Bürokrasi ne demek TDK

Bazooka

Tanınmış Üye
BaY
27 Şub 2022
1,450
144
62
Merhaba arkadaşlar,
Bürokrasi ne demek TDK sorusunu sormak üzereyim. İnternette araştırdım ama TDK'den bir tanım bulamadım. Bürokrasi konusunda herhangi bir fikir veya bilgi edinmek istiyorum. Özellikle TDK sözlüğünde ne anlama geldiğini öğrenmek istiyorum. Bu konu hakkında yardım edebilecek herkeste çok memnun olacağım.

Bürokrasi konusunda herhangi bir bilgi veya fikriniz olsa bana aktarmanızı çok isterim. Bu konuda daha çok bilgi edinmek için hangi kaynakları kullanmam gerektiğini veya çalışmaları önermenizi bekliyorum.

Konu hakkında yardım edebilecek arkadaşlarımın desteğini çok bekliyorum. Teşekkür ederim.

admin

Administrator
Yetkili
Admin
BaY
25 Eyl 2020
19,994
1,347
112
Bürokrasi nedir? TDK Tanımı ve Özellikleri

Bürokrasi kelime manası olarak 'yönetim kurumu' anlamına gelmektedir. TDK'nin bürokrasi tanımı ise 'devlet veya özel kurumlarda sürekli olarak uygulanan, ölçülü ve yüksek standartlarda organize edilmiş yönetim ve idari sistemler bütünüdür.' Bürokrasi, kurumlar arasındaki ilişkiyi düzenleyen, standartlaştıran ve üst yönetimin denetimini sağlayan bir sistemdir. Bürokrasi, devletlerin ve özel kurumların amaçlarını gerçekleştirmelerine yardımcı olacak şekilde, politika ve yönetimin düzenli bir biçimde uygulanmasını sağlar.

Bürokrasinin en önemli özelliği, kurallarının bağlayıcılığıdır. Bürokrasi, özel kurumların ve bireylerin hareketlerini ve eylemlerini sınırlandıran önemli bir kurallar sistemidir. Aynı zamanda, bürokrasinin kuralları, hizmet ve ürünlerin daha etkin bir şekilde verilmesini sağlar. Bürokrasi, iki önemli görev yerine getirir: Devlet kurallarının uygulanmasını ve halkın güvenliğini sağlamak.

Bürokrasinin çoğu ülkede etkili bir şekilde uygulanması için, ülkelerin çeşitli yönetim seviyelerinde yetkilendirilmiş personel ve yöneticiler bulunmalıdır. Bürokratik sistemler sürekli geliştirilmeli ve güncellenmelidir, bu da bürokratik sistemlerin etkin bir şekilde uygulanmasını ve bazı durumlarda görevlendirilen kişilerin performanslarının denetlenmesini sağlar. Bürokrasinin uygulanması, ülkelerin ve özel kurumların amaçlarını gerçekleştirmesine yardımcı olur.

Bürokrasinin Avantajları ve Dezavantajları

Bürokrasi, ülkelerin ve kurumların amaçlarını gerçekleştirmelerine yardımcı olurken, bazı avantajları ve dezavantajları da vardır.

Avantajları arasında, güvenlik sağlamayı, kuralların uygulanmasını ve uygulama standartlarının yükseltilmesini sayabiliriz. Bürokrasi, hizmet ve ürünlerin daha etkin bir şekilde sunulmasını sağlar ve üst yönetimin denetimini güçlendirir. Öte yandan, bürokrasi, kurumlar arasındaki ilişkiyi düzenleyerek çalışanlar arasındaki uyumu sağlamaya yardımcı olur.

Bürokrasinin dezavantajları arasında, bazı çalışanların sisteme uyum sağlamak için zaman harcaması, işlerin yavaş ilerlemesi ve çalışanların motivasyonunun azalması sayılabilir. Bürokrasi, kurumların özgürlüğünü sınırlamaya ve bazı durumlarda çalışanların verimliliğini düşürmeye de yardımcı olabilir.

Sonuç

Bürokrasi, devletlerin ve özel kurumların amaçlarını gerçekleştirmelerine yardımcı olan, ölçülü ve standartlarda organize edilmiş yönetim ve idari sistemler bütünüdür. Bürokrasi, çeşitli avantajları ve dezavantajları olan önemli bir kurallar sistemidir. Ancak, bürokrasinin etkin bir şekilde uygulanması, ülkelerin ve özel kurumların amaçlarını gerçekleştirmesine yardımcı olabilir.

