Çatma kaş nasıl yazılır TDK

oremeyenbayan

Üye
BaYaN
1 May 2023
3,211
357
17
Merhaba,
Yeni TDK çatma kaş kullanımı hakkında bilgim olmadığı için bu konuda bilgi almak istiyorum. Özellikle TDK'nın çatma kaşları hakkında bilgi edinmek istiyorum. Çatma kaşın nasıl kullanılacağını, hangi özel durumlarda kullanılacağını ve bu konudaki diğer ayrıntıları öğrenmek istiyorum. Bunun için yardım edebilecek herkesin cevabını bekliyorum. İlginiz için çok teşekkür ederim.

KumRuhu

BuYuKFoRuMLu
9 Ağu 2023
50
3
0
Çatma Kaş Yazımının TDK Açısından Doğru Yazımı

Çatma kaş, kullanılan kelimenin anlamının veya söylenen cümleye verilen anlamın daha iyi anlaşılması için kullanılan bir yazım işaretidir. Çatma kaş, konuşurken veya yazarken konuşma dilindeki çatışmayı veya karşıtlığı göstermek için kullanılır. Türk Dil Kurumu (TDK) tarafından yayımlanan Yazım Kılavuzunda, çatma kaşların nasıl yazılacağı hakkında detaylı bir açıklama yapılmıştır.

Çatma Kaşlarının Yazım Kuralları

1. Çift kelimeler veya alt kelimeler arasında çatma kaş kullanılır.

Örnek: İyi-kötü, yüksek-alçak, yavaş-hızlı.

2. Çatma kaşlar tek kelimeyi birden çok anlama ayrıştırmak için de kullanılabilir.

Örnek: Bu sıcak-soğuk havada ne yapacağız?

3. Çatma kaşlar, çift anlamlı kelimeler, eşanlamlı kelimeler veya kısaltmalar arasında kullanılır.

Örnek: iç-dış, tam-tüm, vs.-veya

4. Çatma kaşlar, kısa cümleler veya kısa cümle parçaları arasında kullanılır.

Örnek: Geçmiş-gelecek, İyi-kötü, Doğru-yanlış

Çatma Kaşlarının Yazım Şekli

Çatma kaşlarının yazımında iki seçenek bulunmaktadır. Birincisi, iki kelimenin arasına koyu çizgi konulmasıdır. İkincisi ise iki kelimenin arasına yazım işareti olan çizgi konulmasıdır.

Koyu Çizgi

İki kelime arasına koyu çizgi konulur.

Örnek: İyi-kötü

Yazım İşareti Çizgisi

İki kelime arasına yazım işareti olan çizgi konulur.

Örnek: İyi–kötü

Çatma Kaşlarının Yazımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

1. Çatma kaşlarının yazımında, kelimeler arasında boşluk bırakılmaz.

2. Yapılan yazımda kesinlikle yanlışlıklar yapılmamalıdır.

3. Çatma kaşlarının kullanıldığı cümlede anlamın net bir şekilde anlaşılmasına özen gösterilmelidir.

4. Çatma kaşlarının kullanımında herhangi bir farklılık gözetilmemelidir.

Sonuç

Çatma kaş, konuşma dilindeki çatışmayı veya karşıtlığı göstermek için kullanılan bir yazım işaretidir. Çatma kaşlarının doğru kullanımının Türk Dil Kurumu tarafından yayımlanan Yazım Kılavuzunda açık bir şekilde belirtildiği görülmektedir. Çatma kaşlarının doğru kullanımında, özellikle cümledeki anlamın net bir şekilde anlaşılmasına özen gösterilmelidir.