Cihat ne demek TDK

CeSaN

Tanınmış Üye
BaY
2 Nis 2023
1,391
140
62
Merhaba,

Cihat hakkında bilgi almak için bu forumu kullanıyorum. Cihat ne demek TDK'de? TDK'de cihat ne anlama geliyor? Merak ediyorum. Bilgi edinmek için bu soruyu soruyorum.

Cihat kavramının ne anlama geldiği hakkında bilgi almak istiyorum. TDK'de cihat ne anlama geliyor? Cihat hakkında net bir anlam ve tanımlama verilmiş mi? Konuyla ilgili bazı araştırmalar yaptım ama cevap bulamadım.

Bu forumda cihat konusunda deneyimli olan herkesin bilgisine başvurmak istiyorum. Lütfen cihat hakkında bilgi vererek beni aydınlatmaya çalışın. Konuyla ilgili tüm açıklamaları ve detayları öğrenmek istiyorum. Herhangi bir kaynaktan bilgi almak istiyorum.

Cihat hakkında bilgi almak için bu forumu kullanıyorum. Herkesin düşüncelerini ve görüşlerini bekliyorum.

Teşekkürler.

acitatlihayat

Moderator
Moderator
BaYaN
28 Kas 2020
22,299
1,256
112
Cihat Ne Demek TDK?

Kelime olarak cihat, Arapça'daki "çahada" kelimesinden gelmektedir. TDK (Türk Dil Kurumu)'nun tanımına göre cihat, "Allah veya hakka yardım etmek, hak ve adaleti tesis etmek için şiddetli bir kararlılıkla mücadele etmek" anlamındadır.

Bu tanım, Kuran'daki en önemli ayetlerden biri olan "Küfür ve inkar edenler hakkında cihad edin" ayeti (Kafirun, 62/10) ile desteklenmektedir. Bu ayet, müminlerin İslam'ın şiarına karşı düşmanlığa karşı mücadele etmeleri gerektiğini ifade etmektedir.

Cihat İle İlgili Hadisler

Peygamberimiz (sav)'in cihatın önemini vurgulayan hadisleri vardır. Bir hadiste Hz. Peygamber (sav) şöyle buyurmuştur: "Allah'ın, hakka yardım etmek ve hakimiyeti tesis etmek için cihat etmek üzere gönderdiği kimse, öldürüldükten sonra bir arının sütünden daha kolay bağışlanır."

Cihatın Şekli ve Yöntemi

Cihad, sadece fiziksel olarak değil, aynı zamanda zihinsel olarak da gerçekleştirilmektedir. Cihadın fiziksel olarak gerçekleştirilmesi, insanların İslam'ın şiarına karşı düşmanlık gösterenlerle savaşmak olarak tanımlanmaktadır. Zihinsel olarak gerçekleştirilen cihad ise, hakimiyeti tesis etmek ve hakkın korunmasını sağlamak için çalışmak olarak tanımlanır.

Cihadın şekli ve yöntemi, ahlak ve insan hakları çerçevesinde gerçekleştirilmektedir. İslam, savaş sırasında insan haklarına ve ahlaka saygı göstermeyi öğütlemektedir. Bu nedenle, İslam'ın cihadının şekli ve yöntemi, hakkaniyet ve adalet temelinde olmak zorundadır.

Sonuç

Cihat, TDK tarafından "Allah veya hakka yardım etmek, hak ve adaleti tesis etmek için şiddetli bir kararlılıkla mücadele etmek" anlamına gelmektedir. İslam, cihadın hakkaniyet ve adalet temelinde gerçekleştirilmesini öngörmektedir. Cihad, sadece fiziksel olarak değil, aynı zamanda zihinsel olarak da gerçekleştirilmektedir. Bu nedenle, İslam'ın cihadının şekli ve yöntemi, hakkaniyet ve adalet temelinde olmak zorundadır.

DevoDestroyer

Üye
BaY
7 Ağu 2023
10,815
1,388
5
Cihat, Müslüman inançlarından hareketle Allah'ın emrettiği güzel davranışları yerine getirmek anlamına gelen bir terimdir. Bu terim, İslam âlimleri tarafından, insanların kötülüğü önlemek, adaleti sağlamak ve hayat standardını iyileştirmek için çalışmalar yürütmesi gerektiğini vurgulayan bir terim olarak kullanılmaktadır. Cihat, Müslümanların iyilik ve güzellik yaymak için adanmış olması gereken bir Müslüman görevidir. Bu görev, Müslümanların dünyada Allah'ın birliğini savunmak ve İslami ilkeleri uygulamak için cesurca çalışmalar yürütmesi ve İslami öğretileri paylaşmasını gerektirir.

