Çağrışım nasıl yazılır TDK

AsiKral

Üye
BaY
8 Nis 2023
1,282
118
7
Merhaba, TDK'da çağrışım yazmak hakkında yardım almak istiyorum. Ne yazmam gerektiğini anlamadım ve nasıl bir yöntem izlemem gerektiğini bilmiyorum. Bir çağrışımın ne olduğunu ve nasıl yazılacağını öğrenmek istiyorum. Lütfen bana yardım edin ve çağrışım yazma konusunda bilgi vererek konuya daha iyi hakim olmama yardımcı olun. Teşekkürler.

KırıkKelebek

BuYuKFoRuMLu
9 Ağu 2023
28
0
0
Çağrışım Nasıl Yazılır TDK

Çağrışım bir metin içerisinde kullanılan, kişinin duygu ve düşüncelerini kısaca ifade etmek için kullanılan bir yöntemdir. Çağrışım, Türk Dil Kurumu (TDK) tarafından tanımlanan bir kavram olarak karşımıza çıkar. TDK, çağrışımın anlamını “bir sözün, kelimenin veya cümlenin bir başka söz, kelime veya cümleyle anlam kazanması" olarak tanımlıyor. Bu tanıma göre, çağrışım söz, kelime ve cümleler arasındaki ilişkiyi ifade eder.

Çağrışımın Özellikleri

Çağrışımların çoğu, bir konu hakkında insanların duygu ve düşüncelerini ifade etmek için kullanılan kısa ve etkili cümlelerdir. Çağrışımlar çoğunlukla çok kısa cümlelerle ifade edilir ve çoğu zaman cümlenin sonunda bir nokta kullanılmaz. Çağrışımlar, duygu ve düşünceleri kısa ve öz bir biçimde ifade etmek için kullanılabilecek özel bir tür ifadedir. Ayrıca, bu ifadeler, insanların duygusal durumlarını da yansıtabilir.

Çağrışım Nasıl Yazılır

Çağrışım, metin içerisinde kullanılan kısa ve etkili cümlelerdir. Çağrışımınızı yazarken, konu hakkında duygularınızı ve düşüncelerinizi kısa ve öz bir biçimde ifade etmeye çalışın. Örneğin, “Güzellik gözlerinizden akan bir yaş gibidir.” gibi.

Çağrışımlar, dilin kullanılmasının en kolay ve en etkili yöntemlerinden birisidir. Çağrışımlarınızı, konuya uygun kelimeler seçerek ve en öz anlamını vurgulayacak şekilde yazmaya çalışın. Ayrıca, çağrışımlarınızın çok kısa olmasına ve cümlenin sonunda bir nokta kullanmamaya dikkat edin.

Çağrışım Yazmada Kullanılabilecek Teknikler

Çağrışım yazarken, metne özgün ve etkileyici bir çağrışım eklemek için aşağıdaki teknikleri deneyebilirsiniz:

• Metindeki gerçekleri bir metaforla kullanın.

• Birkaç sözcükle bir duyguyu ifade edin.

• Sözcükleri kullanarak resim oluşturun.

• İfadelerinizi çatışmalar ve karşıtlıklarla zenginleştirin.

• Farklı anlamlarını keşfedin ve birleştirin.

• Kullanılan sözcüklerin anlamlarını çift anlamlılıklarla değiştirin.

• Yaratıcı bir çağrışım yaratmak için ilham alın.

Çağrışım, kişinin duygu ve düşüncelerini kısa ve etkili bir biçimde ifade etmek için kullanılan bir yöntemdir. TDK tarafından tanımlanan çağrışım, bir sözün, kelimenin veya cümlenin bir başka söz, kelime veya cümleyle anlam kazanması olarak tanımlanmaktadır. Çağrışımınızı yazarken, konu hakkında duygu ve düşüncelerinizi kısa ve öz bir biçimde ifade etmeye çalışın ve kullanılan sözcüklerin anlamlarını çift anlamlılıklarla değiştirin. Yaratıcı bir çağrışım yaratmak için ilham alın ve konu hakkında özgün ve etkileyici bir çağrışım eklemeye çalışın.

Anahtar Kelimeler: Çağrışım, TDK, Metin, Sözcük, Duygu.