Çelişik önerme nedir örnek

CATA

Tanınmış Üye
BaY
7 Kas 2020
1,406
126
62
Merhaba herkese,

Çelişik önerme nedir ve örnekleri nelerdir? Bu konu hakkında biraz bilgiye sahip olduğumu düşünüyorum ancak çok fazla şey bilmiyorum. Bu konu hakkında herhangi bir bilgi ve örnekler paylaşırsanız çok sevinirim. Lütfen bu konu hakkında başka insanların deneyimlerini, örneklerini, açıklamalarını ve önerilerini paylaşın. Çelişik önerme konusunda yardım almaktan dolayı size çok teşekkür ederim.

Daniel1336

Co-Admin
Yetkili
Co-Admin
BaY
4 Nis 2023
10,217
1,281
112
Çelişik Önerme Nedir?

Çelişik önerme, herhangi bir konuda iki farklı fikrin aynı anda doğru olabileceğini anlatan bir terimdir. Bu önerme, karşıt fikirleri kullanarak ve bunları bir araya getirerek ortaya çıkar. Bu yaklaşım, genellikle çatışmalarda kullanılır ve hem tarafların da haklarını korumak için uygun bir seçenek olarak görülür.

Çelişik Önerme Örnekleri

Çelişik önerme, birçok farklı örnekte kullanılabilir. Aşağıdaki örnekler bunlardan bazılarını vermektedir:

•İş yerinde çalışanlara çok fazla çalışma saatleri dayatmak, çalışanları yormak ancak üretimi artırmak için de gerekli olabilir.

•Çocuklara özel alanların verilmesi onların güvenliğini sağlamak ancak bir yandan da özgürlüklerini sınırlamak için de yararlı olabilir.

•Toplumsal cinsiyet rollerinin geçerli olması, çocukların kendilerini ifade etmelerine olanak sağlayarak kendilerini geliştirmeyi amaçlamak ancak bir yandan da kısıtlayıcı olabilir.

•Yüksek eğitim verilmesi, kişinin kariyeriyle ilgili kapıları açmak ancak bir yandan da kişinin kendini sınırlamasına neden olabilir.

Bir Çelişik Önerme Nasıl Oluşturulur?

Bir çelişik önerme oluşturmak, bir konu hakkındaki iki farklı fikri kapsayan bir önerme oluşturmak demektir. Genellikle, iki karşıt fikri de içeren bir cümle oluşturmak için kullanılır. Örnek olarak, bir çelişik önerme oluşturmak için şu cümleyi kullanabilirsiniz: "Toplumsal cinsiyet rollerinin geçerli olması, çocukların kendilerini ifade etmelerine olanak sağlayarak kendilerini geliştirmelerini amaçlamak, ancak bir yandan da kısıtlayıcı olabilir."

Neden Çelişik Önerme Kullanılır?

Çelişik önerme, her iki tarafın noktalarını da anlamaya çalışmasını ve iki tarafın arasında uzlaşı sağlamaya çalışmasını sağlar. Aynı zamanda, her iki tarafın da haklarını korumasına olanak sağlar. Genellikle, çatışmaların daha düşük ve daha zararsız bir şekilde sonuçlanmasına yardımcı olabilir.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)