Çalı Kuşu nasıl yazılır TDK

TheZenith

Tanınmış Üye
BaYaN
27 Şub 2022
1,306
107
62
Merhaba,

Çalı Kuşu'nun TDK tarafından doğru yazımını öğrenmek istiyorum. Bu konuda bana yardım edebilecek var mı? Çalı Kuşu, kuş seslerinden oluşan ve çoğu insan tarafından sevilen bir Türkü. Günümüzde bu türküleri çoğu insanın hafızasında yaşatmak için, TDK tarafından doğru yazımının öğrenilmesi çok önemli. Bu türküyü nasıl doğru yazacağımı öğrenmek istiyorum. Konu ile ilgili herhangi bir öneri, fikir ya da bilgi paylaşılabilecek herkesin yardımına çok ihtiyacım var.

Teşekkür ederim.

MaviDalgalar

BuYuKFoRuMLu
9 Ağu 2023
26
1
0
Çalı Kuşu Nasıl Yazılır TDK

Türk Dil Kurumu (TDK) kelime sözlüğüne göre, çalı kuşu kelimesi “çalı” ünlüsüyle biten bir ıslak biçimde yazılmaktadır. Bu sözcük, sürekli bir çalı sesi çıkaran, çoğu zaman kuşların çevresinde dolaşan, sürekli ötüş yapan bir kuş olarak tanımlanır.

Çalı Kuşu anlamları arasında, çoğu zaman herhangi bir yere bağlı olmayan, gezginci, sorumsuz ve özgür bir yaşam tarzının ifadesi olarak da kullanılmaktadır. Bu düşünce, çoğu zaman sıkıntılı durumlardan kaçınmak, kendini yalnız hissetmek ya da daima özgürlük arayışı içinde olmak anlamına gelebilir.

Çalı Kuşu Yazılışı

Çalı kuşu sözcüğünün yazılışı, Türk Dil Kurumu (TDK) sözlüğüne göre “çalı” ünlüsüyle bitmektedir. Bu sözcük, kuşun çevresinde dolaşan, çalı sesi çıkaran ve sürekli ötüş yapan bir kuş olarak tanımlanmaktadır.

Çalı Kuşu İfadesi ve Anlamı

Çalı kuşu ifadesi, çoğu zaman herhangi bir yere bağlı olmayan, gezginci, sorumsuz ve özgür bir yaşam tarzının ifadesi olarak da kullanılabilir. Bu düşünce, herhangi bir sıkıntıdan kaçınma, kendini yalnız hissetme ya da daima özgürlük arayışı içinde olmak anlamına da gelebilir.

Sonuç

Çalı kuşu kelimesinin yazılışı, TDK sözlüğüne göre “çalı” ünlüsüyle bitmektedir. Bu sözcük, çevresinde dolaşan, çalı sesi çıkaran ve sürekli ötüş yapan bir kuş olarak tanımlanmaktadır. Aynı zamanda, çalı kuşu ifadesi çoğu zaman herhangi bir yere bağlı olmayan, gezginci, sorumsuz ve özgür bir yaşam tarzının da ifadesi olarak kullanılmaktadır.