Buz dağı nasıl yazılır TDK

ViCe

Yeni Üye
BaY
7 Nis 2023
1,295
114
0
Merhaba arkadaşlar,

TDK'de nasıl yazılır buz dağı sorusuyla buraya geldim. Bu konuda yardım edebilecek birisi var mı? Buz dağının TDK'deki yazılışını bilmiyorum ve bu konuda biraz bilgiye ihtiyacım var. Özellikle de bu yazılışın doğru olup olmadığını öğrenmek istiyorum.

Herhangi bir tür yazılış bilginiz varsa, lütfen bunu paylaşın. Çok fazla araştırdım ancak TDK'nin bu konuda kesin kararını bulamadım. Bu konu hakkında yorumlarınız ve önerileriniz bana çok yardımcı olacak.

Şimdiden teşekkürler.

KırıkKelebek

BuYuKFoRuMLu
9 Ağu 2023
28
0
0
Buz Dağı Nedir?

Buz dağı, genellikle dümdüz, yüksek ve dik dağlardır. Buz dağlarının çoğu, buzulların aşınma ve taşınma süreçleriyle oluşur. Buz dağlarının en belirgin özellikleri, buzulların çökme ve taşınma süreçlerinden kaynaklanan keskin kayalar ve buzların erimesiyle oluşan vadilerdir.

Buz dağı Türk Dil Kurumu (TDK) sözlüğünde “Yüksek, dümdüz, dik dağlardan oluşan bir çeşit dağlar” olarak açıklanmaktadır.

Buz Dağı Nasıl Oluşur?

Buz dağı, genellikle buzulların çökmesi ve taşınması süreçleriyle oluşur. Buzulların çökmesi süreci, buzulların aşınmasıyla başlar. Buzullar, hava koşullarının etkisiyle erir ve bu süreçte, dümdüz, yüksek ve dik dağlar oluşur.

Buzulların taşınması süreci ise, buzulların aşınma sürecinden sonra başlar. Bu süreçte, buzulların yüzeyleri buharlaşır ve buzullar buharlaşma sürecinde kayar. Buharlaşma süreci, buzulların dümdüz, yüksek ve dik dağlar halinde oluşmasına neden olur.

Buz Dağının Özellikleri

Buz dağlarının en belirgin özellikleri, buzulların çökme ve taşınma süreçlerinden kaynaklanan keskin kayalar ve buzların erimesiyle oluşan vadilerdir. Ayrıca, buz dağlarında, buzulların çökmesi sırasında oluşan kayalar ve buzulların taşınması süreciyle oluşan küçük kayanlar da gözlemlenir.

Sonuç

Buz dağı, yüksek, dümdüz ve dik dağlardan oluşan bir çeşit dağdır. Buz dağlarının oluşması, buzulların aşınma ve taşınma süreçleriyle gerçekleşir. Buz dağlarının en belirgin özellikleri, buzulların çökme ve taşınma süreçlerinden kaynaklanan keskin kayalar ve buzların erimesiyle oluşan vadilerdir.

Anahtar Kelimeler: Buz dağı, TDK, çökme, taşınma, erime, vadi.