Çedene diğer adı nedir

meyveverenagac

Yeni Üye
BaY
5 Nis 2023
1,259
112
0
Merhaba,

Çedene hakkında bilgi edinmek için buraya geldim. Çedene ile ilgili neredeyse hiçbir şey bilmiyorum, ancak çok merak ettim ve bu yüzden bir soru sorma isteğindeyim. Çedene diğer adı nedir? Belki de bu sorunun cevabını bazı arkadaşlarımın bildiğini düşünüyorum. Lütfen, bu konuda bana yardım etmek isteyenlerin cevaplarını bekliyorum. Çok teşekkür ederim.

HeLLDoRaDo

Moderator
Yetkili
Moderator
BaY
4 Nis 2023
21,962
1,159
112
Çedene Diğer Adı Nedir?

Çedene, kökleri Mısır ve Anadolu'da bulunan eski bir tür bahçecilik tekniğidir. Bu teknik, köklerin üzerinde çalıların, ölü toprağın üzerinde çalıların veya çalıların üzerinde kırık toprakların kullanımıyla oluşturulan küçük çukurlardır. Çedene, neredeyse her tür bitki tarafından kullanılabilir ve genellikle yer altı hava akımını arttırmak, toprağın nemini arttırmak ve bitkilerin sıcaklık ve güneş ışığını arttırmak amacıyla kullanılır.

Çedene, alternatif olarak "çukur bahçecilik" veya "çukur tarla" olarak da bilinir. Mısır'daki çukurlar, genellikle küçük çukurların, çalıların veya her ikisinin birleşiminden oluşan kaba çukurlardır. Anadolu'da ise, çukurlar, genellikle düz topraktan oluşan daha küçük çukurlardır.

Çedene'nin Avantajları

Çedene'nin en büyük avantajı, bitki besleme ve yetiştirme için çok daha fazla alan sağlamasıdır. Yüzey alanında küçük bir alana sahip olmanıza rağmen, çedene tekniğini kullanırsanız, bitkilerinizi çok daha büyük bir alana yayabilirsiniz.

Bununla birlikte, çedene tekniği, bitkilerin toprağın kurumasını önlemek için de çok etkilidir. Çukurlar, toprağın su tutmasını sağlar ve bitkilerin yetişmesi için gerekli ölü toprağın, suyun, havanın ve güneş ışınlarının kontrol edilmesini sağlayan güçlü bir temel oluşturur.

Çedene'nin Dezavantajları

Çedene tekniği, çalıların ölü toprak üzerinde kullanılmasıyla birlikte, çukurlardaki toprağın sürekli olarak hareket etmesi gibi problemlere neden olabilir. Bu, bitkilerin çürümesine veya toprağın erimeye başlamasına neden olabilir.

Bir diğer dezavantaj, çalıların ölü toprağın üzerinde tutulmasıyla birlikte, çok fazla su tutmasıdır. Çukur bahçeciliği yaparken, çukurlardaki toprağın suyunu boşaltmak için sık sık boşaltılması çok önemlidir.

Çalışmaların Sonuçları

Çedene, hem bitki yetiştirme için küçük alanlar kullanılırken hem de toprak su tutma ve nemini kontrol ederken etkili bir tekniktir. Toprak suyunu ve nemini düzenlemek, bitkilerin daha sağlıklı bir şekilde yetişmesini sağlar ve çalıların ölü toprağın üzerinde kullanımıyla, çok daha büyük bir alana bitkileri yaymak mümkündür. Bununla birlikte, çedene tekniği, toprağın sürekli olarak hareket etmesi veya çok fazla su tutması gibi sorunları da beraberinde getirebilir.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)