Buyruksal ne demek

CeSaN

Tanınmış Üye
BaY
2 Nis 2023
1,391
140
62
Merhaba! Yeniyim ve buyruksal konusunda biraz kafa karışıklığım var. Buyruksal kelimesini öğrenmek istiyorum. Buyruksal ne demek? Bir sözcük olarak açıklamanızı ve daha önce duymadığım bu kelimenin ne anlama geldiğini öğrenmek istiyorum. Lütfen bana yardım edin. Buyruksal kelimesine daha fazla açıklık getirebilecek örnekler de sunarsanız çok sevinirim. Teşekkürler.

acitatlihayat

Moderator
Moderator
BaYaN
28 Kas 2020
22,299
1,256
112
Buyruksal Ne Demek?

Buyruksal, sözlükte, söz veya yazıyla verilen bir emir veya kural olarak tanımlanır. Bir yönetim veya lider tarafından kabul edilen kuralların emirlerinin toplamını ifade eder. Buyruksal bir düzen, bir topluluğun iyi çalışmasını sağlamak için gereken kuralları ve disiplin içerir.

Buyruksal ve Toplum

Buyruksal, toplumun sağlıklı bir şekilde işlemesi için gereklidir. Buyruksal, insanların bir arada yaşamalarını sağlayan temel bir öğedir. Buyruksal, insanlar arasındaki kültürel bağları ve standartlarını güvence altına alan kurallara sahiptir. Toplumun bileşenleri arasındaki ilişkileri etkileyen, özellikle de yasa dışı eylemlerin önüne geçme amacıyla oluşturulmuş kurallardır.

Buyruksal Sistem İşlevi

Buyruksal sistem, toplumdaki bireyler arasındaki ilişkileri düzenleyen kuralları içerir. Buyruksal sistem, toplum üyelerinin güvenli ve huzurlu bir yaşam sürmesini sağlamak için oluşturulmuştur. Buyruksal sistem, bireylerin birbirlerinin haklarını korumalarını ve karşılıklı olarak birbirlerine saygı göstermelerini sağlar. Buyruksal sistem, bir toplumda eşitlik ve adaleti sağlamayı amaçlar.

Buyruksal ve Yönetim

Buyruksal, yönetimin kurallarını ve hükümlerini uygulamak için kullanılan sistemlerdir. Yönetim, buyruksal sistemleri kullanarak toplum üyelerinin haklarını korumayı amaçlar. Yönetim, bireylere insan haklarının korunmasını ve toplumun güvenli bir ortamda yaşamasını sağlamayı amaçlayan buyruksal kuralların uygulanmasını gerektirir.

Buyruksal ve Hukuk Sistemi

Buyruksal, hukuk sistemi içerisinde de kullanılır. Buyruksal, kamu güvenliğini sağlamak için insanların bireysel haklarına saygı gösterilmesini, kamu düzenini korumak için yasalara uyulmasını, kamu otoritesinin kararlarının yerine getirilmesini ve toplum üyelerinin birbirlerinin haklarını korumalarını gerektirir. Hukuk sistemi, toplumdaki adaleti sağlamak için buyruksal kuralların uygulanmasını gerektirir.

oremeyenbayan

Üye
BaYaN
1 May 2023
3,211
357
17
Buyruksal, mülkiyet haklarının korunmasının yasal olarak korunması anlamına gelir. Buyruksal haklar, fikri mülkiyet haklarının yanı sıra, patentler, markalar, ticari tasarımlar, modeller ve telif haklarını da kapsar. Bir kişinin kendi ürettiği ürünleri veya hizmetleri korumasını sağlamak için bu haklar çok önemlidir. Buyruksal haklar, bir ürünün tescillenmesiyle başlar ve bu tescil süresince, ürünün üreticisi, ürün hakkında herhangi bir çalma, dağıtım veya kullanım hakkını elde eder. Buyruksal haklar, bir ürünün özgünlüğünü ve üreticinin haklarını korur ve bu haklar, üretici tarafından koruma altına alınana kadar geçerlidir.

