Çıkarım yapma nedir

poliyana

Yeni Üye
BaYaN
11 Nis 2023
1,296
132
2
İstanbul
Merhaba! Ben yeni çıkarım yapmayı öğrenmeye çalışıyorum ve çok merak ediyorum; çıkarım yapma nedir? Çıkarım yapmanın ne olduğunu ve nasıl öğrenileceğini öğrenmek istiyorum. Özellikle çıkarım yapmanın kavramsal temellerini ve tekniklerini öğrenmek istiyorum. Konu hakkında bilgili olan kullanıcılarımızdan yardım istiyorum. Eğer size göre çıkarım yapmanın öğrenilmesi için önemli birkaç kuram veya uygulama varsa, bunları bana açıklayabilir misiniz? Çıkarım yapma konusunda eğitim için önerileriniz nelerdir? Yardımlarınız için çok teşekkür ederim.

acitatlihayat

Moderator
Moderator
BaYaN
28 Kas 2020
21,827
1,256
112
Çıkarım yapma nedir?

Çıkarım yapma, genel olarak, bilgi veya veri toplayarak ve değerlendirerek bir sonuca varmak için kullanılan bir öğrenme stratejisidir. Çıkarım yapma, özetleme, problem çözme, karar verme ve öngörüleri geliştirme gibi çeşitli öğrenme etkinliklerini kapsamaktadır. Bu strateji, öğrencilerin kavramsal anlamda öğrendiği bilgileri kullanarak daha derin bir anlayış kazanmasına yardımcı olmak için kullanılır.

Çıkarım Yapmak Nasıl Yapılır?

Çıkarım yapmak, öğrencilerin verilen bilgiye bağlı kalmak, kendi fikirlerini geliştirmek ve doğru sonuçları bulmak için kişisel çaba göstermelerini gerektirir. Çıkarım yapma hem önceden öğrenilmiş kavramların uygulanmasını hem de yeni kavramların geliştirilmesini içerir. Öğrenciler, öncelikli olarak, problemi anlamaya çalışmalı ve sonraki adımlarını daha iyi anlamak için gerekli bilgileri toplamalıdır. Sonraki adımda, öğrenciler verileri analiz etmeli ve çıkarımlar yapmalıdır. Son olarak, öğrenciler çıkardıkları sonuçları destekleyecek kanıtlar aramalı ve bu kanıtları kullanarak çıkarımlarını değerlendirmelidir.

Çıkarım Yapmanın Faydaları

Çıkarım yapma, öğrencilerin problemleri çözme becerilerini geliştirmelerinde çok önemlidir. Çıkarım yaparken, öğrenciler bir konu hakkında daha derin bir anlayış kazanırlar ve çözümleri araştırmak, karar vermek ve problem çözmek için daha iyi bir strateji geliştirirler. Çıkarım yapma, aynı zamanda öğrencilerin kavramsal öğrenme becerilerini geliştirmelerine de yardımcı olur. Çıkarım yapma, öğrencilerin kendilerini düşünme, deneyimleriyle bağlantı kurma ve çözümleri tartma becerilerini geliştirmelerine de yardımcı olur.

esra34

Yeni Üye
BaYaN
8 Ağu 2023
1,805
257
0
Çıkarım yapma, bir problemi çözmek için bilgi ve gerçekleri kullanarak neden ve sonuçları anlamaya çalışmak olarak tanımlanabilir. Bu çözüm yöntemi, çoğu zaman, soru sorarak ve karşılaştırmalar yaparak başlar. Çıkarım yapma, özellikle bilimsel ve akademik alanlarda kullanılan bir yöntemdir. İnsanlar, verilen bilgileri kullanarak doğru sonuçlar çıkarmak ve yeni fikirler geliştirmek için çıkarım yapmayı kullanırlar.

Çıkarım yapmak, öncelikle, verilen bilgileri analiz etmek gerekir. Sorgulamalar ve karşılaştırmalar yaparak, bilgiyi kullanılabilir bilgilere çevirmek için çaba gösterilir. Çıkarım yapmak için genellikle birkaç adım takip edilir. Öncelikle, sorunun ne olduğu ve ne çözülmesi gerektiği belirlenir. Sonra, soruya cevap aramak için gereken bilgilerin belirlenmesi ve toplanması gerekir. Bunu takiben, bu bilgilerin analiz edilmesi ve ortaya çıkan sonuçların değerlendirilmesi gerekir. Son olarak, sonuçların doğrulanması ve bu sonuçların uygulanması gerekir.

Çıkarım yapmanın önemli bir yararı da, düşünme sürecinin gelişmesidir. Verilen bilgileri anlamaya çalışırken, beynin düşünme sürecinin gelişmesini sağlar. Bu, insanların, daha iyi kararlar almasına ve daha büyük konulara daha iyi yaklaşmasına yardımcı olur.

Çıkarım yapma, karar verme, çözüm üretme ve problem çözme becerilerini geliştirmek için önemli bir yöntemdir. Bundan dolayı, çıkarım yapmak çok önemlidir. Çıkarım yapma, her yaştan insanın becerilerini geliştirmesine yardımcı olabilir ve birçok alanda kullanılabilecek güçlü bir yöntemdir.

• Like
Reactions: Bahar

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)