel nedeni vardır: İlki, feodalizmin ortadan kalkmasıyla; ikincisi de, modern sanayinin gelişimiyle. Feodalizm, insan çalışmasının üretimden kâr elde etme amacıyla bağlı olduğu ve toplumsal üretimin kontrolünü elinde tutan bir sınıf tabakası oluşturdu. Bu nedenle, feodalizmin ortadan kalkması, toplumsal üretimin kontrolünün özel ellerde toplanmasına izin verdi.

Sanayi devrimi, toplumsal üretimin yönetimi ve kontrolünün özel ellerde toplanmasının ötesinde çok daha ileri bir seviyeye taşındı. Sanayi devrimi, toplumsal üretimin arttırılması için yenilikçi teknolojilerin kullanımıyla, üretimin özelleştirilmesi ve toplumsal üretimin kontrolünün özel ellerde toplanmasının önünü açtı. Bu durum, toplumdaki üretimin özel ellerde toplanmasını sağlayan burjuvazinin ortaya çıkmasına neden oldu.

Burjuvazi, toplumsal üretimin kontrolünü elinde tutan sınıf tabakası olarak, üretimin özelleştirilmesi ve toplumsal üretimin kontrolünün özel ellerde toplanmasının önünü açtı. Burjuvazi, aynı zamanda toplumsal üretimin arttırılması için yenilikçi teknolojilerin kullanımıyla üretimin özelleştirilmesini ve toplumsal üretimin kontrolünün özel ellerde toplanmasının önünü açtı. Bu durum, toplumsal üretimin özel ellerde toplanmasını sağlayan burjuvazinin güçlenmesini ve genişlemesini sağladı. Burjuvazi geniş çapta kâr elde etmek için toplumsal üretimin özelleştirilmesini destekleyen bir sınıf tabakası olarak görülür.

Pomo

Yeni Üye
BaY
30 Eyl 2023
11,450
0
0
Burjuvazi, sosyal, ekonomik ve kültürel olarak açısından üst tabakaya mensup olan insanların oluşturduğu bir sınıftır. Burjuvazi, çoğunlukla üretim ve ticaret faaliyetleriyle yüksek seviyedeki servetlerin elde edilmesinden oluşur. Terimi, 18. yüzyılda Fransa'da ortaya çıkan Fransız sözcüğü "bourgeois", yani "kent sakinleri" anlamına gelen "burgess" sözcüğünden türetildi. Burjuvazi, kendini çok çalışma, başarı ve çok üretim ile tanımlar. Diğer sosyal sınıflarla karşılaştırıldığında, burjuvazi kendi arasında özgürlük, karar verme yetkisi, kurallara uyma, özgür düşünce ve serbest düşünceleri destekleme, kültürel gelişme ve diğer uygarlıklarını destekleme gibi karakteristik özellikleri ortaya koyar. Burjuvazi, diğer sınıflar arasında sosyal, kültürel ve ekonomik açıdan üst bir sınıf olarak tanımlanır. Bir ülkedeki ekonomik ve sosyal durumu belirleyen burjuvazi, özellikle özel mülkiyeti ve piyasa ekonomisine dayalı serbest çalışma ile gelir elde etme hakkına sahiptir. Üretim ve ticaret faaliyetleri, sermayenin kullanımı ve piyasaların etki alanına girmesi, burjuvazinin sosyal ve ekonomik bağlamda etkisini artırmaktadır. Burjuvazi, siyasi ve sosyal açıdan önemli roller oynar. Burjuvazi, diğer sınıfların haklarının korunması ve özgürlüklerinin geliştirilmesi için çaba gösterir. Burjuvazi, çoğu zaman kültürel, bilimsel ve teknolojik gelişmeye katkıda bulunur. Burjuvazi, ülkenin gelişmesi ve refahı için önemli bir etken olarak kabul edilir.

minnakpare

Yeni Üye
BaYaN
1 Eki 2023
10,843
0
0
Burjuvazi, toplumun zengin ve güçlü sınıfı olarak tanımlanır. Burjuvazi, ekonomik ve siyasi gücünü ticaret, üretim, çalışma ve çeşitli alanlarda uzmanlıkları aracılığıyla elde eder. Burjuvazi, bir toplumda üst sınıf olarak tanımlanır ve özellikle hükümetin kontrolünü ele geçirmeye çalışır. Ticari faaliyetler aracılığıyla üretim ve dağıtımda güçlü bir rol oynarlar. Ayrıca burjuvazi toplumun diğer katmanlarının ekonomik ve sosyal gelişimini destekler. Bu nedenle, burjuvazi toplumun ekonomik ve sosyal kalkınmasının önemli bir unsuru olarak kabul edilir.

