Çevre kirliliği ne demek TDK

August

Moderator
Moderator
BaYaN
7 Kas 2020
21,956
1,315
112
Çevre Kirliliği Ne Demek TDK?

Çevre kirliliği, çevreye zarar veren ve yaşam kalitesini düşüren kimyasal, fiziksel ve biyolojik maddelerin atmosfer, su veya toprak ortamındaki arttırılmış oranlarını ifade eder. Çevre kirliliğinin çoğu zaman insan faaliyetlerinin sonucu olarak ortaya çıkması, çevreye verilen hasarın çoğaltılmasına neden olmaktadır. Çevre kirliliği, çevresel kirlenmeyi, çevre bozulmasını ve çevre kirletilmesini de içerir.

Çevre Kirliliğinin Nedenleri

Çevre kirliliğinin temel nedenleri üretim ve tüketim faaliyetlerinde bulunan kimyasal bileşenlerin artmasıdır. Bu kimyasal bileşenler, tarım, enerji üretimi ve değiştirilmiş çevresel koşullara bağlı olarak çevreye atılmaktadır. İnsanlar tarafından üretilen atıklar ve çevre kirliliğinin diğer nedeni olan kimyasal maddeler, atmosfere, toprağa ve suya zarar vermektedir. Atıkların çöp, petrol ve dökülen yağlar gibi farklı şekillerde zarar vermesi de çevre kirliliğinin önemli nedenlerinden bazılarıdır.

Çevre Kirliliğinin Etkileri

Çevre kirliliğinin en önemli etkilerinden biri hava kirliliğidir. Çevre kirliliğinin hava kalitesini düşürmesi, bazı hastalıkların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bunlar arasında astım, kalp hastalıkları, solunum yolu rahatsızlıkları, akciğer kanseri ve diğer kronik hastalıklar sayılabilir. Çevre kirliliği, aynı zamanda bitki ve hayvan türlerinin yok olmasına, iklimin değişmesine, plastik atıkların okyanusları kirletmesine ve bitki ve hayvanların ölümlerine neden olmaktadır.

Çevre Kirliliğinin Önlenmesi

Çevre kirliliğinin önlenmesi için, çevresel kirlenmeyi önlemek amacıyla kullanılan çeşitli önlemler alınmalıdır. Üretim teknolojilerinin geliştirilmesi ile kirletici atıkların üretim sürecinde ortaya çıkan miktarının azaltılması önemlidir. Günümüzde, çevre kirliliğinin önlenmesi için özel olarak tasarlanmış çevresel koruma teknolojileri geliştirilmektedir.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)