Çalı dikeni nasıl yazılır TDK

Abide

Tanınmış Üye
BaYaN
28 Kas 2020
1,308
108
62
Merhaba, aramıza katıldığınız için teşekkür ederim. Çalı dikeni nasıl yazılır TDK? sorusunu sormak istiyorum. İnternette aradım ama doğru yazım kurallarını bulamadım. TDK sözlüğünden yardım almak istiyorum. Lütfen çalı dikeni nasıl yazılır TDK? sorusuna doğru cevabı bana yardımcı olursanız çok sevinirim. İlgili verileri kullanarak, doğru kuralları bulmamı sağlayacak sözlük kullanımının ne olduğunu öğrenmek istiyorum. Lütfen konuyla ilgili bilgilerinizi paylaşın. Çok teşekkürler.

GökyüzüRuhu

BuYuKFoRuMLu
9 Ağu 2023
22
0
0
Çalı Dikeni Nasıl Yazılır TDK?

Türk Dil Kurumu (TDK) tarafından önerilen çalı dikeni yazımı, yazım kurallarına uygunluk ve kolay okunurluk sağlamak için özel olarak oluşturulmuştur. Çalı dikeni, Türkçe'de kullanılan bir sözcük olarak, ünlü ve ünsüz harflerin bir araya gelmesiyle oluşan bir yazım biçimidir. Çalı dikeni, Türkçe'deki sözcüklerin yazılışının gösterilmesi için kullanılır. TDK tarafından önerilen çalı dikeni yazımı, genel olarak aşağıdaki kurallara göre oluşturulmuştur:

Kurallar

•Çalı dikeni, ünlü ve ünsüz harflerin bir araya gelmesiyle oluşan bir yazım biçimidir.

•Türkçe'de “ü” harfi ile başlayan sözcüklerde, ünlü harflerin hemen üstüne çalı dikeni çizilir.

•Türkçe'de “ü” harfiyle biten sözcüklerde, ünsüz harflerin hemen üstüne çalı dikeni çizilir.

•Türkçe'de ünlü ve ünsüz harflerin birlikte kullanıldığı sözcüklerde, ünlü harflerin hemen üstüne çalı dikeni çizilir.

•Türkçe'de “ü” harfi ile biten sözcüklerde, ünlü harflerin hemen üstüne çalı dikeni çizilmez.

Çalı Dikeni Örnekleri

•Türkçe'de ünlü ve ünsüz harflerin hemen üstüne çalı dikeni çizilen sözcük örnekleri: kâğıt, mürekkep, lâf, sözüm, üstat.

•Türkçe'de ünlü harflerin hemen üstüne çalı dikeni çizilen sözcük örnekleri: güzel, yüksek, üzüm, tümsek, yüzük.

•Türkçe'de ünsüz harflerin hemen üstüne çalı dikeni çizilen sözcük örnekleri: kalem, muz, ağız, düz, okul.

Sonuç

TDK tarafından önerilen çalı dikeni yazımı, daha kolay okunurluk ve yazım kurallarına uygunluk sağlamak için oluşturulmuştur. Çalı dikeni, ünlü ve ünsüz harflerin bir araya gelmesiyle oluşan bir yazım biçimidir ve Türkçe'deki sözcüklerin yazılışını göstermek için kullanılır.