Camekân ne demek TDK

JellyCuddles

Yeni Üye
BaYaN
4 Nis 2023
1,283
121
0
Merhaba,

Camekân kelimesinin TDK'de ne anlama geldiğini öğrenmek istiyorum. Uzun zamandır bu kelimeyi duyuyorum ama ne anlama geldiğini tam olarak bilmiyorum. İngilizce olarak bildiğim kadarıyla, camekanın "arka plan" anlamında kullanıldığını biliyorum. Ancak Türk Dil Kurumu'nun (TDK) tanımladığı kelime anlamı nedir? Yardımınızı bekliyorum.

Teşekkürler.

KumDansı

BuYuKFoRuMLu
9 Ağu 2023
25
0
0
Camekân Ne Demek TDK'da?

CameKÂN, Türk Dil Kurumu tarafından sözlük anlamı olarak, "Konuşma dilinde, çoğu kez çoklukla kullanılan birçok sözcükten oluşan, kendine özgü ve özel bir konuşma biçimi ve üslupla kullanılan olağanüstü ve özel bir söz dizimi" olarak tanımlanmaktadır. Camekânın özel konuşma biçimi ve üslupla kullanılması, birçok konuşmacının günlük konuşmalarında ve yazışmalarında kullanılmasıyla öne çıkmaktadır.

Camekânın Özellikleri

CameKÂN özellikle konuşma dilinde kullanılan bir sözdizimidir. Bu sözdiziminin özelliklerinden bazıları şunlardır:

• Camekân sözcükleri, sıklıkla özel konuşma biçimi ve üslupla kullanılır.

• Camekân sözcükleri, genellikle aynı anlama gelen farklı sözcükler kullanılarak oluşturulur.

• Camekân sözcüklerinin söylenişi ve kullanımı, konuşmacının üslubuyla yakından ilişkilidir.

• Camekân sözcükleri, konuşmacının günlük konuşmalarında ve yazışmalarında sıklıkla kullanılır.

Camekânın Farklı Kullanımları

CAMEKÂN, geleneksel veya klasik Türkçe dışında, çeşitli konuşma biçimlerinde kullanılmaktadır. Bu konuşma biçimleri çoğunlukla şunlardır:

• Halk arasında kullanılan özel konuşma biçimi.

• Küçük çocuklar arasında kullanılan özel konuşma biçimi.

• İş çevrelerinde kullanılan özel konuşma biçimi.

• Gençler arasında kullanılan özel konuşma biçimi.

CAMEKÂN, farklı konuşma biçimlerinde kullanılarak konuşmacının anlatımını çeşitlendirmek için de kullanılabilir.

Sonuç

CAMEKÂN, konuşma dilinde çoklukla kullanılan bir sözdizimi olarak kabul edilmektedir. Camekânın özellikleri, konuşma biçimi ve üslupla kullanılması ve konuşmacının günlük konuşmalarında ve yazışmalarında sıklıkla kullanılmasıdır. Ayrıca, camekân farklı konuşma biçimlerinde de kullanılmaktadır. Bu nedenle, camekânın Türkçe dili için önemli bir öğesi olduğu söylenebilir.