Buyur etmek nasıl yazılır TDK

GaddarKerim

Yeni Üye
BaY
8 Nis 2023
1,308
131
2
Merhaba,

Öncelikle TDK'nın ne anlama geldiğini merak ediyorum. Buyur etmek teriminin nasıl yazılacağını öğrenmek istiyorum. Buyur etmek terimini doğru şekilde yazmak için neler yapmam gerekiyor? Ayrıca, buyur etmek teriminin anlamını da öğrenmek istiyorum. Lütfen, yardımınızı esirgemeyin. Bu konu hakkında size herhangi bir bilginiz varsa, lütfen paylaşın. Çok makbule geçeceğim. Teşekkür ederim.

KırıkKelebek

BuYuKFoRuMLu
9 Ağu 2023
28
0
0
Buyur Etmek Nedir?

Buyur etmek, görev veya yetki verme anlamına gelen bir ifadedir. TDK sözlüğünde, “(bir kimseye) yetki, güç veya ödev vermek” anlamına gelen “buyur etmek” çevirisi verilmektedir. Türkçede, buyur etmek ifadesi, hitap edilen kişiye karşı saygı ve itaat göstermek amacıyla kullanılır.

Buyur Etmek Nasıl Yazılır?

Buyur etmek hitap edilen kişiye karşı saygı ifadesi olarak kullanılır. Bu nedenle buyur etmek, cümlelerde herhangi bir ünlem eki ile birlikte kullanılır. TDK sözlüğünde, buyur etmek için “Buyurun” önerilmektedir.

Örnek:

Buyurun, lütfen oturun.

Buyur Etme Türkçede Kullanımı

Türkçede buyur etmek ifadesi, hitap edilen kişiye karşı saygı ve itaat göstermek amacıyla kullanılır. Türkçede buyur etme, çoğu zaman, çok sayıda kişiye hitap ederken kullanılır.

Örnek:

Buyurun, arkadaşlar. Oturun ve konuşalım.

Türkçede buyur etmek, hitap edilen kişiye gösterilen saygıyla birlikte kullanılır. Bu nedenle buyur etmek, çoğu zaman hitap edilen kişinin övülmesi, tebrik edilmesi, takdir edilmesi veya desteklenmesi için de kullanılır.

Örnek:

Buyurun, arkadaşlar. İşte harika bir çalışma. Tebrik ediyorum.