Çelinmek ne demek TDK

OpaqueOpal

Yeni Üye
BaYaN
5 Nis 2023
1,268
99
2
Merhaba hepinize,

Yeni bir konu açmak istediğimi belirtmek isterim. Çelinmek ne demek TDK? sorusunu merak ediyorum. TDK'nın açıklamasını merak ediyorum. Bu konuda yardım almak istiyorum.

İngilizcedeki 'to jangle' kelimesinden Türkçeye çevrilmiş olan çelinmek kelimesi, 'çınlamak, çınlama yapmak, ses çıkarmak' anlamına gelmektedir. Çeşitli nesnelerin, özellikle parmaklarla çalınarak çıkardığı ses, tıngırtı demek olan çelinmek, 'çınlama yapmak' anlamına kullanılmaktadır. Bu anlamda çelinmek kelimesi, TDK sözlüğünde 'çınlama yapmak' anlamında geçmektedir.

Elbette çelinmek ötekine özel anlamları da vardır. Örneğin, bir araya gelmiş insanların aralarındaki ilişkileri, aralarındaki sıkılığı ifade etmek için de kullanılmaktadır.

Bu anlamların dışında çelinmek kelimesinin diğer anlamlarını konuşmak istiyorum. Forum üyelerinden bu konuda yardım almak istiyorum. Konu hakkında görüşlerinizi ve önerilerinizi merak ediyorum.

acitatlihayat

Moderator
Moderator
BaYaN
28 Kas 2020
21,839
1,256
112
Çelinmek Ne Demek TDK?

Sözlük anlamıyla, çelinmek [çelmek] TDK'de "hizaya getirmek, dizmek" anlamına gelmektedir. Çelinmek, bir şeyin düzgün bir şekilde dizilmesini sağlamak veya bir şeyin sıralanmasını sağlamak anlamına gelir. Bir araya getirilmiş olan herhangi bir şeyi düzene sokmak için kullanılır.

Çelinmek genellikle düzenli olarak gruplanmış olan şeyleri kast ederek kullanılır. Çelinmek, aralarında köprüler oluşturarak birbirine bağlanmış olan şeyleri düzenlemek için de kullanılır. Örneğin, bir kitabın sayfalarının arasına köprüler koyarak sayfa numaralarını çelmek.

Çelinmek Ne Zaman Kullanılır?

Çelinmek, günlük hayatta veya iş hayatında sık sık kullanılan bir kavramdır. Örneğin, bir okulda öğrencilerin sınıflarına çelmek, bir ofiste çalışanları çelmek, bir evde eşyaları çelmek gibi. Aynı şekilde, insanların çocuklarının odalarını çelmek, arabalarını çelmek, bir dosyanın içerisine dosyaları çelmek gibi.

Çelinme, bir şeyin düzenli ve kolayca bulunabilir hale gelmesini sağlamak için kullanılan bir kavramdır. Günlük hayatta kullanılan bir çok şey çelmek için kullanılır. Bu, insanların zaman ve çaba tasarrufu yapmasına yardımcı olur.

Çelinmek Nasıl Yapılır?

Çelinmek, bir şeyin düzenli ve kolayca bulunabilir hale gelmesini sağlamak için kullanılan bir kavramdır. Çelinmek, bir şeyin sıralanmasını veya bir araya getirilmiş olan herhangi bir şeyin sıralanmasını sağlamak için kullanılır. Çelinmek, aralarında köprüler oluşturarak birbirine bağlanmış olan şeyleri düzenlemek için de kullanılır.

Çelinmek, bir şeyin sıralanması için öncelikle genellikle bir sıra oluşturulur. Bu sırayı oluşturmak için, öncelikle hangi özelliklerin dikkate alınacağı belirlenir. Ardından, bu özellikler arasında bir sınıflandırma ve sıralama yapılır. Son olarak, sonuçların düzenli bir şekilde gösterilmesi sağlanır. Örneğin, sıralamaya göre bir sınıf listesi oluşturmak.

Çelinmenin Faydaları Nelerdir?

Çelinmek, zaman ve çaba tasarrufu sağlamak için kullanılan bir kavramdır. Çelinmek, kolayca bulunabilir ve düzenli bir şekilde sıralanmış olan bir şeyin oluşmasını sağlar. Bu, aranılan şeyin daha kolay ve daha hızlı bulunmasını sağlar.

Ayrıca, çelinmek, çevrenin düzenli ve kontrol altında tutulmasını sağlar. Çelinme, çevresel faktörler göz önünde bulundurularak yapılır. Bu, çevreyi daha temiz ve sağlıklı hale getirmek için çok önemlidir.

Sonuç

Çelinmek, bir şeyin düzenli ve kolayca bulunabilir hale gelmesini sağlamak için kullanılan bir kavramdır. Çelinmek, aralarında köprüler oluşturarak birbirine bağlanmış olan şeyleri düzenlemek için de kullanılır. Çelinmek, zaman ve çaba tasarrufu sağlamak için kullanılan bir kavramdır. Ayrıca, çelinmek, çevrenin düzenli ve kontrol altında tutulmasını sağlar. Bu nedenle, çelinmek, günlük hayatta veya iş hayatında sık sık kullanılan bir kavramdır.