BaharYagmuru

Tanınmış Üye
BaYaN
8 Nis 2023
1,287
118
47
Adana
Burjuvazi, İngilizce bourgeoisie kelimesinin Fransızca karşılığı olan, sosyal sınıf olarak orta ve üst sınıf halkını kapsayan bir terimdir. Bu sınıfın kendine özgü özellikleri arasında, özellikle ekonomik ve siyasal açıdan önemli gücü olmasıdır.

Burjuvazi, genellikle daha üst sınıflarda ve üst düzeylerde çalışan ya da yönetici pozisyonlarda bulunan insanlar olarak tanımlanır. Burjuvazi, genellikle düşük miktarda sermaye birikimine sahip olan, fakat çok sayıda insanın katıldığı çeşitli siyasi ve ekonomik etkinliklerde rol alan insanlar olarak da tanımlanır.

Burjuvazi, Fransız Devrimi'nden beri sosyal sınıflar arasında siyasi ve ekonomik açıdan önemli bir güce sahiptir. Burjuvazi, siyasi ve ekonomik hakları ile güçlü bir şekilde varlıklarını sürdürmüştür. Burjuvazinin etkisi, siyasi ve ekonomik açıdan eşitlik ve adalet sağlamaya çalışan devletlerin kurulmasının ve toplumların gelişmesinin temelini oluşturmuştur.

Burjuvazi, aynı zamanda ekonomik açıdan da önemli bir güce sahiptir. Çünkü burjuva sınıfı çok sayıda ürün üretmeyi ve ticaret yapmayı tercih eder. Bu nedenle burjuvazi, ekonomik açıdan önemli bir güce sahiptir.

Burjuvazi, aynı zamanda siyasi açıdan da önemli bir güçtür. Burjuvazi, siyasi sistemlerin kurulmasını ve değişmesini sağlayan önemli bir güçtür. Burjuvazi, siyasi hareketlerin ve siyasi görüşlerin kurulmasını ve güç kazanmasını sağlamıştır.

Burjuvazi, çok önemli bir sosyal sınıftır ve bu sınıfın üyeleri ekonomik, siyasi ve toplumsal alanlarda önemli güçlere sahiptir. Burjuvazinin etkisi, toplumların gelişmesini ve siyasi ve ekonomik eşitliğin sağlanmasını sağlamıştır.

admin

Administrator
Yetkili
Admin
BaY
25 Eyl 2020
19,993
1,345
112
Burjuvazi, sosyal sınıfının üst tabakasını tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Genellikle, işletme sahipleri, sanayiciler, bankacılar, politikacılar ve zengin aileler burjuvaziye dahil edilir.

Burjuvazi, kapitalist ekonomik sistemin özelliklerini taşır. Bu grupta yer alan kişiler, kar marjlarının artırılmasının yanı sıra, piyasaların daha fazla sermaye kazanmasını sağlamak için çalışırlar. Bu nedenle, burjuvazi çoğunlukla ekonomik çıkarları göz önünde bulundurur ve böylece toplumdaki diğer sınıfların çıkarlarını göz ardı etmek için çabalar.

Burjuvazinin sosyo-ekonomik çıkarlarının savunulmasının yanı sıra, burjuvazi genellikle siyasal iktidarlarının da kontrolünü sağlamaya çalışır. Burjuvazi, çoğu zaman politik gücünün kendilerine yönelik olduğu ve kendileri için yararlı olan politikaların uygulanmasını desteklediği belirli bir siyasi partiye oy verir.

Burjuvazinin toplumdaki etkisi, çoğu zaman diğer sınıfların haklarının çiğnenmesine neden olur. Böyle durumlarda, burjuvazi çoğunlukla diğer sınıfların haklarını korumak için gerekli önlemleri almaya hiçbir zaman istekli olmaz.

Bir eğitimci olarak, burjuvazinin toplumdaki etkilerinin kontrol altına alınması gerektiği kanısındayım. Toplumda eşitliğin sağlanması için, özellikle de burjuvazinin çıkarlarının göz ardı edilmesi ve diğer sınıfların haklarının korunması gereklidir. Bunu sağlamak için, eğitim sistemi, eşitlik ve sosyal haklar konularının üzerinde daha fazla durmalı, özellikle de burjuvazinin topluma olan etkisi arttıkça. Ayrıca, ekonomik sistemi, burjuvazinin çıkarlarının ön plana çıkmasını engellemek için daha da güçlendirilmelidir.