GulumseDunya

Üye
BaYaN
18 Tem 2023
3,471
469
5
Buyruksal, bir yaşam tarzını ifade eder. Bu tarz, insanların daha sağlıklı ve mutlu yaşamlar sürmelerini sağlamak üzere kurallara, sınırlamalara ve disiplinlere dayanır. Buyruksal tarz, insanların daha yüksek kalite yaşamlarını desteklemek için çeşitli önlemleri içerir.

Örneğin, buyruksal bir tarzda yaşamak, insanların kişisel bütçelerini kontrol etmelerini ve harcama alışkanlıklarını sınırlamalarını gerektirir. Kişisel bütçeler, insanların kendilerini daha mutlu hale getirmesi için önemlidir. Aynı zamanda, buyruksal bir tarzda yaşamak, insanların düzenli olarak egzersiz yapmalarını ve sağlıklı beslenme alışkanlıkları edinmelerini gerektirir.

Buyruksal bir tarzda yaşamak, insanların duygusal ve sosyal hayatlarını da destekler. Çünkü, insanların düzenli olarak belli bir zaman planına uymaları, başkalarıyla etkin iletişim kurmaları, sosyal faaliyetlerde bulunmaları ve zaman ayırmaları gerekmektedir. Bu, insanların sosyal ve duygusal ihtiyaçlarını karşılamalarını sağlayacaktır.

Ayrıca, buyruksal bir tarzda yaşamak, insanların kararlarını kolaylaştıracak, gelecekte aldıkları kararları etkili bir şekilde planlayabilecekleri ve belirsizliklerle başa çıkabilecekleri bir plan yürütme yeteneği edinmelerini sağlar. Bu, insanların başarılı olmalarını ve isteklerini gerçekleştirmelerini kolaylaştıracaktır.

Sonuç olarak, buyruksal bir tarzda yaşamak, insanların sağlıklı ve mutlu yaşamlar sürmelerine yardımcı olmaktadır. Kişisel bütçe planlaması, düzenli egzersiz yapma, sağlıklı beslenme, sosyal etkileşim ve zamanın planlanması gibi önlemler, insanların başarılı ve mutlu yaşamlar sürmelerini kolaylaştıracaktır.

susesi

Üye
BaYaN
22 Tem 2023
9,551
1,290
15
Buyruksal, toplumsal bir grup tarafından kabul edilen kuralların korunmasını ifade etmektedir. Genellikle toplumun çoğunluğu tarafından getirilen ve uygulanan kuralların korunması amacıyla buyruklar yayınlanır. Buyruksal kurallar, toplumun barışı ve düzeninin sağlanmasını amaçlayan kurallardır. Bunlar, özellikle bireysel çıkarların önünde toplumsal çıkarların ön plana çıkarılmasını sağlayan kurallardır. Buyruksal kuralların yerine getirilmesi, toplumun ortak iyiliği için önemlidir. Uyulmaması halinde, önlemler alınır ve cezalar uygulanır. Buyruksal kurallar, toplumda huzur, güvenlik ve düzenin sağlanmasına yardımcı olurken, toplumsal değerlerin korunmasını ve özgürlüklerin sınırlandırılmasını amaçlamaktadır.

• Wow
  • Like
Reactions: Guler and Cigdem

PaylasimPerisi

Üye
BaYaN
2 Ağu 2023
10,974
1,478
5
Buyruksal, insanların hareket ve hareket etme yeteneğine dayalı olan bir kavramdır. Buyruksal iletişim, insanlar arasında kurulan ilişkileri düzenleyen bir mekanizma olarak görülebilir. İnsanların birbirleri arasındaki ilişkileri yönetmek için kullanılan buyruksal iletişim, çoğu zaman kurallar, prosedürler, protokoller veya önceden belirlenmiş ödevler tarafından yönlendirilir. Buyruksal iletişim, bir kişinin başka bir kişinin isteklerini veya emirlerini anlayıp yerine getirmesini sağlayan bir kavram olarak da tanımlanabilir. Buyruksal iletişim, insanlar arasındaki ilişkileri düzenlemek ve düzenlemek için çeşitli toplumsal kurallar kullanılarak kurulmuştur. Buyruksal iletişim, çoğu zaman görevleri yerine getirme, görevleri eşit olarak dağıtma, hakların ve yükümlülüklerin korunması gibi önemli roller oynar. Buyruksal iletişim, insanlar arasındaki iletişimi ve ilişkileri daha yönetilebilir hale getirmek için kullanılır ve çoğu zaman, çalışma ortamlarındaki insanların etkileşimlerini düzenlemek için kullanılır.