PaylasimPerisi

Üye
BaYaN
2 Ağu 2023
10,974
1,478
5
Bürokrasi, kurumların işlerini yönetmek için kullandıkları, bazen karmaşık ve zaman alan resmi işlemlerin tümünü ifade eder. Bürokrasi, herhangi bir kurumun çalışmasını etkileyebilecek tüm ilgili yetkilileri, yetkilerini, hiyerarşileri ve tüm prosedürleri içerir. Bürokrasi, kurumların çalışmalarını daha etkin ve verimli hale getirmek için sistematik bir şekilde düzenlenen ve yönetilen enformasyon ve faaliyetlerdir. Bürokrasinin amacı, kurumlar tarafından kullanılan süreçleri daha verimli hale getirmek, yönetimin etkinliğini ve denetimini arttırmak ve kurumlar arasında daha fazla işbirliğine ve koordinasyona olanak tanımaktır. Bürokrasi, kurumların etkin ve verimli bir şekilde çalışmasını sağlamak için oluşturulan çok sayıda farklı prosedürü, kuralları, yönetimleri ve süreçleri içerir.

MerakliPanda

Yeni Üye
BaY
5 Ağu 2023
11,658
1,513
0
Bürokrasi, belirli bir görev ya da işi yerine getirmek için sürekli olarak kurallar, prosedürler ve işlemlerin sistematik olarak izlenmesi gereken bir yaklaşım olarak tanımlanır. Bürokrasinin temel amacı, ülkelerin ve kurumların daha verimli ve düzenli çalışmasını ve halkın korunmasını sağlamaktır. Bürokratik süreçler, ülkelerin ve kurumların işlemlerini ve çalışma süreçlerini düzenlemelerine ve kontrol etmelerine yardımcı olur. Bürokrasi, insanların ve kurumların işlerini daha efektif ve etkin bir şekilde yerine getirmelerini sağlar. Bürokratik süreçler, ülkelerin ve kurumların çalışmalarını düzenlemelerine ve kontrol etmelerine yardımcı olur. Bürokrasi, yönetimin etkili ve verimli çalışmasını sağlamak için kullanılan bir araçtır. Bürokrasi, insanların ve kurumların işlerini daha verimli ve düzenli bir şekilde yerine getirmelerini sağlamak için kullanılan önemli bir araçtır.

• Like
Reactions: Nazli

DevoDestroyer

Üye
BaY
7 Ağu 2023
10,815
1,388
5
Bürokrasi, devlet veya özel kurumlar tarafından yürütülen kamu hizmetlerinin yönetiminde veya üretiminde görev alan personelin kurumsal ve ahlaki hareketleri ile ilgili olarak kullanılan sistematik çalışma şeklidir. Bürokrasinin amacı, mümkün olan en verimli ve etkili şekilde hizmet sunmaktır. Bürokrasinin özellikleri, kurallar, prosedürler ve standartlar arasındaki karmaşık sistemleri ve düzenlemeleri içerir. Bürokrasi, bir devletin veya özel kurumun çalışmalarının nasıl düzenleneceği ve yönetileceği konusunda belirli bir yol izlemesini sağlamak için kullanılan bir sistemdir.

Bürokrasi, hareketlerin ve hizmetlerin düzenli ve verimli bir şekilde sunulmasını sağlamak için çok geniş bir alana yayılmıştır. Bunu, çalışanların davranışlarının ve eylemlerinin düzenlenmesinden prosedürlerin belirlenmesine kadar çeşitli alanlarda görmek mümkündür. Bürokrasinin özellikleri arasında üst düzey yönetimin kurallarını belirlemesi ve uygulaması, iş süreçlerinin tasarlanması ve otomatikleştirilmesi, verimli ve kaliteli hizmet sunulması, hizmetlerin standartlaşması ve çalışanlar arasındaki iletişimin sağlanması gibi özellikler vardır.

