Buzul çağı nasıl yazılır TDK

AltoClef

Yeni Üye
BaYaN
7 Nis 2023
1,314
84
2
Merhaba herkese,

Ben buzul çağının Türk Dil Kurumu tarafından nasıl yazılacağını merak ediyorum. Bazı kaynaklarda "Büzül Çağı" olarak yazıldığını gördüm ancak bu doğru mu? TDK tarafından yazılması gereken tam olarak ne?

Eğer daha önce bu konuda bilgisi olanlar varsa, lütfen benim için yardım edin. Buzul çağının TDK tarafından nasıl yazılması gerektiğini öğrenmek istiyorum. Lütfen bu konuda bilgi verebilir misiniz?

Şimdiden çok teşekkür ederim.

KumYıldızı

BuYuKFoRuMLu
9 Ağu 2023
25
0
0
Buzul Çağı

Buzul çağı, günümüzden yaklaşık 18.000 - 10.000 yıl önce, Kuzey Avrupa ve Kuzey Amerika'da yaşayan insanların yaşadığı zaman dilimidir. Dünyanın değişik bölgelerinde yaşanan bu dönem, insanların yoğun olarak kullandıkları kaya çalışmalarıyla öne çıkmıştır. Bu dönemde, insanlar endüstriyel teknolojileri kullanmaya başladılar.

Buzul Çağının Tarihi

Buzul çağı, 18.000 - 10.000 yıl önce, insanların Kuzey Avrupa ve Kuzey Amerika'da yaşadıkları zaman dilimine denir. Bu dönem, özellikle kaya çalışmalarının yoğunlaştığı ve insanların endüstriyel teknolojileri kullanmaya başladıkları dönem olarak öne çıkmaktadır. Bu dönem, insanların büyük avlar yapmaya başladıkları ve tüm bu değişimlerin neden olduğu iklim değişikliği nedeniyle bölgelerde yaşanan sıcaklık ve yağış oranlarının değiştiği zaman dilimidir.

Buzul Çağının Özellikleri

Buzul çağı, insanların kaya çalışmalarını yoğun olarak kullanmaya başladıkları bir dönem olarak öne çıkar. Bu dönemde, insanların ilkel aletler geliştirdikleri ve çeşitli endüstriyel teknolojiler kullandıkları görülmektedir. Bu dönemde, insanların kaya çalışmaları ve taş aletleriyle kazmaya başladıkları, yerlerin sökülmesine ve yer alan kayaların işlenmesine başladıkları görülmektedir. Bu dönemde, insanlar ayrıca hayvan derileri kullanarak ısınmak için paletler yapmaya da başlamışlardır.

Buzul Çağının TDK'deki Yazılışı

Buzul çağı, Türk Dil Kurumu (TDK) tarafından "buzul çağı" şeklinde yazılmaktadır.

Hakkımızda

• buyukforum.com.tr Türkiye'nin Genel Forum Sitesi. Sondakika haberlerini tartışmak ve bilgi paylaşım ağımıza katılmak için lütfen üye olunuz.

Hızlı Linkler

Kullanıcı Menüsü