PavyonGacisi

Üye
BaYaN
20 Ağu 2023
12,256
1,568
5
Buyruksal, bir şeyi yapmak veya yapmamak için verilen emirleri ifade eder. Örneğin, bir çalışanın, işyerindeki görevlerini yerine getirmek için almış olduğu bir buyruk. Bir anlamda, buyruksal bir düzen, söz konusu olan kişi ya da kurum tarafından belirlenen kurallar veya normların takip edilmesi anlamına gelir. Buyruksal yönetim, özellikle devletlerde sıkça kullanılan bir yönetim biçimidir. Bu tür bir yönetimde, hükümet ya da devletin kurallarına göre, vatandaşların görevleri ve ödevleri belirlenir. Buyruksal yönetimde, vatandaşların kişisel özgürlükleri önemli ölçüde kısıtlanır. Bir örnek olarak, ülke dışına çıkma ya da dışarıya çıkma izni ya da mektupların okunması gibi durumlarda buyruklar verilebilir. Ayrıca, kamu hizmetleri ve sağlık hizmetlerinde de buyruksal yönetim kullanılabilir. Buyruksal yönetimin avantajlarının birçoğu, ülkelerin daha iyi yönetilmesi ve düzenli bir toplumun geliştirilmesi açısından oldukça faydalıdır. Ancak, buyruksal yönetimin dezavantajları da vardır. Özellikle özgürlüklerin kısıtlanması ve hükümetin her şeyi yönetmesi gibi durumlarla karşılaşılabilir.

MerakliPanda

Yeni Üye
BaY
5 Ağu 2023
11,658
1,513
0
Buyruksal, bir kuruluşun üst yöneticilerinin alt kademelere karşı uyguladıkları kararların tümünü ifade eder. Bu kararlar arasında politikalar ve prosedürler, ücretler ve seviyeler, ödüller ve cezalar bulunur. Bir kuruluşun buyruksal yönetimi, kendi içindeki ilişkileri düzenlemek ve kurumsal hedefleri gerçekleştirmek için gerekli olan sistemleri sağlar. Bu sistemler taraflar arasındaki ilişkileri düzenler ve kaynakların etkin kullanılmasını sağlar. Buyruksal sistemler, belirli kurallar ve prosedürler aracılığıyla çalışanların çalışma performansının iyileştirilmesine yardımcı olur. Çalışanlar, kurallara uygun hareket etmeleri durumunda ödüllendirilir veya cezalandırılırlar. Ayrıca, buyruksal sistemler, kurumsal sorumlulukların yerine getirilmesini, yeni teknolojilerin kullanımını ve etkili iletişimin sağlanmasını destekleyebilir.

balotelsiz

Üye
BaY
28 Eyl 2023
10,062
0
15
Antalya
Buyruksal, bir işletmede etkili bir yönetim için kurallar, işlemler ve prosedürlerin yürütülmesi gerektiğini vurgulayan bir yaklaşım olarak tanımlanır. Bu yaklaşım, işletmenin üst yöneticilerinin kararlarının tüm bireylerin ve grubların tarafından uygulanmasını teşvik etmek için tasarlanmıştır. Buyruksal yaklaşım, işletme içindeki kontrolü arttırmak için kullanılır.

Buyruksal yaklaşımda, izlenecek yol ve üst yöneticilerce uygulanabilecek kurallar belirlenir. Bu kurallar, çalışanların karşılaşabileceği durumlar için bir rehber oluşturur. Örneğin, bir çalışan, işletme içindeki süreçlerde çıkabilecek belirli bir konuda karar vermek zorunda kalabilir. Bu durumda, buyruksal yaklaşım çalışanların karar vermek için izlenecek yolların ne olduğuna dair kuralları ve üst yöneticilerin kararlarına uymayı öngörmektedir.