Bürokrasinin etkileri, herhangi bir kurum veya organizasyon üzerindeki etkileri kapsar. Kurum veya organizasyonlar, bürokrasilerin düzenlemelerine uymak için zamana ve kaynaklara yatırım yapmak zorundadır. Ayrıca, kurumsal kültürün uyumu ve çalışanların işi anlamalarının sağlanması bürokrasinin etkileri arasındadır. Bürokrasinin avantajları arasında, işlerin daha verimli şekilde yürütülmesi, çalışanların emirleri doğru şekilde uygulayabilmesi ve kurumun hedeflerini gerçekleştirebilmesi gelir.

kadiristerse

Üye
BaY
10 Eyl 2023
12,495
678
5
Bürokrasi, etkin ve verimli bir şekilde kaynakların yönetilmesi amacıyla kurumsal yönetimin kullandığı bir sistemdir. Bürokrasi, devletin kurumsal yapısının ve faaliyetlerinin yönetimi için gerekli olan çeşitli kurallar ve prosedürler kümesidir. Bürokrasi, bir organizasyonda çalışanlar arasındaki ilişkileri düzenlemeyi, süreçleri optimize etmeyi ve kaynakları daha etkin bir şekilde kullanmayı amaçlayan bir sistemdir.

Bürokrasi, yöneticilerin kararlarının uygulanmasını ve işlerin düzenli olarak yürütülmesini sağlayan bir yönetim sistemidir. Bürokrasi, çalışanların görevlerini yerine getirmelerini sağlayan ve kurumsal yönetimin organize olmasını sağlayan bir süreçtir. Bürokrasi, organizasyonların çalışanlarının verimli çalışmasını sağlamak için kuralları ve prosedürleri içeren bir sistemdir.

Bürokrasi, ayrıca, devletin verimli çalışmasını ve işlerin düzenli olarak yürütülmesini sağlamak için gerekli olan kuralları ve prosedürleri içeren bir yönetim sistemidir. Bürokrasi, aynı zamanda, etkin bir şekilde kaynakların kullanımını, özellikle verimliliği, arttırmak ve kurumsal yönetimin daha etkin bir şekilde uygulanmasını sağlamak için önemli bir unsurdur.

minnakpare

Yeni Üye
BaYaN
1 Eki 2023
10,843
0
0
Bürokrasi, yönetimin süreçlerini, prosedürlerini, kurallarını ve düzenlemelerini kapsayan yoğun bir yönetim sistemidir. Bürokrasi, yönetim görevlerinin ve işlemlerinin etkin ve verimli bir şekilde gerçekleşmesi için özel bir yönetim tarzıdır. Bürokrasi, hiyerarşik bir yapıya sahip olup, üst düzeyde merkezi bir otorite ile kontrol edilir. Bürokrasideki kurallar ve düzenlemeler, kurum, kuruluş veya devlet tarafından belirlenir.

Bürokrasi, kültür ve ekonomik kaynakların etkin kullanımı için gerekli olan görevlerin, kaynakların ve rollerin yönetimini sağlamak amacıyla kullanılan bir sistemdir. Bürokrasinin amacı, devlet veya kuruluşun yönetimini daha verimli ve etkin bir şekilde gerçekleştirmektir. Bürokrasi, verimlilik, doğruluk, güvenilirlik, hız ve gizlilik gibi çeşitli kategoriler altında ölçülür. Bürokrasi, özellikle büyük kurumsal ve kamu kurumlarında karşılaşılan karmaşık işlemlerin ve görevlerin etkin bir şekilde yönetilmesini sağlamak için kullanılır. Bürokrasi, çoğu durumda farklı kurumlar arasında entegrasyonu da sağlamaktadır.

admin

Administrator
Yetkili
Admin
BaY
25 Eyl 2020
19,994
1,347
112
Bürokrasi, ülkelerin yönetimleri tarafından kurulmuş olan organizasyonların veya ülkelerin resmi otoritelerinin kullandığı kurallar, prosedürler, süreçler ve uygulamalardan oluşan sistem olarak tanımlanır. Bürokrasi, ülkelerin genel olarak vergi toplama ve harcama, hizmetlerin sunumu, ülke içinde güvenlik ve hukukun uygulanması ve daha birçok konuyla ilgili olarak çalışmalarını organize etmek için kurulmuştur. Bürokrasinin görevi, ülkelerin kamu hizmetlerini kolaylaştırmak ve merkezi hükümetin hizmetlerinin daha efektif ve verimli bir şekilde uygulanmasını sağlamaktır. Bürokrasinin karşı karşıya kaldığı bazı zorluklar arasında, bürokratik kuralların çok fazla olması, kişilerin talep ve ihtiyaçlarını karşılamaya yetmemesi ve çeşitli aşamalarda zaman kaybının olması bulunmaktadır.

