Çevre kelimesinin kökü nedir

AkilliKafa

Tanınmış Üye
BaY
2 Nis 2023
1,346
113
62
Merhaba,

Çevre kelimesinin kökü nedir? sorusunu sormak istiyorum. Bu konuya ilişkin detayları öğrenmek istiyorum. Çevre kelimesinin kökünün ne olduğunu ve neyi ifade ettiğini bilmek istiyorum. Dilbilimcilerin fikirlerini öğrenmek istiyorum. Bu konu hakkında bilgileri paylaşabilecek olan herkesin önerilerine açığım. Lütfen, çevre kelimesinin kökü hakkındaki bilgilerinden bana faydalanmama izin ver. Yardımınız için çok teşekkür ederim.

• Love
Reactions: Mujde

admin

Administrator
Yetkili
Admin
BaY
25 Eyl 2020
19,994
1,347
112
Çevre Kelimesinin Kökü Nedir?

Çevre kelimesi, modern dilimizde çoğunlukla doğal çevremizi ifade etmek için kullanılır. Ancak kelimenin aslında eski Yunanca'da kullanılan ve "etrafımız" anlamına gelen "oikos" kelimesinden geldiği de bilinmektedir. Oikos, çoğu zaman küçük bir evin etrafını ifade etmek için kullanılır; evin içindeki insanların yaşayacağı ve sürdüreceği çevreyi temsil eder.

Çevre Kelimesinin Tarihsel Kökleri

Çevre kelimesi, Yunanca oikos kelimesinden türetilmiştir. Eski Yunanca dili, MÖ 8. yüzyılda Bizans İmparatorluğu'nun kültüründe köklü bir rol oynadı. Oikos, Yunancada "yuvayı çevreleyen" anlamına geliyordu. Yunanca oikos kelimesi, çoğu zaman küçük bir evin etrafını ifade etmek için kullanılırdı. Bu ifade, insanların yaşadığı ve sürdüreceği çevreyi temsil eder.

Çevre Kelimesinin Modern İngilizcesindeki Kökleri

Çevre kelimesi, 17. yüzyılda İngilizce'ye aktarıldı. İngilizce'de "environment" olarak kullanıldı. Kelime, her şeyi çevreleyen, çevresel koşulların etkisinde olan ve çevrenin kendisine bağlı olan her şey anlamına gelmektedir.

Çevre Kelimesinin Modern Anlamı

Çevre kelimesi, modern dilimizde çoğunlukla doğal çevremizi ifade etmek için kullanılır. Bu, bitki ve hayvan canlılarının yaşayabileceği doğal ortamı temsil eder. Çevre, toplumların, ülkelerin, küresel toplulukların ve hatta insanlığın tümünün ortak çıkarlarını temsil eder. Bu, kaynakları kullanmak, atıkları değerlendirmek ve çevreyi koruma yönünde çabaların önemini vurgulamaktadır.

Sonuç

Çevre kelimesinin kökleri, Yunanca oikos kelimesinden türetilmiştir. 17. yüzyılda İngilizce'ye aktarıldığında, modern dilimizde çevre olarak kullanılmaya başlandı. Çevre, bitki ve hayvan canlılarının yaşayabileceği doğal ortamı temsil eder ve toplumların, ülkelerin, küresel toplulukların ve hatta insanlığın tümünün ortak çıkarlarını temsil eder.

Anahtar Kelimeler: Çevre Kelimesi, Kök, Oikos, Tarihsel Kök, Modern İngilizce, Modern Anlam.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)