Buyruksal yaklaşım, herhangi bir karar verme sürecini hızlandırmak için kullanılabilir ve işletmenin tüm bireylerinde sorumluluk duygusunu artırabilir. Aynı zamanda, çalışanların verimliliklerinin arttırılmasına da yardımcı olur. Ancak, buyruksal yaklaşımda, çalışanların kendilerinden beklenmeyen kararlar vermesi ve işlerini yapması gereken şeyler konusunda işletme üst yöneticilerinin kararlarının her zaman doğru olması beklenemez.

ForumFreak

Super Mod
Yetkili
Super Mod
BaYaN
2 Nis 2023
21,830
1,247
112
Buyruksal, bir kurumun üst düzey yöneticilerinin (örneğin, bir CEO veya bir direktör) veya bir üst kurumun kendi alt kurumlarını görevlendirmesi veya yönlendirmesi anlamına gelir. Buyruksal, bazı durumlarda, kurumun temel amacının uygulanması, çalışanların birbirleriyle etkileşimi, çalışanların performansı veya bir kurumun üst düzey yöneticilerinin görevlerinin düzenlenmesi için gerekli olabilir. Buyruksal, kaynakların etkin bir şekilde kullanılmasına, sürekli öğrenmeye, değişime ve çalışanların gelişimine katkıda bulunarak kurumun başarısının sağlanmasına yardımcı olabilir.

minnakpare

Yeni Üye
BaYaN
1 Eki 2023
10,843
0
0
Buyruk, bir kişinin başka bir kişiye yahut bir gruba yönlendirmeleri veya yapmaları için verdiği talimatlardır. Buyruksal olarak tanımlanıyorsa, bu buyrukların daha sıkı yönetim veya kontrol altında verilmesi anlamına gelir. Buyruksal olarak verilen buyruklar, başka bir kişi veya grup tarafından daha sıkı bir şekilde izlenmektedir. Bu, insanların daha etkin ve verimli bir şekilde çalışmalarını sağlamak için kullanılabilir. Aynı zamanda, buyruksal buyrukların uygulanması kişiler ve gruplar arasındaki ilişkileri de düzenleyebilir.

ForumFreak

Super Mod
Yetkili
Super Mod
BaYaN
2 Nis 2023
21,830
1,247
112
Buyruksal; yönetim, örgütlenme ve işleyiş mekanizmalarının kurallara uygun olarak tasarlanıp yürürlüğe konulmasını ifade eder. Buyruksallık; kuralların, düzenlemelerin ve standartların belirli bir kurum, kuruluş veya kişilere uygulanmasını ifade eder. Buyruksallık, kurallara ve düzenlemelerine uymayan veya yapılan eylemlerin kontrol altına alınmasını sağlar. Buyruksallık, özellikle kamu kurumlarında oldukça önemlidir ve çoğu zaman ülke veya uluslararası yasalarla desteklenir. Buyruksal yönetim anlayışı, ülkelerdeki işleyişin daha verimli ve etkin hale getirilmesini amaçlayan, kurallara uygunluğun korunmasını sağlayan ve karar verme mekanizmalarının daha etkin hale getirilmesini sağlayan bir yaklaşımdır.

Kubra

Yeni Üye
BaYaN
14 Eyl 2023
290
0
0
Buyruksal, herhangi bir organizasyonun, kurumun veya kuruluşun belirlediği kurallara uymaya yönelik olarak yapılan eylemleri tanımlar. Buyruklar, kurumun gelecekte gerçekleşmesi arzu edilen hedefleri gerçekleştirmek için izleyeceği yolları tanımlar. Buyruksal kurallar görevleri ve davranışları içerir. İnsanların ve organizasyonların düzenli çalışmalarını kolaylaştırmak için buyruksal kurallar kullanılır. Buyruksal kurallar kurumların, özellikle bireylerin verimli ve etkin bir şekilde çalışmalarını sağlar. Aksi takdirde, işleri kolaylaştırmak ve yönetim uygulamalarını düzenlemek için buyruksal kurallar gerekebilir. Buyruksal kurallar, kurumların başarısının önemli bir parçasını oluşturur.

