Çavlan ne demek TDK

poliyana

Yeni Üye
BaYaN
11 Nis 2023
1,296
132
2
İstanbul
Merhaba,
Çavlan kelimesini ne anlama geldiğini merak ediyorum. TDK sözlüğünden baktım ama anlamını tam olarak anlayamadım. İçinde nasıl bir anlam yattığını merak ediyorum. Çavlan ne demek TDK'de? Sizlerden yardım istiyorum. Lütfen anlamını paylaşırsanız çok sevinirim. Teşekkürler.

PusulaRüya

BuYuKFoRuMLu
9 Ağu 2023
31
0
0
Çavlan Ne Demek TDK?

Çavlan, Türk Dil Kurumu (TDK) tarafından resmî olarak kabul edilen bir sözcüktür. Çavlan kelimesi, köpek cinsi hayvanların kuyruklarının hareket ettiği sırasında oluşan sesleri ifade eder ve çoğunlukla köpeklerin anında tepki vermesini sağlayan bir ses olarak tanımlanır.

Çavlana Ne Zaman Rastlanır?

Çavlan, köpeklerin kuyruklarını hareket ettikleri zaman, köpeklerin havlayarak ya da hafif çınlama sesleri çıkartarak tepki verdikleri zamanlar gibi çeşitli durumlarda rastlanır. Özellikle çocukların çavlan sesleri üreterek köpekleri korkuttukları veya havlamalarını kışkırttıkları durumlarda da çavlan sesini duymak mümkündür.

Çavlanın Kökleri Nereden Geliyor?

Çavlan kelimesi, Türk Dil Kurumu'nun kökeni arasında on beşinci yüzyıllara dayanan çok eski bir sözcük olarak kabul edilir. Kelimenin kökeni, köpeklerin havlamasının yanı sıra diğer tür sesleri, hafif çınlama sesleri ve diğer hayvan seslerini de ifade etmesi nedeniyle, Türkçe'de çok eski zamanlara dayanmaktadır.

Çavlanın Farklı Kullanımları Nelerdir?

Çavlan kelimesinin farklı kullanımları arasında, bazen köpeklerin havlamasının bir türü olarak kullanılır. Ayrıca çocukların köpekleri korkutmak amacıyla çavlan sesleri ürettikleri durumlarda da bu kelime kullanılır. Çavlan, aynı zamanda bazı ülkelerde köpekleri eğitmek için kullanılan, sesli komutların ikinci sınıfı olarak da kullanılır.

Çavlanın İngilizce Karşılığı Nedir?

Çavlan kelimesinin İngilizce karşılığı bark'dir. Bark, köpeklerin havlamasının ya da diğer seslerinin ifade edilmesi için kullanılan bir sözcüktür. İngilizce'de bark, havlamaya ek olarak, köpeklerin diğer seslerini veya sözlerini de ifade edebilmektedir.