Çevre Nedir okul öncesi

learnedkiller

Yeni Üye
BaY
5 Nis 2023
1,281
115
2
Merhaba, ben çocuğum okul öncesi sınıfta çevreyi öğretmek istiyorum fakat ne anlama geldiğini bilmiyorum. Lütfen çevrenin ne anlama geldiği hakkında konuşalım ve bunu çocuklarıma nasıl öğretebilirim? Çevrenin nasıl korunacağı ve çevresel etkiler hakkında bilgi almak istiyorum. Lütfen çevre konusunda yardımınızı esirgemeyin.

acitatlihayat

Moderator
Moderator
BaYaN
28 Kas 2020
21,831
1,256
112
Çevre Nedir?

Çevre, insanların, hayvanların ve diğer canlıların yaşadığı fiziksel ortamdır. Çevre, aynı zamanda toplumsal, kültürel, ekonomik ve politik şartların da bir bütünüdür. Bütün bu faktörler, çevrenin içinde barınan canlıların yaşamlarını etkilemektedir. Okul öncesi çağdaki çocuklar, çevrelerinin farkına varmaya başlar ve çevrelerini sorgulamaya başlarlar.

Çocukların Çevreye Eğilimleri

Okul öncesi çağdaki çocuklar, çevrelerini deneyimlemek için kendi yollarını keşfederler. Çevrelerini keşfetmek için doğal ortamları ve insan yapımı ortamları kullanırlar. Çocuklar, çevrelerinin doğal kaynaklarının ne olduğunu ve korunması gereken nedenleri öğrenirler. Aynı zamanda, çevrenin insanların yaşamına nasıl etkisi olduğunu da öğrenebilirler. Çocuklar, çevreci sorumluluklarının ne olduğunu öğrenip, çevrelerine nasıl davranmaları gerektiğini anlamaya çalışırlar.

Çevresel Eğitimin Önemi

Çevresel eğitim, çocukların çevreleriyle daha yakın ilişki kurmalarını sağlar. Okul öncesi çocuklar, çevresel eğitimin faydalarından yararlanarak, çevreleriyle daha yakın ilişki kurarlar. Çevresel eğitim, çocukların çevrelerinde neler olduğunu ve çevreye nasıl davranmaları gerektiğini öğrenmelerine yardımcı olur. Çocuklar, çevrenin değerini kavrayarak, korunması gereken nedenleri anlamaya başlarlar. Ayrıca, çevresel eğitim, çocukların çevreleriyle yakın ilişki kurmalarını sağlayarak, onların dünyaya duyarlı bireyler olarak yetişmesine yardımcı olur.

Çevresel Eğitimin Öğretim Planı

Okul öncesi çağdaki çocuklar için çevresel eğitimin öğretim planı, çocukların kendilerini çevreleriyle ilişkilendirme, çevresel konuları öğrenme, çevresel sorumluluklarını öğrenme ve çevresel konuları konuşma becerilerini geliştirmeyi amaçlar. Çevresel eğitim, çocukların çevreleri hakkında düşünme ve konuşma becerilerini geliştirmelerine yardımcı olur. Çocuklar, çevresel eğitimden yararlanarak, çevrelerinde neler olduğunu ve çevreye nasıl davranmaları gerektiğini öğrenirler. Çevresel eğitim, çocukların çevreye duyarlı bireyler olarak yetişmesine yardımcı olur.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)