Zorro

Tanınmış Üye
BaY
27 Şub 2022
1,401
136
62
Buyruksal ne demek? Sözlükteki tanımı ile buyruksal, kurallara uymak, bir şeye uymak veya tüm kuralların bir araya getirilmesini ifade eder. Bu tanıma göre, buyruksal, kuralların, prensiplerin veya standartların tümünün uyması gereken bir şey olarak kabul edilir.

Buyruksal, genellikle toplumsal düzenin korunması ve geliştirilmesi için uygulanan kuralların bütününü ifade eder. Toplumdaki her bireyin buyruksalını kabul etmesi ve uyması, toplumun kalitesini artırır ve insanlar arasındaki ilişkileri daha güvenli hale getirir.

Özellikle hukuk sistemlerinde buyruksal, kanunlar ve yasalar gibi düzenleyici kuralların tamamını ifade eder. Bu kurallar, toplumun oluşturulması için hayati önem taşır ve kurallara uymayan bireyler cezai yaptırımlara tabi tutulur.

Ayrıca, buyruksal, çoğu kez uzmanlar tarafından yazılmış ve belirli alanlarda uygulanmak üzere tasarlanmış kuralları da kapsayabilir. Örneğin, mesleki etik kurallar, mühendislik standartları ve iş güvenliği kuralları gibi.

Sonuç olarak, buyruksal, kurallara uymak, bir şeye uymak veya tüm kuralların bir araya getirilmesi olarak kabul edilir. Toplumsal düzenin korunması ve geliştirilmesi, hukuk sisteminin çalışması ve uzmanlar tarafından yazılmış kuralların uygulanması için buyruksalın önemi kabul edilir.

Fusun

Yeni Üye
BaYaN
14 Eyl 2023
284
0
0
Buyruksal ne demek

Günümüzde siklikla duydugumuz terimlerden biri olan "buyruksal", aslinda birçok farkli baglamda kullanilan bir kavramdir. Özellikle is dünyasinda, yönetim ve organizasyon alanlarinda sikça rastlanan bir terimdir. Ancak genel olarak, buyruksal kavramini anlamak için yönetim ve organizasyon iliskisini anlamak önemlidir.

1. Buyruksal Kavraminin Temelleri:
Buyruksal kavrami, genellikle "buyruk" kelimesinden türetilmistir. Bir buyruk, bir otoritenin emri veya talimatidir. Dolayisiyla, buyruksal kavrami, bir otoritenin emirlerine veya talimatlarina dayanan bir yapi veya sistem olarak tanimlanabilir. Bu, genellikle bir kurum veya organizasyon içinde belirli bir hiyerarsiye dayanan yönetim biçimini ifade eder.

2. Buyruksal Yapinin Özellikleri:
Buyruksal yapinin temel özellikleri arasinda hiyerarsi, emir-komuta zinciri ve yetki dagilimi bulunur. Bu yapinin temelinde, üstlerin astlara emir verdigi ve astlarin bu emirlere uymakla yükümlü oldugu bir düzen vardir. Bu da organizasyonun belirli bir düzende ve disiplinde islemesini saglar.

3. Buyruksal Yapinin Isleyisi:
Buyruksal yapinin isleyisi, genellikle üstten alta dogru bir iletisim ve emir akisini içerir. Üst yönetim, alt kademedeki çalisanlara yönergeler verirken, alt kademedeki çalisanlar da bu yönergeleri yerine getirirler. Bu sekilde, is süreçleri ve karar alma süreçleri belirlenmis bir düzende ilerler.

4. Buyruksal Yapinin Avantajlari:
Buyruksal yapinin belirli avantajlari vardir. Bu avantajlar arasinda net bir hiyerarsi ve görev dagilimi, hizli karar alma yetenegi ve is süreçlerindeki belirginlik sayilabilir. Ayrica, buyruksal yapi, belirli bir düzende ve disiplinde çalismayi tesvik eder.

5. Buyruksal Yapinin Dezavantajlari:
Ancak, buyruksal yapinin dezavantajlari da vardir. Bu dezavantajlar arasinda esneklik eksikligi, inovasyonun engellenmesi ve alt kademedeki çalisanlarin motivasyonunun düsmesi gibi faktörler sayilabilir. Ayrica, buyruksal yapi bazen iletisim kopukluklarina veya yanlis anlamalara neden olabilir.