MaviGozluAli

Yeni Üye
BaY
13 Ağu 2023
10,468
517
0
Bürokrasi, belli bir sıra ve kurallara göre yönetim ve idare işlemlerinin yürütülmesi olarak tanımlanabilir. Bürokrasi, yönetimsel yapıların kurumsal yapılarının bir parçası olarak görülebilir. Bürokrasi, özellikle devlet kurumlarında incelenen bir konudur. Bürokrasinin temel amacı, yönetim sürecini daha etkin ve verimli hale getirmektir. Bürokrasinin önemli unsurları arasında; kurumların yasal, ticari ve ekonomik amaçlarını gerçekleştirebilmek için gerekli olan süreçler, süreçlerin uygulanması için gerekli olan yönetim ve kontrol mekanizmaları, çalışanların yeterli seviyede eğitilmesi, çalışanların haklarının korunması ve çalışanların görevlerini yerine getirmelerini sağlamak için gerekli olan destekler.

Bürokrasi çoğu durumda işlerin daha verimli ve daha hızlı bir şekilde yürütülmesini sağlar. Bürokrasi, süreçleri daha kolay hale getirir ve çalışanların daha kaliteli çalışmalar yapabilmesini sağlar. Ayrıca, bürokrasi çeşitli çalışanların çalışmasını daha etkin hale getirir, çalışanlar arasındaki etkileşimi arttırır ve işlemlerin kontrolünü sağlar.

Bürokrasideki en önemli kurallar arasında; çalışanların herkesin eşit haklara sahip olmasını sağlamak, verimlilik ve efektiflik için gerekli olan süreçlerin yürütülmesi, çalışanların haklarının korunması ve çalışanların görevlerini yerine getirmelerini sağlamak gibi kurallar sayılabilir. Bürokrasi, çalışanlar ve yöneticiler arasındaki ilişkilere de önemli etkileri vardır. Bürokrasi, çalışanların ve yöneticilerin daha iyi bir şekilde çalışmasını sağlar ve işlerin daha verimli bir şekilde yürütülmesini sağlar.

MaviGozluAli

Yeni Üye
BaY
13 Ağu 2023
10,468
517
0
Bürokrasi, insanların sistematik olarak ilerlemeye çalıştıkları bir süreçtir. Bürokrasi, yönetimin sürekli olarak görevleri yerine getirmek ve üst düzey hedeflerini gerçekleştirmek için oluşturduğu kurallar bütünüdür. Bürokrasinin temeli olan iş planları, kurallar, kuralların uygulanması ve yürütülmesi için güvenlik önlemleri dahil olmak üzere çeşitli prosedürler içerir.

Bürokrasinin önemli bir parçası olan eğitim, bireyleri kurallara uyma ve yönetimin hedeflerini gerçekleştirme konusunda öğretmek için kullanılır. Eğitimci, öğrencilerin düzenli olarak kurallara uymalarını sağlamak için uygun kurallarını öğretmek ve uygulamalarını denetlemektedir. Eğitimci aynı zamanda, öğrencilerin kurallara uymayı öğrenmesi ve bunu başarabilmesi için gerekli özellikleri geliştirmelerine yardım eder. Bu kuralların, öğrencilerin öğrenme sürecini desteklemesi, öğrencilerin kurallara uymaya olan bağlılıklarını koruyabilmesi ve öğrencilerin üst düzey hedeflerine ulaşmalarını sağlaması gibi önemli rol oynayabilir.

Bürokrasinin diğer önemli bir parçası olan çalışanlar, yönetimin hedeflerini gerçekleştirmek için görevleri yerine getirmek amacıyla çalışır. Çalışanlar, bürokrasinin kurallarını izleyerek, görevleri yerine getirmeleri ve üst düzey hedefleri gerçekleştirmeleri için eğitim alırlar. Eğitimci, çalışanların görevleri yerine getirme ve üst düzey hedefleri gerçekleştirme konusunda destek verir. Çalışanların kurallara uyma ve yönetimin hedeflerini gerçekleştirme konusunda kendilerini geliştirmelerini sağlayan eğitim, bürokrasinin önemli bir parçasıdır.

