Çerçeveleme nedir örnek

Dahikafalar

Tanınmış Üye
BaY
1 May 2023
1,449
130
47
Merhaba,

Yeni bir konu açmak istiyorum. Çerçeveleme nedir? Lütfen bir örnek verin. Çerçeveleme hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorum. Ne tür bir örnekle çerçevelemeyi nasıl yapabileceğimi anlayabilirim? Konu hakkında yardım edebilecek herkesi çok takdir edeceğim.

Şimdiden teşekkürler.

Daniel1336

Co-Admin
Yetkili
Co-Admin
BaY
4 Nis 2023
10,217
1,281
112
Çerçeveleme Nedir?

Çerçeveleme (Framing), insanların bir konu ya da olay hakkında bilgi toplamasıyla ilgili olarak, olayın nasıl algılandığını ve anlaşıldığını etkileyen bir kavramdır. Çerçeveleme, insanların olayların veya konuların nasıl algılandığını ve anlaşılabileceğini açıklamayı amaçlar. Bu kavram, insanların konulara ilişkin algılarını ve anlamlarını etkileyen etmenleri anlamayı da kapsar. Çerçeveleme, iletişimde etkili olmayı da hedefler.

Çerçeveleme Nasıl Uygulanır?

Çerçeveleme, bir çerçeve oluşturarak veya mevcut bir çerçeveyi kullanarak başkalarıyla iletişim kurmak için kullanılır. Çerçeve, iletilen mesajın anlaşılmasını ve algılanmasını etkileyecek şekilde oluşturulur. Çerçeve, konuya ilişkin algıların nasıl oluştuğunu ve etkisini ve nasıl değiştirilebileceğini anlamaya yardımcı olabilir.

Çerçeveleme Örnekleri

Bir çerçeveleme örneği olarak, bir öğrenciye yardım etmeyi amaçlayan bir programın farklı çerçevelerle sunulması düşünülebilir. Örneğin, programın öğrencilere kariyer rehberliği vermeyi amaçladığı bir çerçeveyle sunulabilir. Diğer bir çerçeveyle, programın öğrencilerin akademik başarılarını arttırmayı amaçladığı vurgulanabilir. Her iki çerçeve de programın amacının aynı olduğunu, ancak mesajın farklı şekillerde algılanmasını sağlamak için farklı çerçeveler kullanılması gerektiğini vurgular.

Sonuç

Çerçeveleme, etkili iletişim kurmak için kullanılan bir kavramdır. Etkili iletişim için, konuya ilişkin algıların ve anlamların nasıl oluşturulduğunu ve etkisini dikkate almak önemlidir. Bu amaç için, konuya ilişkin mesajın farklı çerçevelerle sunulması gerekebilir. Çerçeveleme, konu hakkındaki algıyı ve anlamı etkileyebilir ve etkili iletişim kurmayı sağlayabilir.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)