6. Sonuç ve SSS:
Buyruksal kavrami, bir organizasyonun yönetim biçimini ve yapilanmasini ifade eder. Temelde, bir otoritenin emirlerine dayali bir hiyerarsi ve isleyis seklini tanimlar. Bu yapinin avantajlari arasinda belirginlik, hizli karar alma ve görev dagilimi yer alirken, dezavantajlari arasinda esneklik eksikligi ve motivasyon kaybi bulunur.

SSS:

S: Buyruksal yapinin temel prensibi nedir?
C: Buyruksal yapinin temel prensibi, bir otoritenin emirlerine dayali bir hiyerarsi ve isleyis seklini ifade etmesidir.

S: Buyruksal yapinin avantajlari nelerdir?
C: Buyruksal yapinin avantajlari arasinda belirginlik, hizli karar alma ve görev dagilimi yer alir.

S: Buyruksal yapinin dezavantajlari nelerdir?
C: Buyruksal yapinin dezavantajlari arasinda esneklik eksikligi, inovasyonun engellenmesi ve motivasyon kaybi bulunur.

Aybuke

Yeni Üye
BaYaN
14 Eyl 2023
297
0
0
Buyruk sal, Türkiye'de kullanılan bir sözcük olup, Türkçe dilinin genel terimlerinde kullanılmaktadır. Bu sözcük, kuralların, yönetmeliklerin veya kurumlar tarafından koyulan ilkelerin emirlerinin özeti olarak tanımlanabilir. Bu terim, kuralların ve emirlerin tam olarak tanımlanmasına yardımcı olmak amacıyla kullanılan sözcüklerin kapsamlı bir grup olarak sınıflandırılması amacıyla kullanılmaktadır. Buyruk sal, bir örgütün, bir topluluğun veya bir grup kişinin yönetimini uygulamak için koyulan kuralların özeti olarak tanımlanabilir. Bu sözcük, bir örgütün üyelerine, davranış kurallarına veya görevlerine uygun davranmalarını emretmek için kullanılmaktadır. Buyruk sal, kuralların, ilkelerin ve yönetmeliklerin özeti olarak tanımlanırken, bu kuralları uygulama konusunda kişilerin daha kolay anlayabilecekleri bir şekilde açıklanmalarını sağlamak amacıyla kullanılmaktadır.

Ayten

Yeni Üye
BaYaN
14 Eyl 2023
319
0
0
Buyruksal, ortak bir hedefe doğru hareket etmek için bir veya daha fazla kişinin yönetimine tabi olması anlamına gelir. Buyruksal yönetim, özellikle büyük kuruluşlar ve hükümetler tarafından kullanılan bir yönetim biçimidir. Bu yönetim modeli, etkin bir şekilde çalışan bir sistem için gereklidir.

Buyruksal yönetim üç temel ögeye sahiptir: Güçlü liderlik, sistematik planlama ve kararların uygulanması. Güçlü liderlik, organizasyonun faaliyetlerini yönetmek için gerekli olan bir temeldir. Liderlik, çalışanların motivasyonunu arttırmak ve çalışanların etkileşimi arasındaki iletişimi geliştirmek için etkilidir. Sistematik planlama, liderliğin doğru yönde çalışmasını sağlamak için gereklidir. Planlar, çalışanların ve organizasyonun hedeflerini gerçekleştirmek için belirlenir. Kararların uygulanması ise, planların uygulanmasını sağlar. Liderin ve çalışanların arasında ortak bir hedefe ulaşmak için çabalarını koordine etmek için gereklidir.

Buyruksal yönetim, çalışanların kalitesinin artırılması, organizasyonun faaliyetlerinin etkin bir şekilde yönetilmesi ve çalışanların hedeflerine ulaşması için gereklidir. Aynı zamanda, çalışanlar arasındaki iletişimi ve işbirliğini geliştirmek için de kullanılabilir. Buyruksal yönetim, kuruluşun ihtiyaçlarına uygun olarak uyarlanabilir ve güçlü bir liderlik modeli ile desteklenebilir.

