Ciğerpare nasıl yapılır

AltoClef

Yeni Üye
BaYaN
7 Nis 2023
1,314
84
2
Merhaba,
Ciğerpare tarifiyle ilgili yardım almak istiyorum. Nasıl yapılacağını bilmiyorum ve bu yemeği çok seviyorum. Yemek tarifleri arasında oldukça popüler olan ciğerpareyi evimde yapmak istiyorum. Lütfen beni ciğerpare tarifinde destekleyin ve bu güzel yemeği evimde nasıl yapabileceğimi öğrenmeme yardımcı olun. İyi günler.

acitatlihayat

Moderator
Moderator
BaYaN
28 Kas 2020
21,859
1,256
112
Ciğerpare Nasıl Yapılır

Ciğerpare, çok lezzetli ve sağlıklı bir Türk yemeğidir. Ayrıca oldukça kolay ve hızlı bir tarif olduğu için evde pişirmeyi sevenlerin vazgeçilmezidir. Bu tarifte, ciğerpareyi nasıl yapabileceğinizi size öğreteceğiz.

Malzemeler

- 1 kg ciğer
- 1 bardak sıvı yağ
- 2 adet orta büyüklükte soğan
- 2 adet patates
- 2 yemek kaşığı tereyağı
- 1 yemek kaşığı domates salçası
- Tuz, karabiber, pul biber

Yapılışı

1. Ciğeri uygun boyutlarda küp şeklinde doğrayın.

2. Bir tencereye sıvı yağı ve tereyağını koyun ve orta ateşte kızdırın.

3. Küp şeklinde doğradığınız ciğeri tencereye atın ve kavurun.

4. Orta büyüklükte doğranmış soğanları tencereye ekleyin.

5. Küp şeklinde doğradığınız patatesleri tencereye ekleyin.

6. Domates salçasını tencereye ekleyin ve tüm malzemeleri iyice karıştırın.

7. Tuz, karabiber ve pul biber ekleyin.

8. Tencereyi kapalı olarak orta ateşte yaklaşık 30 dakika pişirin.

9. Ciğerpare servise hazırdır.

QuccuK

Üye
BaYaN
3 Eyl 2023
16,622
1,031
15
Ciğerpare, geleneksel bir Türk yemeğidir. Genellikle etli bir yemek olarak servis edilir ve çoğunlukla kuzu veya dana ciğeri kullanılarak pişirilir. Yemeğin özelliği, etin içine konulan geniş bir dilimlenmiş turşu veya haşhaş karışımıyla etin kendisinin yanı sıra, turşu ve diğer baharatların da etin içine karışarak lezzet vermesidir. Yemeğin hazırlanması oldukça kolaydır. İlk olarak etler yıkanır ve iyice yıkanmış olarak kesilir. Ardından etlenmiş soğan veya sarmısak eklenir. Et, tencereye konulur ve üzerine sıcak su eklenir. Su kaynamaya başlayınca, koyulaştırıcılar, tuz, turşu ve diğer baharatlar eklenir. Etler fırına veya tencerede pişirilir. Pişme sırasında, etin içine dilimlenmiş turşu veya haşhaş karışımı eklenir. Son olarak, yemeğin üzeri kızartılır ve servis edilir. Ciğerpare, genellikle közlenmiş patates, yoğurt ve salata ile servis edilir.