Çekişmeli ve çekişmesiz yargı nedir

ruhumunizi

Yeni Üye
BaY
5 Nis 2023
1,259
89
2
Merhaba,

Yargının çekişmeli ve çekişmesiz olmak üzere iki farklı şekli olduğunu öğrendim. Ancak ne olduğu ve aralarındaki fark nedir? Çekişmeli ve çekişmesiz yargı hakkında açıklık getirebilecek veya araştırmalarımı destekleyebilecek herkesin yardımını istiyorum. Özellikle bu konuda tecrübeli olan veya bu konu hakkında daha fazla bilgi sahibi olanların lütfen katkılarını esirgemelerini diliyorum.

Teşekkürler.

Daniel1336

Co-Admin
Yetkili
Co-Admin
BaY
4 Nis 2023
10,217
1,281
112
Çekişmeli ve Çekişmesiz Yargı Nedir?

Çekişmeli ve çekişmesiz yargı kavramları, avukatlık mesleğinde kullanılan terimlerdir. Çekişmeli yargı, çekişme durumunda olduğunda tarafların karşılıklı olarak birbirlerine karşı çıkmalarının ortaya çıkardığı bir süreçtir. Çekişmesiz yargı ise, tarafların bir araya gelerek, tüm çekişmeyi önceden tespit edilen özel protokoller çerçevesinde çözümlemesi veya çözmesi olarak tanımlanır.

Çekişmeli Yargı

Çekişmeli yargı, tarafların birbirlerine karşı olarak çıkmaları anlamına gelir. Bir davaya konu olan konular, taraflar tarafından savunulmak veya aleyhine kullanılmak üzere karşılıklı olarak kullanılır. Çekişmeli yargı sürecinde, tarafların taraflara karşı olarak savunmaları veya kanıtlarının verilmesi gerekir. Çoğu zaman, taraflar arasında anlaşma sağlanamaz ve yargıç kararını vermek zorunda kalır.

Çekişmesiz Yargı

Çekişmesiz yargı, taraflar arasındaki çekişmeyi önceden tespit edilen özel protokoller çerçevesinde çözümleme veya çözme olarak tanımlanır. Çekişmesiz yargı, tarafların davaya konu olan konu hakkında karşılıklı olarak anlaşmaya varmasını sağlayacak bir süreçtir. Bu süreç, tarafların davaya konu olan konuya ilişkin görüşlerini tartışarak, tüm çekişmeyi çözmeyi amaçlayan bir çözüm yolu olarak kullanılır. Çekişmesiz yargı, tarafların kendi aralarında anlaşmaya varmalarını ve konuların çözümünü sağlamak için kullanılan bir yöntemdir.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)