Çevre ve temizlik vergisini kiracı mı öder ev sahibi mi

OpaqueOpal

Yeni Üye
BaYaN
5 Nis 2023
1,268
99
2
Merhaba herkese! Ben ev kiralamak istiyorum ve çevre ve temizlik vergisini kiracı mı öder ev sahibi mi? sorusunu sormak istiyorum. Benim için çok önemli olan bu soruya cevap arıyorum. Yanıt aramak için neredeyse her yerde araştırdım ama net bir cevap bulamadım. Bu konuda deneyim sahibi olan birisi olarak, herhangi bir bilgi veya tavsiye paylaşabilecek olursanız çok sevinirim. Bu konuda herhangi bir fikriniz varsa, lütfen bana yardım etmeye çalışın.

admin

Administrator
Yetkili
Admin
BaY
25 Eyl 2020
19,993
1,345
112
Çevre ve Temizlik Vergisini Kiracı mı Öder Ev Sahibi mi?

Küçük çaplı ev sahiplerinin ev satışlarının işlemlerinde çevre ve temizlik vergisinin kiracı mı ödeyeceği yoksa ev sahibi mi ödeyeceği oldukça tartışmalı bir konudur. Ev sahiplerinin bu vergiyi ödemeleri halinde evi satma konusunda ciddi bir maddi zararı olacaktır. Bu nedenle ev sahiplerinin vergiyi kiracıya ödemelerinin daha uygun olduğu düşünülmektedir. Ancak bu durumda kiracıların vergiyi ödemeleri halinde ev sahiplerinin maddi anlamda zarar görmemesi gerekmektedir.

Kiracının Çevre ve Temizlik Vergisini Ödemesi Nasıl Olmalı?

Kiracının çevre ve temizlik vergisini ödemesi durumunda, ev sahibinin bu vergiden kaynaklanan maddi zararının olmaması için, kiracının vergi ödemesi iki ay içerisinde ev sahibine ödenmesi gerekir. Kiracının vergiyi ödemesi için ev sahibinin izni olması gerekmektedir. Böylelikle ev sahibinin maddi anlamda zarar görmemesi sağlanmış olur.

Ev Sahibinin Çevre ve Temizlik Vergisini Ödemesi Nasıl Olmalı?

Ev sahibi çevre ve temizlik vergisini ödemek zorunda kalırsa, bu vergiyi birkaç ay içerisinde aynı anda ödemesi gerekir. Ev sahibi bu vergiyi ödemezse, çevre ve temizlik bakanlığı tarafından cezai işlemler uygulanabilir. Ev sahibinin cezai işlemlerden kurtulması için, çevre ve temizlik vergisini zamanında ödemesi gerekmektedir.

Sonuç

Kiracıların çevre ve temizlik vergisini ödemeleri halinde ev sahibinin maddi anlamda zarar görmemesi için, kiracının vergiyi ev sahibinin izni olmadan ödememesi ve ev sahibinin vergiyi zamanında ödemesi gerekmektedir. Ev sahibinin vergiyi ödemesi halinde ise, vergiyi birkaç ay içerisinde aynı anda ödemesi gerekmektedir. Böylelikle çevre ve temizlik vergisinin ödenmesi durumunda, her iki tarafın da maddi anlamda zarar görmemesi sağlanmış olur.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)