CES ne demek TDK

poam

Üye
BaYaN
26 May 2023
1,293
121
17
Merhaba,

Yeni bir forum sitesinde yeni bir konu açmak istiyorum. Konumuz "CES ne demek TDK?" sorusu. İyi bir eğitim almak, tüm sorularımı cevaplamak ve araştırma yapmak için aradığım cevabı bulmak istiyorum. Bu sorunun cevabını öğrenmek için size yardım istiyorum.

TDK, Türk Dil Kurumu'nun kısaltılmış adıdır. Türk Dil Kurumu, Türkçenin açıklamalı ve sözlüğünün hazırlanması, geliştirilmesi ve yayınlanması için kurulmuş bir kurumdur. Bu kurum, Türkçe'nin kelime, sözcüklerinin, ifadelerinin ve anlamlarının korunmasını ve güncel tutulmasını sağlamayı amaçlamaktadır.

CES ise, Türk Dil Kurumu tarafından yayınlanan ve Türkçe sözcüklerin ve anlamlarının korunmasını ve geliştirilmesini amaçlayan Türk Dil Kurumu Sözlüğünün kısaltmasıdır. Bu sözlük, Türk Dil Kurumu tarafından her yıl güncellenmektedir.

Türk Dil Kurumu Sözlüğü, Türkçe kelime, sözcüklerin ve anlamlarının öğrenilmesini ve anlaşılmasını kolaylaştırmak için önemli bir kaynaktır. Türk Dil Kurumu Sözlüğü, kullanıcıların Türkçe sözcükleri ve anlamlarını öğrenmelerine yardımcı olur.

Şimdi, bu sorunun cevabını öğrenmek için size yardım istiyorum. Lütfen, bu sorunun cevabını bana açıklamanızı rica ediyorum. Teşekkür ederim.

MaviGöçer

BuYuKFoRuMLu
9 Ağu 2023
22
0
0
CES Ne Demek TDK Hakkında

CES, Türk Dil Kurumu tarafından kullanılan bir kısaltmadır. Kısaltmanın açılımı “Coğrafya, Ekonomi ve Sosyoloji” olarak verilmektedir. Bu kısaltma, ülkemizin coğrafyası, ekonomisi ve sosyolojisi hakkında bilgi içeren kitapların başlıklarında kullanılmaktadır.

CES, Türkiye'de coğrafi, ekonomik ve sosyolojik araştırmaların tarihsel süreci ve gelişimi hakkında bilgi verebilen bir kısaltmadır. Coğrafya, ekonomi ve sosyoloji alanlarında yürütülen tüm araştırmaların temelini oluşturan düşünceler, konular, metodlar ve yaklaşımlar bu kısaltmanın içerisinde bulunmaktadır.

CES’in Coğrafya ile İlgisi

Coğrafi konuların çalışılmasında kullanılan CES kısaltması, coğrafya biliminin temel konularını kapsamaktadır. Coğrafi konuların çalışılmasında hangi konuların dikkate alınacağını tanımlayan bu kısaltma; jeodezi, jeomorfoloji, fiziksel jeoloji, jeokimya, jeoökoloji, jeoekoloji, hidrojeoloji, atmosfer bilimleri, ulaşım ve iletişim teknolojileri, sosyoekonomik alanlar, insan ekonomisi ve şehircilik gibi konuları kapsamaktadır.

CES’in Ekonomi ile İlgisi

CES kısaltması, ekonomi biliminin temel konularını da kapsamaktadır. Ekonomi biliminin temel konuları arasında; para, finans, fiyatlar, piyasalar, mali piyasalar, üretim, sosyoekonomik sistemler, istatistikler, ekonomik büyüme, rekabet, döviz kurları, makro ve mikro ekonomi, çevre ekonomisi, sosyoekonomik problemler ve ekonomik politikalar sayılabilir.

CES’in Sosyoloji ile İlgisi

CES kısaltması, sosyal bilim olarak sosyoloji biliminin temel konularını da kapsamaktadır. Sosyoloji biliminin temel konuları arasında; sosyal yapı, sosyal değişme, sosyal çatışma, sosyal gruplar, sosyal değerler, sosyal ilişkiler, sosyal psikoloji, toplumsal kurallar, sosyal hareketler ve sosyal araştırmalar sayılabilir.

Sonuç

CES, Türk Dil Kurumu tarafından kullanılan bir kısaltmadır. Kısaltmanın açılımı “Coğrafya, Ekonomi ve Sosyoloji” olarak verilmektedir. Coğrafi, ekonomik ve sosyolojik alanlarda yürütülen tüm araştırmaların temelini oluşturan düşünceler, konular, metodlar ve yaklaşımlar bu kısaltmanın içerisinde bulunmaktadır. CES, coğrafya, ekonomi ve sosyoloji alanlarında ülkemizin tarihsel süreci ve gelişimi hakkında bilgi içeren kitapların başlıklarında kullanılmaktadır.