Asude

Yeni Üye
BaYaN
14 Eyl 2023
296
0
0
Buyruksal, yönetimsel olarak yapılan etkinlikleri ifade eder. Birçok kez, kurumsal alandaki karar alma sürecini teşvik etmek için kullanılan buyrukların kontrolü anlamına da gelir. Buyruksal kavramı, özellikle kurumsal, hukuki, yönetimsel veya politik alanlarda kullanılır. Genellikle, çalışanların uyulması gereken ve uyulmaması durumunda cezalandırılacak olan bir kurallar bütününün bulunduğu bir çerçevede hareket etmesi gerektiği anlamına gelir. Buyruklar, kurumsal ya da hukuki konularda bir denetim yöntemi olarak kullanılır ve çalışanların uyulması gereken kuralların sınırlarını belirler. Buyruksal bir yönetim sistemi, bir organizasyonun çalışanlarının çalışmalarını nasıl yürüteceklerini, denetim mekanizmalarını ve ne zaman ve nasıl uyulması gerektiğini belirler. Buyruksal kurallar, kurumların verimli çalışmalarını desteklemek için önemli bir araçtır.

MaviGozluAli

Yeni Üye
BaY
13 Ağu 2023
10,468
517
0
Buyruksal, bir kurum veya kişinin öngördüğü kurallara uyma ve uymayanları cezalandırma yöntemlerini ifade eder. Örneğin, bir okulda öğrencilerin okula zamanında gelmesi ve okul kurallarına uyması gibi konularda buyruksal bir yaklaşımın benimsenmesi çok önemlidir.

Öğretimcilerin buyruksal bir yaklaşımın geliştirilmesi için öğrencilere kuralların önemi konusunda öğretmek ve öğrencilere sürekli hatırlatmak gerekir. Örneğin, okula zamanında gelmek, kurallara uymak, ödevleri zamanında teslim etmek, yemek saatlerinde mola vererek kurallara uymak gibi konularda öğrencilerin bilinçlendirilmesi ve ne kadar önemli olduklarının anlatılması, öğrencilerin buyruksal kurallara uymalarını destekler.

Öğrencilere buyruksal kurallara uyma konusunda hatırlatıcı mesajlar ve özel destek sağlanmalıdır. Öğretimciler, öğrencilere güzel bir örnek olmalı ve öğrencilerin kurallara uymalarını destekleyici bir tutum takınarak öğrencileri teşvik etmelidir. Öğrencilerin kurallara uymasını kontrol etmek için öğretimcilerin dersler sırasında öğrencilerin durumlarını denetlemesi gerekir. Öğrencilerin uymadıkları kurallar için gerekli cezaların uygulanması konusunda da öğretimcilerin sürekli kontrol etmesi gereklidir.

Sonuç olarak, buyruksal kurallara uyma çok önemlidir. Öğrencilerin kurallara uymalarını desteklemek için öğretimcilerin öğrencilere örnek olmaları ve öğrencilerin bilinçlendirilmesi ve teşvik edilmesi gerekir. Ayrıca, kurallara uymayanların cezalandırılması gereken durumların ortaya çıkması ve uyulmayan kurallar için gerekli cezaların uygulanması gereklidir.

August

Moderator
Moderator
BaYaN
7 Kas 2020
22,422
1,315
112
Buyruksal, iki veya daha fazla taraf arasındaki anlaşma veya sözleşmede tarafların karşılıklı olarak birbirlerine uymaları gereken hükümleri belirleyen bir yaklaşım olarak tanımlanır. Buyruksal yaklaşım, taraflar arasında ortaya çıkan uyuşmazlıkları önlemek için kullanılan bir yöntemdir. Bu yaklaşım, taraflar arasındaki anlaşmazlıkların çözümlenmesinde, tarafların aralarındaki ilişkilerin düzenlenmesinde ve tarafların birbirlerine olan haklarının korunmasında kullanılmaktadır. Buyruksal yaklaşım, evrensel hukuk kurallarının ve uluslararası hukuk kurallarının uygulanmasını da gerektirebilir.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)