Çap işareti nasıl yapılır

Abide

Tanınmış Üye
BaYaN
28 Kas 2020
1,308
108
62
Merhaba! İşaret çizmeyi öğrenmek istiyorum ve bu konuda yardım almak istiyorum. Özellikle nasıl bir çap işareti yapacağımı ve bu işareti nerede kullanacağımı bilmiyorum.

• Love
  • Like
Reactions: Rabia and Sibel

HeLLDoRaDo

Moderator
Yetkili
Moderator
BaY
4 Nis 2023
21,300
1,159
112
Çap İşareti Nasıl Yapılır?

Çap işareti, herhangi bir yüzeyin çapını ölçmek için kullanılan bir ölçüm aletidir. Bir çap işareti, bir çapa göre bir noktan diğerine ölçülme yöntemini kullanarak ölçüm yapar. Çoğu zaman, çap işareti, bir çarpma işareti ile birlikte kullanılır. Çarpma işareti, çap işaretinden ölçülen çapları, bir çizgi üzerinde gösterir. Bu yazıda, çap işareti nasıl kullanılacağına ve çap işaretlerinin nasıl ölçüm yapılacağına dair ayrıntıları inceleyeceğiz.

Çap İşaretinin Kullanımı

Çap işareti, küçük bir çapa ölçmek için kullanılır. Ölçüm yapılacak çap, çap işaretinin uçları arasındaki mesafeye eşit olmalıdır. Çap işareti kullanılırken, ölçülecek çapın çap işaretinin uçları arasındaki mesafeye eşit olacağından emin olmak için ölçülen çapın her iki ucunda da kontrol edilmesi gerekir. Çap işareti kullanırken, okuma çizelgesinde gösterilen çapı okumak için, çapa göre kullanılması gereken özel bir kilit mekanizması vardır.

Çap İşaretinin Ölçüm Yapılması

Çap işareti ile ölçüm yapmak için, ölçülecek çapın iki ucunda kontrol edilmesi gerekir. Çap işaretinin uçları arasındaki mesafe eşit ve ölçülen çapın çapının ölçümü için uygun olmalıdır. Çap işaretinin okuma çizelgesindeki çapı okumak için, ölçülen çapa göre kilit mekanizmasının kullanılması gerekir. Kilit mekanizması ölçülen çapa göre ayarlanır ve çap işaretinin ölçüm yapılabilmesi için uygun olmalıdır.

Sonuç

Çap işareti, herhangi bir çapa ölçmek için kullanılan bir ölçüm aletidir. Çap işaretinin kullanımı hakkında, çap işaretinin uçları arasındaki mesafenin ölçülen çap ile eşit olması gerektiğinden ve ölçülen çapa göre kilit mekanizmasının kullanılması gerektiğinden bahsedildi. Çap işaretinin ölçüm yapılması hakkında, ölçülen çapın iki ucunda kontrol edilmesi gerektiğinden, çapa göre kilit mekanizmasının kullanılması gerektiğinden ve okuma çizelgesinde gösterilen çapın okunması gerektiğinden bahsedildi.