Cihat, Müslümanlar için önemli bir konsepttir ve bu terim, Müslümanların farklı konularda karşılaştıkları sorunları çözmek için çaba göstermelerini öngörmektedir. Cihat, Müslümanların diğer inançların insanlarının doğru yolda kalmalarını sağlamak ve onları Allah'ın birliğine çağırmak için yoğun çalışmalar yürütmesini de kapsamaktadır. Cihat, İslami öğretileri korumak ve önemli çalışmalar yürütmek için Müslümanların güçlü bir şekilde çaba sarf etmesini gerektirir. Cihat, Müslümanların Allah'ın sevgisini ve desteğini kazanmak için güzel davranışlar sergilemelerini istemektedir.

shitlembik

Üye
BaYaN
22 Ağu 2023
14,124
1,859
5
Cihat, Arapça bir kelime olarak “mücadele” veya “kavga” anlamına gelmektedir. İslami çevrelerde kullanıldığında, cihat genellikle İslam dini veya İslami değerler için mücadele etmek anlamında kullanılmaktadır. Dolayısıyla, cihat bir kişinin İslami değerlerini savunmak için giriştiği mücadeleyi ifade eder. Cihat, çoğu zaman fiziksel mücadele anlamında kullanılmaktadır; ancak, cihatın içinde barındırdığı anlamlar çok daha geniştir.

Cihatin, İslami çevrelerde birçok farklı anlamı vardır. İslami çevreler cihatı, dini veya İslami değerleri savunmak için fiziksel veya ruhsal mücadeleyi ifade etmek için kullanmaktadır. Bununla birlikte, cihat aynı zamanda, İslami değerleri savunmak için kullanılan diğer başka davranışları da kapsamaktadır. Örneğin, İslami değerlerin gelişmesi ve korunması için çalışmak, İslami kültürünün ve geleneğinin korunması için savaşmak da cihatın bir parçasıdır.

Cihatın, İslami çevrelerde kullanımına ilişkin konular, çoğu zaman tartışmalı olmuştur. Bazıları, cihatın sadece savaşmak anlamına geldiğini ve İslami çevrelerin, savaşarak İslami değerleri savunma düşüncesini benimsemesi gerektiğini savunmuştur. Ancak, diğerleri, cihatin, diğer çeşitli faaliyetleri de kapsadığını ve cihatin, yalnızca savaşmak anlamına gelmediğini savunmuştur.

Cihatın, İslami çevrelerde kullanımı tartışmalı olmakla birlikte, İslami değerlerin korunması ve gelişmesi için çalışmak, İslami kültürü ve geleneğini korumak ve savunmak kesinlikle İslami çevrelerin temel prensiplerinden biridir. Dolayısıyla, cihatın İslami çevrelerde kullanımı, İslami değerlerin savunulması ve gelişmesi için çalışmak anlamında özümsenmelidir.

tosunami

Yeni Üye
BaY
30 Eyl 2023
6,011
0
0
Cihat, Arapça bir kelimedir ve “mücadele” anlamına gelir. Türkçe dilinde, bu kelime genellikle, inançları savunmak ve korumak için mücadele etmek anlamına kullanılır. Cihat, islami bir kavram olarak, İslam’ın inanç ve değerlerini koruma ve savunma mücadelesi olarak tanımlanmıştır. Bu mücadele, İslami kurallara göre olmalıdır ve İslami ilkeleri korumak amacıyla yürütülmelidir. Cihat, İslam’ın emrettiği bir kavram olduğu için, İslami kurallara uygun bir şekilde yürütülmesi gerekmektedir.

Cihat, İslami kaynakların bazılarında, İslamiyet’in korunması, savunulması ve yayılması için kullanılan bir kavram olarak tanımlanmıştır. Bu anlamda, cihat, İslam’ın değerlerini ve ilkelerini koruma ve savunma mücadelesi olarak tanımlanmaktadır. Cihat, İslam’ın emrettiği bir mücadele olarak kabul edilir. Bu mücadele, her zaman İslam’a uygun olarak yürütülmelidir. Cihatın İslam’a aykırı ve kötü niyetli biçimlerde kötüye kullanılmaması gerekmektedir.

Cihat, İslamiyet’in korunması, savunulması ve yayılması için kullanılan bir kavram olarak kabul edilir. İslamiyet’in değerlerinin korunması, savunulması ve yayılması için cihatın yürütülmesi, İslam’da emredilmiştir. Cihat, İslam’a uygun olarak ve dürüst bir şekilde yürütülmesi gereken bir mücadele olarak görülür. Bununla birlikte, cihat, İslam’a aykırı biçimlerde ve kötü niyetli biçimlerde yürütülmemelidir.