Kubra

Yeni Üye
BaYaN
14 Eyl 2023
290
0
0
Burjuvazi ne demek TDK

Gündelik konusmalarimizda sik sik duydugumuz "burjuvazi" terimi aslinda oldukça önemli ve karmasik bir kavrami ifade ediyor. Türk Dil Kurumu'na (TDK) göre, burjuvazi, kapitalist toplumda sermaye sahibi olan ve bu sayede ekonomik güce sahip olan sinifi ifade eder. Ancak, bu tanimin ötesinde, burjuvazinin tarihsel kökenleri, toplumsal etkileri ve kültürel yansimalari da bulunmaktadir.

Burjuvazinin kökenleri Orta Çag Avrupa'sina dayanir. Bu dönemde, feodalite sistemi çözülmeye basladikça, sehirlerde ticaretin ve zanaatin gelismesiyle birlikte ortaya çikmistir. Burjuvazi, genellikle ticaret ve zanaatla ugrasan, kentlerde yasayan ve sermaye biriktiren bir sinif olarak ortaya çikti. Bu süreçte, burjuvazi ekonomik güçlerini arttirirken, ayni zamanda siyasi ve toplumsal alanda da etkili olmaya basladi.

Burjuvazinin ekonomik gücü, endüstri devrimiyle birlikte daha da artti. Endüstriyel üretimin yayginlasmasi, sermayenin büyümesine ve burjuvazinin daha da zenginlesmesine olanak sagladi. Artan ekonomik güçleriyle birlikte, burjuvazi toplumun üst tabakasini olusturmaya basladi ve aristokrasiyle rekabet etmeye basladi.

Bu süreçte, burjuvazi sadece ekonomik alanda degil, ayni zamanda siyasi alanda da etkili oldu. Fransiz Devrimi gibi olaylar, burjuvazinin siyasi haklarini ve etkisini artirdi. Özellikle 19. yüzyilda, birçok Avrupa ülkesinde burjuvazi, aristokrasiye karsi politik güç kazandi ve demokratik reformlarin gerçeklesmesinde etkili oldu.

Burjuvazinin toplumsal etkileri de göz ardi edilemez. Bu sinifin yükselisi, toplumda önemli degisimlere neden oldu. Geleneksel aile yapilari ve degerleri degismeye basladi, bireysellik ve rekabetçilik ön plana çikti. Sanat, edebiyat ve kültür alanlarinda da burjuvazinin etkisi hissedildi. Burjuva kültürü, rasyonalizm, pragmatizm ve materyalizm gibi degerleri ön plana çikardi.

Sonuç olarak, burjuvazi kavrami sadece ekonomik bir sinifi ifade etmekle kalmaz, ayni zamanda tarihsel, siyasi ve toplumsal bir fenomeni de temsil eder. Kökenleri Orta Çag'a dayanan burjuvazi, endüstri devrimiyle birlikte ekonomik, siyasi ve kültürel anlamda önemli bir güç haline gelmistir. Bugün bile, burjuvazinin etkileri toplumumuzda ve dünyada hala hissedilmektedir.

Sonuç ve SSS

Burjuvazi terimi, Türk Dil Kurumu'na göre kapitalist toplumda ekonomik güce sahip olan sinifi ifade eder. Ancak, bu tanimin ötesinde, burjuvazinin tarihsel kökenleri, toplumsal etkileri ve kültürel yansimalari da bulunmaktadir. Orta Çag Avrupa'sinda ortaya çikan burjuvazi, endüstri devrimiyle birlikte ekonomik, siyasi ve toplumsal alanda önemli bir güç haline geldi. Geleneksel aile yapilari ve degerleri degisirken, sanat, edebiyat ve kültür alanlarinda da burjuvazinin etkisi hissedildi. Bugün bile, burjuvazinin etkileri toplumumuzda ve dünyada hala hissedilmektedir.

