Che Guevara kime karşı savaştı

BombaciMulayim

Yeni Üye
BaY
8 Nis 2023
1,262
104
0
Merhaba arkadaşlar,

Che Guevara kiminle savaştığını öğrenmek istiyorum. Latin Amerika'daki insan hakları ihlallerini protesto etmek için mücadeleye katılan Che Guevara'nın karşı karşıya olduğu rakip güçleri öğrenmek istiyorum.

Che Guevara, Fidel Castro'nun devrimci hareketine katılarak, 1959'da Kübalı halkının haklarını savunmak için köleleştirilen halkın üzerindeki zulmü sona erdirmek için savaştı. Che Guevara, Küba'nın dış saldırılara karşı korunmasına yardımcı oldu.

Che Guevara'nın karşı karşıya olduğu diğer güçleri öğrenmek istiyorum. Che Guevara, Kübalı isyancılarla birlikte, Batı dünyasının desteklediği Küba Başkanı Fulgencio Batista rejimine karşı savaştığını biliyorum. Ancak, Che Guevara'nın diğer bazı güçlerle de savaştığını ve bu güçlere karşı ne yaptığını öğrenmek istiyorum.

Konu hakkında yardım edebilecek herkese çok teşekkür ederim. Lütfen, Che Guevara'nın karşı karşıya olduğu diğer güçleri, onlarla mücadele etmek için kullandığı stratejileri ve ne yaptığını açıklayan her türlü bilgiyi paylaşırsanız çok sevinirim.

August

Moderator
Moderator
BaYaN
7 Kas 2020
22,346
1,315
112
Che Guevara kime karşı savaştı?

Che Guevara, İspanyol iç savaşından sonra Fidel Castro ile kurdukları temsilci ortaklık aracılığıyla, komünist ve sosyalist İspanyol karşıtı Kuzey Amerikalı iktidarını devirmek için Küba’da savaşmak için ünlü olmuştur. Che Guevara, Küba Devrimi’nin önde gelen liderlerinden biri olarak, Küba'nın sosyalist devrimi için Kuzey Amerika'ya karşı çıkmaya karar vermişti. Daha sonra Güney Amerika’da çoğu ülkede sosyalist devrim başlatmak için Bolivya’ya gönderilmişti.

Che Guevara'nın Yaptıkları

Che Guevara, Fidel Castro ile birlikte ortaklık kurduktan sonra Küba'ya karşı Kuzey Amerika ortaklığına karşı savaşmaya başlamıştı. Che Guevara'nın liderliğindeki Küba savaşçıları, Kuzey Amerika tarafından desteklenen Batista rejimine karşı başarılı bir şekilde savaşmış ve Küba Devrimi’ni başlatmıştı. 1959'da Küba'da iktidarı ele geçirilince, Guevara, devrimin ekonomik, sosyal ve politik yönlerini yönetmeye başladı.

Che Guevara'nın Bolivya'daki Savaşı

Che Guevara, 1965 yılında Güney Amerika'daki sosyalist devrim başlatmak için Bolivya'ya gönderildi. Che Guevara ve Bolivyalı destekçileri, Bolivya ordusu tarafından desteklenen Bolivyalı rejime karşı savaşmış ve kendi sosyalist Bolivya devrimini başlatmak için çaba göstermişlerdi. Fakat Bolivya ordusu, Che Guevara'nın liderliğindeki savaşçıların çabalarına karşı çıkmayı başardı ve 1967 yılında Che Guevara öldürüldü.

Anahtar Kelimeler

Che Guevara, Küba Devrimi, İspanyol iç savaşı, Fidel Castro, Kuzey Amerika, Bolivya, Sosyalist Devrim.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)