Çebiç nedir TDK

OpaqueOpal

Yeni Üye
BaYaN
5 Nis 2023
1,268
99
2
Merhaba,

Çebiç hakkında bilgisi olanları merak ediyorum. TDK sözlükte çebiç kavramının ne anlama geldiğini öğrenmek istiyorum. Çebiç kavramının TDK sözlükteki tanımı nedir? Lütfen yardım edin.

İlginç bir konu olduğunu düşünüyorum ve çebiç hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorum. Bu konu hakkında herhangi bir bilgi veya ipucu paylaşabilir misiniz? Çok sevinirim.

Türk Dil Kurumu sözlükte çebiç kavramının ne anlama geldiğini öğrenmek için bu forumu ziyaret ettiğim için çok minnettarım. Lütfen, çebiç hakkında daha fazla bilgi edinmek için önerilerinizi paylaşın.

Teşekkürler.

admin

Administrator
Yetkili
Admin
BaY
25 Eyl 2020
19,993
1,345
112
Çebiç Nedir TDK

Merhaba arkadaşlar, bu makalede çebiç nedir TDK ile ilgili merak ettiğiniz soruların cevaplarını bulacaksınız. Çebiç, Arapça kökenli bir kelimedir ve Türk Dil Kurumu tarafından tanımlanmış olan "çömlekçilikte kullanılan ince, yuvarlak ve uzunca bir çekiç" anlamına gelmektedir. Çekiçler çömlekleri çatlamak amacıyla kullanıldığından, çebiç, çömlekçilere hizmet eden özel bir alet olarak tanımlanmaktadır.

Çebiç Nedir?

Çebiç, çömlekçilikte kullanılan ince, yuvarlak ve uzunca bir çekiçtir. Çekiç kalınlığı yaklaşık 1 cm ile 2 cm arasında değişmektedir. Kalınlık çömlek çatlamak amacıyla seçilir. Çebiç çömlek üretiminde önemli bir alet olarak kabul edilir.

Çebiçin Kullanım Alanı

Çebiç, çömlekçiler tarafından çömlekleri çatlamak için kullanılır. Çömleğin kalınlığına göre çekiç kalınlığı seçilir ve çömlek çatlamak için kullanılır. Çömlek çatlamayı kolaylaştırmak için, çebiçin ucuna küçük bir delik açılır. Çebiç sadece çömlekçilikte değil, seramik kırma işlerinde de kullanılmaktadır.

Çebiç Yapımı ve Özellikleri

Çebiç çoğunlukla demir veya çelikten yapılmaktadır. Çekiç ucunda küçük bir delik vardır. Bu deliğin çömlek çatlamayı kolaylaştırmak için açıldığı düşünülmektedir. Çebiçin kullanımı günümüzde hala sürmektedir.

Çebiçin Tarihi

Çebiç, çömlekçilikte eski Mısır dönemlerinden beri kullanılmaktadır. Günümüzde çebiçler hala çömlekçilikte kullanılan önemli araçlar arasında yer almaktadır.

Sonuç

Sonuç olarak, çebiç nedir TDK hakkında kapsamlı bir şekilde açıkladık. Çebiç, çömlekçilikte önemli bir alet olarak kabul edilir ve çömlekleri çatlamak amacıyla yıllardan beri kullanılmaktadır. Bu makalede çebiç nedir TDK hakkında ayrıntılı bilgiler verdik.

• Love
  • Like
Reactions: Mehtap and Nilufer

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)