Bürokrasi, özet olarak, insanların sistematik olarak ilerlemeye çalıştıkları bir süreçtir. Bürokrasi, yönetimin sürekli olarak görevleri yerine getirmek ve üst düzey hedeflerini gerçekleştirmek için oluşturduğu kurallar bütünüdür. Eğitim, bireyleri kurallara uyma ve yönetimin hedeflerini gerçekleştirme konusunda öğretmek için kullanılır. Çalışanlar, bürokrasinin kurallarını izleyerek, görevleri y

Nergis

Yeni Üye
BaYaN
14 Eyl 2023
292
0
0
Bürokrasi, devlet kurumlarında veya diğer büyük örgütlerde yönetim ve verimlilik için kullanılan kuralların ve uygulamaların tümünü temsil eder. Bürokrasi, çoğu zaman, belirli bir kurum için uygulanan kuralların ve prosedürlerin toplamı olarak tanımlanır. Bürokrasi, kurumun işleyişini düzenlemeye, verimliliği arttırmaya ve yöneticilerin sapmalarını önlemeye yardımcı olur. Kurumların bürokratik usul ve prosedürleri, yöneticilerin ve çalışanların çalışma yöntemlerini düzenler ve bu şekilde etkinliği arttırır. Bürokrasi ayrıca, kamu hizmetlerinin ve ürünlerin kalitesini arttırmaya yardımcı olur ve kurumlar arasında denge sağlamaya yardımcı olur. Bürokrasinin aksine, kurumlar esnek bir yapıya sahiptir ve işlerini çok kısa sürede gerçekleştirebilirler.

Arzu

Yeni Üye
BaYaN
14 Eyl 2023
324
0
0
Bürokrasi, belirli bir kurumun, örgütün veya hükümetin uyguladığı işlemlerin, yönetmeliklerin ve prosedürlerin toplamı olarak tanımlanır. Bürokrasi, bir otoritenin, özellikle hükümetin uyguladığı kuralları ve prosedürleri de içerebilir. Bürokrasi, günlük işlemlerin etkili ve verimli bir şekilde yürütülmesini sağlamak için kullanılır. Bürokrasi, çalışanların, müşterilerin ve bireylerin işlemlerini hızlı ve etkili bir şekilde yerine getirmelerini ve sonuçlarının denetlenmesini sağlamak için kurallar ve prosedürler oluşturmak için kurum ve örgütler tarafından kullanılır. Bürokrasi, ayrıca, büyük kurumlar ve örgütlerin yönetiminde kullanılan kuralların ve prosedürlerin setidir.

Bürokrasinin amacı, kurumların, örgütlerin ve hükümetin karar verme, uygulama ve denetim süreçlerini hızlandırmak, düzenlemek ve etkili kılmaktır. Bürokrasi, aynı zamanda kurumların ve örgütlerin işlerini düzgün ve verimli bir şekilde yürütmelerini sağlamak için kullanılan birçok kurallar, prosedürler ve yönetmelikleri içerir. Bürokrasinin diğer bir özelliği, bireylerin, çalışanların ve müşterilerin işlemlerini düzenli ve etkili bir şekilde yürütmesini sağlamaktır. Bürokrasi, ayrıca, hükümetin ülkede kamu hizmetlerinin etkili bir şekilde sağlanmasına yardımcı olmak için kurallar ve prosedürler oluşturmak için kullanılır.

Bürokrasi, aynı zamanda hükümetin kurallarını, yönetmeliklerini ve yasalarını uygulamak ve denetlemek için kurumların ve örgütlerin yönetiminin etkin ve verimli bir şekilde yürütülmesini sağlamak için kullanılır. Bürokrasi, aynı zamanda ülkelerin makro ve mikro politikalarının etkili bir şekilde yürütülmesini sağlamak için kullanılır. Bürokrasi, aynı zamanda ülkelerin ve hükümetlerin, toplumun ve çalışanların, müşterilerin ve bireylerin işlemlerini hızlı ve etkili bir şekilde yerine getirmelerini sağlamak için kullanılan kurallar, prosedürler ve yönetmelikleri de içerir.

BezBebek

Üye
BaYaN
16 Ağu 2023
10,772
483
5
Bürokrasi, bir ülkedeki, bir kuruluşun veya bir organizasyonun bir çok kuralları ve prosedürleri, personelini ve süreçlerini kontrol etmek için kullandığı örgütsel sistem olarak tanımlanır. Bürokrasi, kamu politikalarının uygulanması, hizmetlerin sağlanması ve stratejik hedeflerin gerçekleşmesi için oluşturulan bürokratik süreçleri içerir. Özet olarak, bürokrasi, resmi düzenlemeler, kurallar ve prosedürler aracılığıyla yürütülen işleri ifade eder.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)