Cadaloz TDK ne demek

learnedkiller

Yeni Üye
BaY
5 Nis 2023
1,281
115
2
Merhaba,

Cadaloz TDK ne demek? hakkında araştırma yapıyorum ve bu konu hakkında yardıma ihtiyacım var. Cadaloz kelimesinin TDK sözlüğündeki anlamını ve kullanımını öğrenmek istiyorum. Cadaloz kelimesi ile ilgili olarak TDK sözlüğünde neyi bulabilirim? Bu konuda bilgisi olanların yardımlarını bekliyorum. Lütfen bu konu hakkında bilgi verebilirseniz sevinirim. Çok teşekkürler.

admin

Administrator
Yetkili
Admin
BaY
25 Eyl 2020
19,994
1,347
112
Cadaloz TDK Ne Demek?

Cadaloz, Türk Dil Kurumu (TDK) tarafından verilen bir sözcük olarak tanımlanmaktadır. Sözcük, Türkçe'de "korkak, utançlı, çekingen" anlamına gelir ve özellikle yüksek sesle konuşmaktan kaçınan kişilerin durumunu açıklamak için kullanılır.

Cadaloz sözcüğü, Türkçe'de "korkak, utançlı, çekingen" anlamına gelen “cadaloz” sözcüğü olarak kullanılır. Sözcük, özellikle yüksek sesle konuşmaktan kaçınan kişilerin durumunu açıklamak için kullanılır.

Cadaloz Sözcüğünün Etimolojisi

Cadaloz sözcüğü, Türk Dil Kurumu tarafından tanımlanmış olan bir sözcüktür. Sözcük, Türkçe'de “korkak, utançlı, çekingen” anlamına gelir. Sözcük, Türkçe'de “cadı” ve “loz” sözcüklerinin birleşiminden oluşmuştur. “Cadı” sözcüğü, Türkçe'de “korkak, çekingen, utançlı” anlamına gelirken, “loz” sözcüğü ise “küçük, zayıf” anlamına gelmektedir.

Cadaloz Sözcüğünün Kullanımı

Cadaloz sözcüğü, Türkçe'de özellikle yüksek sesle konuşmaktan kaçınan kişilerin durumunu açıklamak için kullanılır. Sözcük, daha çok yüksek sesle konuşmaktan utanç duygusu duyarak konuşmayan ve sesini çıkarmadan duran kişileri tanımlamak için kullanılır.

Cadaloz Sözcüğünün Diğer Anlamları

Cadaloz sözcüğü, Türkçe'de sadece “korkak, utançlı, çekingen” anlamına gelmez. Sözcük, ayrıca “hazırlıksız, kusursuz, dikkatsiz” anlamına da gelmektedir.

Sonuç

Cadaloz, Türk Dil Kurumu tarafından tanımlanmış olan bir sözcüktür. Sözcük, Türkçe'de “korkak, utançlı, çekingen” anlamına gelmektedir. Sözcük, özellikle yüksek sesle konuşmaktan kaçınan kişilerin durumunu açıklamak için kullanılır. Cadaloz sözcüğü ayrıca “hazırlıksız, kusursuz, dikkatsiz” anlamına da gelmektedir.