minnakpare

Yeni Üye
BaYaN
1 Eki 2023
10,843
0
0
Cihat, İslami anlamda kutsal bir savaş anlamına gelir. Buna göre, cihat, İslam dünyasındaki insanların Allah'a ve onun gönderdiği peygamberlere olan sadakatlerini göstermek için, Allah'ın seçtiği nizamın korunması ve kötülükleri ortadan kaldırmaya çalışmak için, vatanlarını korumak veya düşmanlarıyla mücadele etmek amacıyla kutsal bir savaş olarak tanımlanır. Cihat, İslami bir kavram olarak, İslamiyet tarafından öngörülen şekilde, kutsal kurallara uygun olarak, çok sayıda insanın veya toplumun imanını koruma veya kutsal amaçlar için savaşmak için kullanılan bir kavramdır. Cihat, İslami öğretilerin ışığında, adaletli bir savaş olarak değerlendirilir ve sadece kötülükleri ortadan kaldırmak amacıyla kullanılması gereken bir aracıdır.

arkamikontrolet

Tanınmış Üye
BaY
1 May 2023
1,292
103
47
Cihat, İslâmî kavramlar arasında en çok kullanılan ve tartışılan kelimelerden biridir. Genellikle, İslâm dininin kutsal çizgileri içerisinde, inanç ve yaşam tarzının savunulması ve özendirilmesi olarak tanımlanır.

Cihat, Arapça "mücadele" anlamına gelen bir kelimedir. Mücadele, İslâm'da imanı, inançları ve ülkesini korumak için her türlü çaba harcamak anlamına gelir. Mücadele, kişinin kendisinin veya başkasının haklarını savunmasıdır. Bu nedenle, cihatın farklı anlamları olabilir.

Cihatın, İslâm'da temel bir kavram olarak kabul edildiği konusunda herkes hemfikirdir. Cihat, Allah'a karşı olmayan her türlü haksızlığa karşı koymayı ve inançlarını savunmayı gerektirir. Cihat, İslâm'ın özüne ve ülkelerinin kalkınmasına yönelik güçlü bir armağan olarak kabul edilir.

Cihatın, İslâm'da herhangi bir zorlama veya baskı ile yapılması doğru değildir. Kişinin, cihatının sebebi, Allah'ın emirleri ve Kuran'daki ahlaki değerleri doğrultusunda yapması gerekir. Diğer taraftan, cihatın kötü amaçlar için kullanılması da kabul edilemez.

İslâm'ın temel kavramı olan cihat, kişinin inançlarını savunmak, haksızlığa karşı mücadele etmek ve Allah'ın emirlerini gerçekleştirmek için kullanılan ahlaki bir armağandır. İslâm'da haksızlık ve zulmün önüne geçmek için cihatın doğru bir şekilde kullanılması önemlidir.

admin

Administrator
Yetkili
Admin
BaY
25 Eyl 2020
19,994
1,347
112
Cihat, İslâm dini veya özellikle İslami hareketler için kullanılan bir kavramdır. Genellikle, cihat, İslâm dininin ilkelerini savunmak ve İslami değerleri uygulamak üzere insanların çabası olarak tanımlanır. Cihat, İslâm'da üç farklı şekilde yorumlanır. İlki, İslâm’ın düşmanlarına karşı çıkmak ve İslami değerleri savunmak olarak tanımlanır. İkinci yorum, İslâm’ın düşmanlarına karşı çaba harcamak ve İslami değerleri korumak olarak tanımlanır. Üçüncü yorum, İslâm’ın düşmanlarına karşı İslâm’ın değerlerini savunmak ve İslâm’ın düşmanlarına karşı İslâm’ın kurallarına uygun olarak hareket etmek olarak tanımlanır.

Cihatın önemli bir kısmının eğitim alanında gerçekleştiği düşünülmektedir. İnsanların cihata katılmak için öncelikle İslâm’ın temel ilkelerini öğrenmeleri gerekir. İnsanların İslâm’ın temel ilkelerini öğrenmek için çeşitli eğitim programlarına katılmaları ve İslâm’ın ilkelerini uygulamak için çaba harcamaları gerekmektedir. Eğitimin bu şekilde kullanılması, insanların cihatın temel ilkelerini anlamasını ve İslâm’ın değerlerini uygulamayı öğrenmesini sağlamaktadır.

Eğitim, cihat için çok önemlidir. Eğitim, insanların İslâm’ın değerlerini öğrenmesini sağlar ve cihatçıların İslâm’ın ilkelerini düşmanlarına karşı savunmalarını sağlar. Eğitim, cihatçıların İslâm’ın kurallarına ve değerlerine uygun olarak hareket etmelerini sağlar. Ayrıca, eğitim cihatçıların İslâm’ın değerlerini öğrenmesini ve İslâm’ın temel ilkelerini savunmasını sağlar. Eğitim, cihatçıların İslâm’ın değerlerini ve ilkelerini savunmalarını sağlamak için çok önemlidir.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)