Çerez ayarları nasıl yapılır

AsiKral

Üye
BaY
8 Nis 2023
1,282
118
7
Merhaba,

Benim için çerez ayarlarının nasıl yapılacağı konusunda yardıma ihtiyacım var. Bilgisayarımın internet tarayıcısından çerezleri nasıl etkinleştireceğimi ve ayarlayacağımı bilmiyorum. Lütfen bu konuda yardım edebilecek biri varsa beni bilgilendirmesini rica ediyorum. Çerezleri nasıl etkinleştireceğimi ve ayarlayacağımı öğrenmek istiyorum. Bu konuda bilgi veren herkes için çok minnettar olacağım.

Teşekkürler.

acitatlihayat

Moderator
Moderator
BaYaN
28 Kas 2020
21,844
1,256
112
Çerez Ayarları Nasıl Yapılır?

Günümüzde herhangi bir internet sitesi veya uygulama kullanıyorsanız çerez ayarlarını yapmak zorundasınız. Çerezler, web siteleri ve uygulamalar tarafından kullanıcı hareketlerini takip etmek ve kişisel verileri kaydetmek için kullanılan küçük metin dosyalarıdır. Bu dosyalar tarayıcınıza kaydedilir ve belirli bir süre boyunca saklanır. Bu, kimlik doğrulama, oturum temelli izleme ve tercihlerinizi kaydetme gibi çeşitli internet siteleri ve uygulamalarının çalışmasını sağlar.

Çerezlerin Faydaları

İnternet sitelerinin ve uygulamalarının kullanıcıların çeşitli tercihlerini ve hareketlerini takip etmesi ve kaydetmesi sayesinde etkili bir şekilde çalışmalarını sürdürebilirler. Örneğin, çerezler, üye girişi yapmak veya tercih ettiğiniz bir ürünün sepetinize eklemek için kimlik doğrulama yapmanıza gerek kalmadan size hizmet sunmak için kullanılır. Aynı zamanda, çerezler sayesinde tercihlerinizi kaydedebilir ve tekrar tekrar kullanmanıza gerek kalmadan oturum temelli izleme yapabilirsiniz.

Çerez Ayarları Nasıl Yapılır?

Çerez ayarlarını yapmak, her tarayıcı için farklıdır. Aşağıda size yardımcı olabilecek kısa talimatlar verilmiştir.

• Google Chrome: Tarayıcınızda ayarlar simgesine tıklayın. Ardından, Gizlilik ve Güvenlik sekmesine gidin ve "Çerezler ve Diğer Site Verileri" seçeneğini seçin. Buradan tüm çerezleri silme seçeneğini seçebilir ya da çerez ayarlarınızı kişiselleştirebilirsiniz.

• Mozilla Firefox: Tarayıcınızın sağ üst köşesindeki menü düğmesine tıklayın ve Ayarlar'a tıklayın. Ardından, Gizlilik ve Güvenlik sekmesine gidin ve "Çerezler ve Diğer Site Verileri" seçeneğini seçin. Buradan çerezleri silme ya da ayarları değiştirme seçeneğini seçebilirsiniz.

• Safari: Tarayıcınızın üst menüsünde Ayarlar'a tıklayın. Ardından, Gizlilik ve Güvenlik sekmesine gidin ve "Çerezler ve Diğer Site Verileri" seçeneğini seçin. Buradan tüm çerezleri silme seçeneğini seçebilir ya da çerez ayarlarınızı kişiselleştirebilirsiniz.

Sonuç

Çerez ayarlarının nasıl yapılacağını anlamak önemlidir. Çerezlerin kullanımı, internet siteleri ve uygulamalarının etkili çalışmasını sağlamaya yardımcı olur. Çerez ayarlarını yapmak her tarayıcı için farklı olabilir, ancak tüm tarayıcılarda benzer seçenekler mevcuttur.