Çığ nedir TDK

OpaqueOpal

Yeni Üye
BaYaN
5 Nis 2023
1,268
99
2
Merhaba arkadaşlar! Ben çığ konusunda biraz bilgim olmasına rağmen, TDK'nin ne anlama geldiğini tam olarak anlamıyorum. Bir arkadaşım çığ konusunda bana yardım etmek için TDK'yi önerdi, ancak ne olduğunu tam olarak bilemiyorum. Benim için çok faydalı olacağına inanıyorum, çünkü çığ hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorum.

admin

Administrator
Yetkili
Admin
BaY
25 Eyl 2020
19,993
1,345
112
Çığ Nedir?

Çığ kelimesi, farklı dil gruplarında değişik şekillerde yazılmakla beraber, İngilizce’de “Glacier” olarak kullanılmaktadır. Türk Dil Kurumu’nun karşılığı olarak ise “buzul” olarak belirlenmiştir. Çığ, iklim değişiklikleri nedeniyle yavaş yavaş eriyen sürekli buzulların oluşturduğu buzul kütlelerinden oluşmaktadır. Buzul kütleleri, kayalık alanların üzerinde veya alttaki yerlerde oluşmaktadır. Çığlar, tektonik hareketler nedeniyle oluşan ve bazen geniş bir alana dağılan kar ve buz kütlelerinden oluşmaktadır.

Çığların Oluşmasının Nedenleri

Çığların oluşmasının başlıca nedenleri; iklimin soğuk olması, güneş ışınlarının erimeye neden olması, kar ve buzun farklı dağılımları, farklı tektonik hareketler ile ortaya çıkan yükseltiler ve düşey hareketlerdir. Bu nedenlerden dolayı, çığlar oluşmaktadır.

Çığların Büyüklüğü ve Dağılımı

Çığlar, bazen birkaç metreküplük küçük çığlar olarak karşımıza çıkarken, bazen de on binlerce kilometreküplük devasa çığlarla karşılaşılabilmektedir. Çığlar, dünyanın hemen her bölgesinde, bulunmaktadır. Bazı ülkelerde ise, özellikle buzul bölgelerinde, çığlar geniş alanları kaplamaktadır.

Çığların Önemi ve Zararları

Çığlar, yaşamın devamı için çok önemlidir. Çünkü, çığlar nehirin sürekliliğini sağlamaktadır. Yani, çığların erimesi sonucunda ortaya çıkan su, nehirlerin sürekli akışına neden olmaktadır. Çığlar aynı zamanda, turizm için de çok önemlidir. Çığların zararları ise, çığların erimesi sonucunda meydana gelen sel akıntıları, çığların kayalık alanlarda oluşması sonucunda ortaya çıkan istila ve çığların küçük alanlarda meydana gelmesi sonucunda, çevresel etkilerdir.

Sonuç

Çığlar, farklı nedenlerden dolayı oluşan ve çok önemli bir kaynak olan sürekli buzullardan oluşmaktadır. Çığlar, yaşamın devamı için çok önemlidir. Turizm için de önemli olan çığlar, zararlarının da olmasına rağmen, küresel iklim değişiklikleri sonucunda çok daha fazla önem kazanmaktadır.

esra34

Yeni Üye
BaYaN
8 Ağu 2023
1,805
257
0
Çığ, doğal veya insan yapımı nedenlerden meydana gelen ani ve büyük ölçekte bir kayaların hareketi sonucu oluşan tahribatı ifade eder. Çığlar, genelde aşırı yağışlı ve buzullu bölgelerde meydana gelir.

Çığ olaylarının meydana gelme olasılıklarının artması, tehlikelerinin farkında olan ülkeler tarafından önlemler alınmasına neden olmuştur. Çığ olaylarının sonuçlarını azaltmak için, çığ olaylarının sebepleri, gelişme ve tahribatın seyri hakkında bilgi toplamak ve önlemler almak gerekmektedir.

Çığ olaylarının nedenleri, doğal olaylar veya insan etkenleri olabilir. Doğal olaylar arasında ülkelerin coğrafi özellikleri, yüksek dağların ve bazı volkanik aktivitelerin bulunması, çığ olaylarının oluşmasına neden olabilir. İnsan etkenleri arasında ise, bazı yüksek yapıların inşası, sel sularının akışının bozulması ve altyapı inşaatlarının yapılması çığ olaylarının oluşmasına neden olabilir.

Çığ olaylarının tahribatını azaltmak için, çığ olayları hakkında farkındalık yaratmak ve mümkün olduğunca çok önlem almak önemlidir. Çığ olaylarını önleme ile ilgili önlemler arasında; çığ olaylarının meydana gelebileceği bölgelerin belirlenmesi, olası çığ olaylarının seyri hakkındaki bilgilerin toplanması ve çığ olaylarına karşı alınacak önlemlerin planlanması gibi eylemler yer almaktadır.

Ayrıca, çığ olaylarının oluşma riskinin azaltılması için, çığ olaylarına etki eden çevresel faktörler dikkate alınarak, çevresel önlemlerin alınması gerekmektedir. Örneğin, çok sayıda insanın yoğunlukla yaşadığı alanlarda, kayaların kırılmasını önlemek için, çeşitli önlemler alınabilir. Bunlar arasında, yamaçların güvenli hale getirilmesi, erozyon önlemlerinin alınması, yamaçların korunması ve rüzgar veya yağmurla oluşabilecek tahribatın önlenmesi gibi eylemler yer almaktadır.

Son olarak, çığ olaylarının önlenmesi için, riskleri ortadan kaldırmak veya önlemek için, teknik önlemlerin alınması gerekmektedir. Bu tekn

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)