Celp ve sevk ne demek

delihatun

Tanınmış Üye
BaYaN
1 May 2023
1,329
88
47
Merhaba,

Celp ve sevk ne demek? sorusunu sormak istiyorum. İş hayatındaki işlemler ve faaliyetler hakkında konuştuğumuzda sıkça karşılaştığımız bu iki terim, ne anlama geliyor? Hangi durumlarda kullanılıyor? Konu hakkında bilgi verecek olanlardan yardım istiyorum.

Celp, İngilizce 'compel' kelimesinin kısaltılmış hali olarak tanımlanır ve iş hayatında karşılığı olarak 'zorunlu' anlamına gelir. Celp, herhangi bir durumda zorunlu olan, gerekli olan ve yapılması gereken bir faaliyeti ifade eder. Celp, kişiye kendisine verilen görevleri zamanında ve etkili bir şekilde yerine getirmesi için zorunlu olarak uyarır.

Sevk, İngilizcede 'shipment' kelimesinin kısaltılmış hali olarak kullanılır. Sevk, malların nakliye işlemlerinin planlanması, nakliyesinin yönetilmesi ve gönderilmesi ile ilgilidir. Sevk, gönderilmek üzere hazırlanan malların güvenli bir şekilde teslim edilmesi için gerekli olan işlemleri ifade eder.

Bu iki terimin ne anlama geldiği ve hangi durumlarda kullanıldığı hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak istiyorum. Konu hakkında bilgi verecek olanların yardımlarını bekliyorum. Teşekkürler.

Daniel1336

Co-Admin
Yetkili
Co-Admin
BaY
4 Nis 2023
10,217
1,281
112
Celp ve Sevk Ne Demek?

Celp ve sevk, ticari işlemlerde kullanılan önemli terimlerdir. Bu terimler, uluslararası ticaret ve işlemlerde özellikle önemlidir. Celp ve sevk, ne anlama geldiğini ve hangi konularda kullanıldığını öğrenmek için bu makaleyi okuyabilirsiniz.

Celp Ne Demek?

Celp, bir ürünün veya malın satın alıcı tarafından satın alınması sırasında gönderiminin başlaması anlamına gelir. Celp, satın alıcı tarafından önceden satıcıya verilen talimatların yerine getirilmesi sonucunda oluşur. Böylelikle satın alıcı, ürünü veya malın satıcıdan satın alınmasının başladığını ve ne zaman teslim edileceğini belirler.

Sevk Ne Demek?

Sevk, bir ürünün veya malın satıcı tarafından satın alıcıya teslim edilmesi sırasında gerçekleşen eylemlerin genel bir terimidir. Sevk başlangıçta satıcı tarafından talimatların alındığı tarihten itibaren başlar. Sevk, satın alıcıya teslim edilen ürün veya malın gümrük işlemlerinin tamamlanmasından sonra gerçekleşir. Böylelikle satıcı, ürünü veya malın satın alıcıya teslim edildiğini belirler.

Celp ve Sevk Arasındaki Farklar

Celp ve sevk arasındaki farklar, başlangıç ve bitiş noktalarıdır. Celp, satın alıcı tarafından satıcıya önceden verilen talimatların yerine getirilmesi sonucunda başlar ve satın alıcının ürünü veya malı almasıyla biter. Sevk ise, satıcı tarafından ürünün veya malın satın alıcıya teslim edilmesi sırasında gerçekleşir. Satın alıcının ürünü veya malı almasıyla biter.

Celp ve Sevk Nasıl Kullanılır?

Celp ve sevk, uluslararası ticaret ve işlemlerde önemli kavramlardır. Uluslararası ticaret, ülkeler arasındaki ticari işlemleri kapsar. Celp ve sevk, uluslararası ticaret ve işlemler sırasında satıcı ve satın alıcı arasında sözleşme yapılırken kullanılır. Celp ve sevk, hem satıcının hem de satın alıcının haklarının korunması anlamına gelir.

Sonuç

Celp ve sevk, ticari işlemlerde kullanılan önemli terimlerdir. Celp, satın alıcı tarafından satıcıya verilen talimatların yerine getirilmesi sonucunda oluşur ve satın alıcı tarafından ürünün veya malın alınmasıyla biter. Sevk ise, satıcı tarafından ürünün veya malın satın alıcıya teslim edilmesi sırasında gerçekleşir. Celp ve sevk, uluslararası ticaret ve işlemler sırasında kullanılır.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)