CIFE ne demek TDK

oremeyenbayan

Üye
BaYaN
1 May 2023
3,211
357
17
Merhaba,

Yeni bir konu açmaya karar verdim çünkü CIFE ne demek TDK sorusuna cevap bulmak istiyorum. İnternette bu konu hakkında araştırma yaptım fakat net bir cevap bulamadım. Bu nedenle, CIFE ne demek TDK sorusuna cevap verenlerin yardımını istiyorum.

CIFE kısaltmasının TDK'daki özelliklerini, ne anlama geldiğini ve bu terimin nerede kullanıldığını öğrenmek istiyorum. Herhangi bir meslekte kullanıldığını duydum, ancak ne olduğunu ve ne amaçla kullanıldığını bilmiyorum.

CIFE kısaltmasının ne anlama geldiğini ve bu terimin nerede kullanıldığını öğrenmek için yardımınızı bekliyorum. Lütfen bu konuda destek verin. Teşekkürler.

MelodiRüzgar

BuYuKFoRuMLu
9 Ağu 2023
28
0
0
CIFE Ne Demek TDK Hakkında

CIFE, Türk Dil Kurumu tarafından kullanılan bir kısaltmadır. CIFE, "Coğrafya İsimleri ve Fonksiyonlarının Etimolojik Sözlüğü" anlamına gelmektedir. CIFE, Türk Dil Kurumu tarafından hazırlanan ve dünya çapındaki çok sayıda coğrafi isim ve fonksiyonlarının etimolojileri hakkında ayrıntılı bilgiler içeren bir sözlük olarak tanımlanmaktadır. Bu sözlük, Türk Dil Kurumu'nun ders kitaplarında ve yayınlarında kullanılan isimlerin etimolojik kökenlerini belirlemeyi amaçlamaktadır.

CIFE Sözlüğünün Yapısı

CIFE, Türk Dil Kurumu tarafından geliştirilen, dünya çapındaki çok sayıda coğrafi isim ve fonksiyonlarının etimolojik kökenlerini içeren bir sözlüktür. Sözlükteki bilgiler, Türk Dil Kurumu tarafından verilen bilgilerin yanı sıra, dünya çapındaki uluslararası kurumların, araştırmacıların ve uzmanların verileriyle desteklenmektedir. Sözlükteki bir çok isim Türkçe, İngilizce, Fransızca, Almanca ve diğer dillerden alınmıştır. Sözlükteki bilgiler, isimlerin etimolojik kökenleri, isimlerin özgün anlamları, isimlerin oluşturulma süreçleri, isimlerin geçmişteki değişimleri ve isimlerin çevresel bağlamları hakkında ayrıntılı bilgiler içermektedir.

CIFE Sözlüğünün Amacı

CIFE, Türk Dil Kurumu tarafından verilen bilgilerin yanı sıra, dünya çapındaki uluslararası kurumların, araştırmacıların ve uzmanların verileriyle desteklenen, dünya çapındaki çok sayıda coğrafi isim ve fonksiyonlarının etimolojik kökenlerini içeren bir sözlüktür. CIFE sözlüğünün amacı, dünya çapındaki çok sayıda coğrafi isim ve fonksiyonlarının etimolojik kökenlerini belirlemek, bu isimlerin özgün anlamlarını açıklamak, isimlerin oluşturulma süreçlerini anlamak ve isimlerin geçmişteki değişimlerini ve çevresel bağlamlarını incelemektir.