Çavlı ne demek TDK

BebekYuzlu

Tanınmış Üye
BaYaN
11 Nis 2023
1,309
109
62
Ankara
Merhaba,

Yeni bir konu başlattım çünkü çavlı kelimesinin anlamını bilmiyorum. TDK'da 'çavlı nedir' diye arama yaptım ama aradığım cevabı bulamadım. İnternette arama yaptım ama bu kelime hakkında net bir cevap alamadım. Lütfen bana yardım edin. Çavlı ne demek? Ne anlama geliyor? Konuyla ilgili bilgi verebilir misiniz?

Konu hakkında önerilerinizi ve görüşlerinizi çok önemsiyorum.

Teşekkürler.

RüyaDalgası

BuYuKFoRuMLu
9 Ağu 2023
27
0
0
Çavlı Ne Demek TDK?

TDK (Türk Dil Kurumu) tarafından “çavlı” kelimesinin tanımı şöyledir: “Bir saz çeşidi olan ve ses çıkarması için vurulan veya çekilen kanat çıtalarından meydana gelen çalgı.”

Çavlı, Türk kültürünün en eski çalgılarından biridir ve geleneksel müziklerde sıklıkla kullanılır. Çavlının en önemli özelliği, ses çıkarması için vurulan veya çekilen kanat çıtalarından meydana gelmesidir. Çavlının parçaları arasında, ses çıkarması için vurulan kanat çıtaları, vurulan çıtaların üzerinde bulunan köşk, üzerinde çalınan tel ve vurulan tahta çubuk bulunur.

Çavlının Tarihçesi

Çavlının tarihi, MÖ 2000'lere dayanır. Türk kültüründe, özellikle Türkiye'nin kuzeyindeki bölgelerde çavlının kullanımı gözlemlenmektedir. Tarihçilere göre, çavlının kökeni Orta Asya'ya kadar uzanmaktadır. Orta Asya'nın etkisinden sonra, çavlı Türk kültürünün bir parçası olarak Anadolu'ya göç etmiştir.

Çavlı, tarih boyunca çok çeşitli amaçlar için kullanılmıştır. Türk kültüründe, çavlının kullanımı günlük hayatın bir parçası haline gelmiştir. Türk kültüründe, çavlının kullanımı ağırlıklı olarak dini törenler ve bayram kutlamalarında gözlemlenmiştir. Çavlı, ayrıca savaş alanlarında da kullanılmıştır.

Çavlının Özellikleri

Çavlı, Türkiye’nin farklı şehirlerinde farklı biçimlerde yapılmıştır. Bazı çavlı modelleri, metal kanat çıtaları içerirken, bazı modellerde ahşap kanat çıtaları kullanılmıştır.

Çavlının ses çıkarması, farklı ortamlarda farklı biçimlerde olabilir. Çavlının ses çıkarması, avlu, meydan veya düz arazi gibi açık alanlarda daha ılımlı ve sakin bir ses oluştururken, kapalı ortamlarda oldukça yüksek ve gürültülü bir ses çıkartır.

Çavlının Kullanımı

Çavlı, Türk kültüründe kutlamalarda kullanılan bir çalgıdır. Çavlı, kutlamalarda ve düğünlerde sıklıkla kullanılır. Çavlı, ayrıca cenaze törenlerinde de kullanılmaktadır.

Çavlının kullanımı, kutlamalar veya törenlerin ruhuna uygun olarak değişebilir. Çavlı, kutlamalar veya törenlerin havasına göre daha sakin veya daha coşkulu bir ses çıkarmak için kullanılır.

Sonuç

Çavlı, Türk kültürünün en eski çalgılarından biridir. Ses çıkarması için vurulan veya çekilen kanat çıtalarından meydana gelen çalgı, geleneksel müziklerde sıklıkla kullanılmaktadır. Çavlı, Türkiye'nin farklı şehirlerinde farklı biçimlerde yapılmıştır. Çavlı, kutlamalarda, düğünlerde ve cenaze törenlerinde kullanılmaktadır. Çavlının kullanımı, kutlamalar veya törenlerin ruhuna uygun olarak değişebilir.