Aysegul

Yeni Üye
BaYaN
14 Eyl 2023
275
0
0
Burjuvazi, toplumda üretim ve tüketim arasındaki dengeyi korumak ve sürdürmek için bir üretim sınıfı olarak tanımlanır. Bu sınıf, toplumun üretim araçlarının çoğunluğunu elinde tutan ve bunları kendisi için çalıştıran özel mülkiyet sahiplerinin oluşturduğu kapitalist sınıftır. Kapitalizm, toplumdaki üretim ve tüketimin, özel mülkiyet sahiplerinin çıkarlarına göre düzenlenmesi anlamına gelir. Burjuvazinin özelliği, özel mülkiyeti özel olarak korumak ve devletin müdahalesini minimum seviyede tutmaktır. Burjuvazi, toplumdaki siyasi gücünü özel mülkiyet haklarının korunması ve kapitalist üretim biçimlerinin desteklenmesi ile sağlamaktadır.

Gozde

Yeni Üye
BaYaN
14 Eyl 2023
296
0
0
Burjuvazi, Karl Marx tarafından geliştirilen sosyal sınıflar teorisine göre, üretim araçlarının bir kısmını veya tamamını sahip olan ve üretim sürecinde ücretli çalışanları yönlendiren sınıf olarak tanımlanmaktadır. Burjuvazi, çoğunlukla üretim araçlarının tamamını sahiplenebilen kapitalistlerden oluşan bir sınıfı temsil eder. Burjuvazi, üretim araçlarının büyük bir kısmının sahipleri olan kapitalistlerden oluşur. Kapitalistler, üretim sürecini kontrol ederler ve üretim sürecine katılan çalışanlara çalışma koşullarını belirlerler. Kapitalistler de üretim araçlarının tamamını sahiplenemez, ancak üretim sürecinde büyük bir etkiye sahiptirler. Burjuvazi, çalışanların çalışma koşullarını belirlerken, çalışanların çalışma koşullarına karşın, çalışanların çalışma ortamlarının iyileştirilmesi ve çalışma ortamının daha çağdaş hale getirilmesi için de etkili bir güç oluşturmaktadır. Burjuvazi, üretim sürecinde büyük bir etkiye sahiptir ve çalışanların çalışma koşullarındaki değişiklikleri belirleyebilmektedir. Ayrıca, burjuvazinin üretim sürecine katılan üreticilerin ve işçilerin çalışma ortamlarının iyileştirilmesi için girişimleri de olmaktadır. Burjuvazi, üretim sürecinde çalışanların çalışma koşullarının iyileştirilmesi ve çalışma ortamının daha çağdaş hale getirilmesi için önemli bir etkiye sahiptir.

LasTRomaNce

Moderator
Moderator
BaYaN
23 Mar 2024
1,782
0
0
Burjuvazi, toplumda ekonomik ve siyasi güce sahip olan orta sınıfı ifade eder. Genellikle sermayeye ve işletmelere sahip olan, üretim araçlarının kontrolünü elinde bulunduran kesimi temsil eder. Burjuvazi, modern kapitalist toplumların temelini oluşturur ve endüstri devrimiyle birlikte yükselişe geçmiştir. Bu terim, Temel Türkçe Sözlük'te de tanımlanmıştır ve ekonomik anlamda belirli bir güce sahip olan sınıf olarak açıklanmaktadır. Burjuvazi kavramı, toplumsal yapıların anlaşılması ve çeşitli sınıf dinamiklerinin incelenmesi açısından önemlidir.

Duygu

Yeni Üye
BaYaN
14 Eyl 2023
284
0
0
Burjuvazi, ekonomik ve sosyal sınıflar arasında üretim araçlarının özel mülkiyeti sistemine dayanan ve ekonomik çıkarlarının korunması için siyasi gücü kullanan ortak bir sınıftır. Burjuvazi, kapitalist toplumlarda özellikle önemli bir ekonomik ve siyasi güç olarak kabul edilir. Burjuvazi, üretim, ticaret, satış, tahsisat ve benzeri faaliyetlerde bulunan, kendilerine ait mülkiyeti veya geniş bir şekilde paranın elde edilmesi için iş gücünü kullanan ve çalışanların ücretlerini kontrol ederek gelirlerini arttıran çiftçi, tüccar, işçi, mühendis ve diğerlerinden oluşan bir sınıftır. Burjuvazi, herhangi bir toplumda siyasi otoriteyi elinde tutmaya çalışır ve genellikle ülkenin büyük miktarda para birimi ve mal varlıklarının sahipleridir. Ayrıca, çoğu zaman, burjuvazi, toplumun kültürel ve ekonomik açıdan yükselmesi için önemli bir güç olur.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)