Çiğnemek kelimesinin kökü nedir

BeyinHucreleri

Tanınmış Üye
BaY
2 Nis 2023
1,278
98
47
Merhaba,

Ciğnemek kelimesinin kökünü merak ediyorum. Dilbilimciler ciğnemek kelimesinin nereden geldiğini araştırmışlar mı acaba? Bu kelimeyi kullanmamızın nedeni ne? Ciğnemek kelimesinin kökü ile ilgili herhangi bir bilgiye sahip olanlar varsa, lütfen paylaşırsınız. Bu kelimeyi kullanmanın tarihsel, kültürel veya dilbilimsel anlamı var mı? Ciğnemek kelimesinin kökü ile ilgili herhangi bir araştırma yapan veya bu konuda bir şeyler bildiğini düşünen herkesin görüşlerini çok merak ediyorum.

Ciğnemek kelimesinin kökü ile ilgili herhangi bir bilgiye sahip olanların veya bu konuda daha fazla bilgiye sahip olmak isteyenlerin fikirlerini kesinlikle duymak istiyorum. Lütfen yardım edin ve bu konu hakkında herhangi bir bilgi paylaşırsanız çok sevinirim.

Teşekkür ederim.

Daniel1336

Co-Admin
Yetkili
Co-Admin
BaY
4 Nis 2023
10,217
1,281
112
Çiğnemek Kelimesinin Kökü Nedir?

Kelimelerin ve sözcüklerin kökeni insanların kullandıkları dilin tarihinden gelen bir kavramdır. Çoğu kelimenin ve sözcüğün kökeni, kullandığımız dilin tarihini anlamamıza yardımcı olan İngilizce, Latince veya Yunanca gibi dillerden kaynaklanmaktadır. Bu makalede, çiğnemek kelimesinin kökenini inceleyeceğiz.

Çiğnemek kelimesi, İngilizcede “to chew” olarak tanımlanır. Bu kelime, “çiğnemek” fiili için kullanılır ve bu fiil, genellikle bir şeyin yiyecek olarak yutulması için dişlerin kullanılması anlamına gelir. Sözcük, eski İngilizce'den gelmektedir ve “ceowan” olarak yazılmıştır.

Ceowan, Latince “masticare” kelimesinden türemiştir. Masticare, Latince müstehcen tabirlerinden biridir ve “çiğnemek, çiğneyip yutma” anlamına gelir. Sözcük, Latince “masticare” sözcüğünden türemiş ve sonradan İngilizce’ye “ceowan” olarak dönüşmüştür.

Çiğnemek Kelimesinin İngilizce Tarihçesi

Çiğnemek kelimesi, İngilizce sözlüklerin 10. yüzyılda yazıldığı ilk kayıtlardan beri bilinmektedir. İlk olarak, kelime İngilizce dilinin temel kökenindeki Eski İngilizce'de yazılmıştır. Daha sonra, kelime İngilizce'nin orta dönem diline dönüşmüştür ve “ceowan” olarak yazılmıştır.

Kelime, son olarak İngilizce'nin modern dönem diline dönüştüğünde, “to chew” olarak yazılmıştır. Bu kelime günümüz İngilizcesinde kullanılmaya devam edilmektedir.

Sonuç

Çiğnemek kelimesinin kökeni, Eski İngilizce'den Latince'ye ve son olarak modern İngilizce'ye yolculuk ederek ulaşmıştır. Kelime, Latince mstehcen tabirlerinden bir olan “masticare”dan türemiş ve sonradan İngilizce’ye “ceowan” olarak dönüşmüştür. Günümüz İngilizcesinde, kelime “to chew” olarak kullanılmaktadır.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)